افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 29 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

بدهکاری ۲٫۵ میلیارد دالری حکومت به جامعه بین المللی

وزارت مالیه، افغانستان در حال حاضر از کشور روسیه، بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی قرضدار است.

هرچند حکومت افغانستان میلیارد ها دالر از جامعه بین المللی مقروض بوده اما وزارت مالیه می گوید که شماری زیادی از کشور ها، بخشی بزرگی از قروض شان را به افغانستان بخشیده اند.

با این همه گفته میشود که هنوزهم حکومت افغانستان از جامعه جهانی دو اعشاریه پنچ میلیارد دالر مقروض است.

بر اساس معلومات وزارت مالیه، افغانستان در حال حاضر از کشور روسیه، بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی قرضدار است و تلاش ها به هدف گفتگو با مقامات روسی در این خصوص که قروض اش را به افغانستان ببخشد ادامه دارد.

اجمل عبدالرحیمزی سخنگوی این وزارت روز گذشته گفت که ممکن در آینده نزدیک روسیه ۹۷۰ میلیون دالر قرضه اش را به افغانستان ببخشد:

” تنها دو اعشاریه پنج میلیارد دالری که باقی مانده، زمان بازپرداخت آن حدود چهل سال است البته که بدون تکتانه می باشد، ۹۷۰ میلیون دالر آن ارتباط با کشور روسیه می گیرد البته که بحث ما با آنها جریان دارد تا ما بتوانیم که در قسمت معافیت آن اقدام کنیم و این پول توسط کشور روسیه معاف شود. “

آقای عبدالرحیمزی میگوید که حکومت افغانستان، بالای پلان های کار میکند که در عوض گرفتن قرضه از کشورهای خارجی ظرفیت های موجود در کشور را ارتقا دهد تا از این طریق کمک های بلاعوض را دریافت کند.

پیش از این کشورهای چین، دنمارک، جرمنی، روسیه، عربستان سعودی، عراق، امریکا، کرواشیا و برخی از کشورهای قرضه دهنده دیگر بخشی زیادی از پول های شان را به افغانستان بخشیده اند.

گفته میشود که در حال حاضر افغانستان بر علاوه کشورهای روسیه، ایران، کویت، بلغاریا و همچنان بانک جهانی و بانک انکشاف آسیای از برخی از کشورهای دیگر نیز قرضدار است که بر اساس معلومات وزارت مالیه بخشی بزرگ این قرضه مربوط کشور روسیه میباشد.

هرچند حکومت افغانستان ادعا میکند که بخشی بزرگ این قرضه ها صرف امور انکشافی در کشور شده است اما برخی از اعضای کمیسیون اقتصاد ملی ولسی جرگه میگویند که این پول ها هیچ دردی افغانها را دوا نکرده است.

انجنیر شیر ولی وردک یک عضو این کمیسیون گفت که افغانستان با وجود سرازیر شدن کمک هنگفت جامعه جهانی هنوزهم خود کفا نشده و بخشی زیادی از این کمک ها در سیزده سال گذشته حیف ومیل شده است:

” حکومت و ملت افغانستان در این شرایط که ما هیچ نوع پروژه های تولیدی نداریم و افغانستان مملکتی است که به حالت مصرفی بود و به حالت مصرفی ماند، از بی وفایی جهان ما ظرفیت این را نداریم که دو اعشاریه پنج میلیارد دالر را برای کسان یا بانک ها یا نهاد ها که برای افغانستان پول قرض دادند پس آنرا ادا کرده بتوانیم. “

آقای وردک میگوید که حکومت افغانستان باید با در نظرداشت تجارب تلخ گذشته از امکانات و ظرفیت های موجود در کشور در راستای تقویت اقتصاد کشور استفاده کند.

تحلیلگران افغان به وضعیت امنیتی و اقتصادی کشور اشاره کرده از حکومت میخواهند که با ایجاد یک سیستم شفاف کمک های بین المللی را مطابق اولویت های کشور به مصرف برساند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار