افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 21 آگوست , 2015 لینک کوتاه خبر :

بدون استقلال اقتصادی، استقلال سیاسی ناممکن است

آذرخش حافظی رئیس کمیته روابط بین المللی این اتاق روز گذشته گفت اقتصاد افغانستان نباید به سایر کشور ها وابسته باشد و حکومت باید از تولیدات داخلی حمایت کند.

 

وی گفت که در حال حاضر در برابر تحریم خرید اجناس پاکستانی، بدیلی از تولیدات داخلی وجود ندارد وبدیل آن اجناس ساخت سایر کشور ها که نرخ آن گزاف تر است در بازار بفروش میرسد.

 

 

آقای حافظی گفت وضع تحریم روی اجناس پاکستان در کوتاه مدت میتواند یک وسیله فشار بر آن کشور باشد اما در درازمدت باید افغانستان از لحاظ اقتصادی کاملاً متکی بخود باشد.

 

افغان ها در عکس العمل به حملات خونین انتحاری در افغانستان، عامل آن را پاکستان دانسته و اخیراً کمپاین برای تحریم اجناس پاکستانی را آغاز کردند.

 

دهها تن از فعالان مدنی خواهان تحریم خرید اجناس پاکستانی شدند و همچنان درشبکه های اجتماعی مثل فیسبوک پیام های متعدی از سوی کاربران در این رابطه نشر شد و در آن از مردم تقاضا شد تا از خرید اجناس پاکستانی خودداری کنند.

 

بدنبال آن مسوولان اتحادیه ادویه فروشان نیز اعلام کردند که پس از این وارد کردن ادویه از پاکستان را متوقف می سازند.

 

این در حالیست که به اساس معلومات اتاق تجارت و صنایع افغانستان حجم واردات سالانه پاکستان به افغانستان به دو اعشاریه دو میلیارد دالر میرسد.

 

اما گزارش های غیر رسمی میرسانند که این واردات سالانه به پنج میلیارد دالر میرسد.

 

در این حال آگاهان امور اقتصادی میگویند که تحریم بر خرید اجناس پاکستانی در کوتاه مدت ممکن چالش هایی را به میان بیاورد اما در درازمدت می تواند ذهنیت ها را برای خود کفایی اقتصادی ایجاد کند.

 

سهراب بهمن یکی از این تحلیلگران گفت، باید روی بلند بردن سطح تولیدات داخلی برای به میان آوردن بدیل برای اجناس پاکستانی در افغانستان کار صورت بگیرد:

 

” تحریم بر اموال و اجناس پاکستان در کوتاه مدت کمی ما را با چالش مواجه می کند؛ زیرا ما بدیل آن را نه در داخل کشور داریم و نه هم در کشور های همسایه و باید راه های بدیل آن را پیدا بکنیم اولین راه حل این است که ظرفیت تولیدات داخلی بلند برده شود و اگر چنین نشود مجبور به کشور های دومی و سومی رو آورده شود. ”

 

گفته میشود که در حال حاضر افغانستان بیشتر به یک بازار مصرفی کشورهای همسایه و منطقه مبدل شده است.

 

به باور آگاهان نبود یک سیاست معقول اقتصادی سبب شده تا افغانستان نتواند در بخش اقتصاد خودکفایی داشته باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار