افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 26 می , 2012 لینک کوتاه خبر :

بدون رضایت افغانستان قرارداد خط لوله گاز امضاء شد!

ترکمنستان ،هند و پاکستان با امضاء توافقنامه ای پیرامون قیمت گاز طبیعی که قرار است از ترکمنستان خریداری گردد، قدم بزرگی را به سوی نهائی شدن معامله انتقال گاز طبیعی از راه افغانستان برداشته اند.

نمایندگان شرکت دولتی گائل هند و شرکت خصوصی اینترسیت گاز سیستم پاکستان به عشق آباد سفر کردند تا قیمت گاز را نهائی سازند.

هرچند افغانستان از عبور خط لوله گاز ترکمنستان سالانه میلیون ها دالر سود می برد اما تا کنون در متن این مذاکرات جای نداشته و همچنین با ترکمنستان پیرامون جزئیات این طرح به توافق نرسیده است.

در همین حال قرار است تا پایان امسال اتاق همکاری متشکل از افغانستان، هند، پاکستان و ترکمنستان برای ساختن لوله ترکمنستان ایجاد شود.
نشست نمایندگان این کشورها که با هدف نهایی ساختن توافقنامه لوله گاز ترکمنستان در این کشور برگزار شده بود به شناسایی شرکتهای آمریکایی این پروژه ها و آغاز کار آن در سال 2014 میلادی توافق شده است.

توافقنامه ایجاد سهولت های ترانزیتی گاز ترکمنستان در چهار چوب پروژه تاپی پس از چندین نشست بین نمایندگان افغانستان ،هند ،پاکستان و ترکمنستان نهایی شد.

این توافقنامه که بخش بزرگی از پروژه تاپی را می سازد این کشور ها را در ایجا د سهولت لازم ترانزیت گاز از طریق یک لوله گاز با درازای یک هزارو شش صد و هشتاد کیلومتر در خاکهای افغانستان مکلف میسازد.

در این توافقنامه ترکمنستان به عنوان فروشنده گاز، افغانستان و پاکستان کشورهای ترانزیتی و نیز افغانستان ، پاکستان و هند کشورهای خریدار گاز توافقنامه های جدا گانه ای را با هم امضاء کردند.

گفتنی است که هزینه این پروژه بیش از 8 میلیارد دالر تخمین زده شده است که با کمک بانک انکشاف ورزی عملی خواهد شد و با بهره برداری از آن حدود چهار صد میلیون دالر حق ترانزیت سالانه به افغانستان ، افغانستان میتواند که بخشی از گاز مورد نیاز خود را نیز از همین راه خریداری کند.

 

 

 

 

 

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار