افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 5 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بدهکاری تعدادی از ادارات دولتی به شاروالی کابل

شاروالی کابل می گوید: حدود دو نیم میلیارد افغانی پول مالیات، از سوی شرکت های خصوصی و دولتی، موسسات و اشخاص پرداخته نشده است.

 

محمد اسلم اکرامی معیین مالی و اداری این ریاست روز گذشته گفت به همین دلیل در سال جاری، درعواید از بابت مالیات، بیست و یک درصد کاهش به میان آمده است.

 

وی گفت: شکایت در مورد نهاد ها و افراد که از پرداخت مالیات خود داری می کنند با حکومت مطرح شده است:

 

“در مجموع چهارصد و پنجاه میلیون ادارات دولتی از بابت نپرداختن تکس صفایی قرضدار اند، ما از طریق رسانه ها نیز اعلان کرده بودیم که همه و همچنان باشنده های ساحه شیرپور باید پول صفایی شان را تحویل بکنند، در عین حال ما پیشنهاد خود را به مقام های بلند رتبه دولت داده ایم، خوشبختانه عکس العمل حکومت در این رابطه مثبت بوده و انشاالله این مساله به زودترین فرصت ممکن در بحث های کابینه و شورای وزیران مطرح می شود.”

 

شاروالی کابل می گوید: تعدادی از ادارات دولتی نزدیک به چهارصد و پنجاه میلیون و شرکت خصوصی اونکس چهارصد و پانزده میلیون افغانی از بابت عدم پرداخت مالیات به این ریاست قرضدار اند.

 

به اساس معلومات همین منبع، مالکان شصت و شش منزل در ساحه شیرپور و شرکت خصوصی گلوبل نیز مالیات شان را به شاروالی کابل نپرداخته اند.

 

تلاش کردیم تا با نهاد های که بخاطر عدم پرداخت مالیات شان مشخص شده اند، صحبت کنیم اما موفق نشدیم.

 

در این حال کمیسیون مالی و بودجه ولسی جرگه افغانستان سفارش می کند تا نهاد های مربوط حکومت، شاروالی کابل را در جمع آوری قرضه های اش همکاری کنند.

 

سید اکرام یک عضو این کمیسیون گفت: تمامی نهاد ها و شرکت های خصوصی و دولتی مکلف اند تا به شاروالی تکس و مالیه بپردازند.

 

“کمپنی های بزرگ و مربوط به هرفردی که باشند باید مطابق به قانون مالیات شان را به وقت و زمان آن به شاروالی کابل بپردازند، ادارات مربوط حکومت باید به شکل جدی با شاروالی کابل همکاری کنند تا این ریاست بتوانند به همکاری آنان مالیات اش را بدست بیآورد.”

 

شماری از آگاهان می گویند نا امنی های اخیر در کشور، افزایش بیکاری و نبود شاروال در کابل از عواملی اند که روی کاهش عواید این ریاست اثر گذار بوده اند.

 

آنان تأکید می کنند که برای رسیده گی به این مشکلات و بهبود امور، رئیس جمهور افغانستان باید هر چه زودتر یک شخص مناسب را به حیث شاروال کابل معرفی کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار