افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 1 فوریه , 2018 لینک کوتاه خبر :

بدنبال تنش های ارگ و بلخ، بالاخره غنی سکوتش را شکست!

اشرف غنی

پس از تنش ها میان ارگ ریاست جمهوری و والی بلخ و شکایت ها از سکوت رییس جمهور پس از اعلام منظوری استعفای عطامحمدنور، بالاخره غنی سکوتش را شکست!
شماری از بزرگان بلخ با غنی همراه شدند؛ پس از تنش ها میان ارگ ریاست جمهوری و والی بلخ و شکایت ها از سکوت رییس جمهور پس از اعلام منظوری استعفای عطامحمدنور، بالاخره غنی سکوتش را شکست و بزرگان و علما و اقشار مختلف ولایت بلخ را به ارگ فراخواند.

کسانیکه ادعای سیاست دارند می‌توانند از مجرای پروسه‌های دموکراتیک تصمیم بگیرند.

محمداشرف غنی رییس‌جمهور کشور روز چهارشنبه 11 دلو 96 با بزرگان، علما، نماینده گان جامعه مدنی، زنان، جوانان و اقشار مختلف ولایت بلخ در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد.

در این دیدار الحاج عبدالجبار جمال، الحاج ماما ابراهیم، انجنیر عصمت الله مل، سیداسحاق دانش، جنرال محمدزمان فیروز، الحاج مولوی ذکریا اقبالی، عبدالحمید صفوت، سید مختار و ژیلا سعیدی، به نماینده گی از متنفذین، بزرگان، جامعه مدنی، جوانان و زنان صحبت کردند.

این سخنرانان بر اتحاد، اتفاق، وحدت و اخوت مردم افغانستان تأکید ورزیده و گفتند که ما هرگز مجال نفاق را به گروه‌ها و افراد نخواهیم داد و همه اقشار باید در راستای همبستگی مردم تلاش نمایند تا گروه‌های مخالف و تروریستی مجال خرابی را پیدا نکند؛ آنان همچنین نیز خواهان حل ‌آرنت و مسالمت‌آمیز موضوع ولایت بلخ شدند.

غنی خطاب به بزرگان ولایت بلخ گفته است که شما ترکیبی از سرمایه معنوی، مادی، اجتماعی و سیاسی هستید و بلخ نمونه وحدت ملی مردم افغانستان است و من خادم فرد فرد این مملکت و پاسخگو به هر شهروند خود هستم.

وی بیان کرد که از اینکه بر ضرورت و حمایت از نظام متعهد هستید و از این دیدگاه که به گذشته برنمی‌گردیم، استقبال می‌کنم، زیرا گذشتۀ قابل تکرار نیست و همه در قبال بهبود وضعیت مسوول هستیم.

رییس‌جمهور خاطرنشان‌ساخت که افغانستان به همه افغان‌ها تعلق دارد و هرنوع تبعیض، بی‌اتفاقی و تفرقه‌افکنی قابل قبول مردم و دولت نیست و تعهد ما این است که به بحران 40 ساله نقطۀ پایان بگذاریم.

رییس‌جمهور کشور همچنان به اقشار مختلف ولایت بلخ اطمینان داد که همۀ اقدامات درخصوص موضوع ولایت بلخ در چوکات قانون اساسی انجام می‌پذیرد و مسایل از این مجرا حل خواهد شد.

وی افزود که نظام را از طریق تحکیم قانونیت، عدل و تدبیر تقویت می‌بخشیم و هیچ‌کس به‌شمول من اجازه ندارد تا منافع علیای کشور را زیر پا کند، کسانیکه ادعای سیاست دارند می‌توانند از مجرای پروسه‌های دموکراتیک تصمیم بگیرند.

در اخیر این دیدار، بزرگان و اقشار مختلف ولایت بلخ یک ثوب چپن و کلاه را به رییس‌جمهور کشور اهدا نمودند.

 1. Hamid Dost :

  مجبور شد.

 2. Dr-Mahbub Halimi :

  تو ریس جمهور نما به کدام قانون دنیا باور دارید.
  اگر به قانون اساسی باور میداشتید مداخله وزیر خارجه آمریکا را خلاف قانون وننگ میدانستیدهرگز یک ثانیه درین چوکی مزدوری تکیه نمیزدید.
  به گفته قانون دانان در پنجاه وشش ماده قانون را خودت نقض کردی.
  به تو واری انسان نما شرم است که نام از قانون ببرد.

 3. Sultan Deel :

  ملاغنى بابازورملت راديد كمى آدم شد اما آنقدر فتنه وزيرك است كه هيچگاه از هدف خود نميگذرد

 4. Sultan Deel :

  گپ از چوكات قانون اساسى ميزند
  اول خودت كجا مطابق قانون اساسى رئيس جمهور شدى
  دوم حكومت پنجاه پنجاه در كجاى قانون اساسى است
  سوم درطول حكومتت كدام كارت مطابق قانون اساسى بوده

 5. Faisal Ofiany :

  زنده باد نوربلخ

 6. Aziz Hameed :

  والیبال داره

 7. Zaman Amani :

  تسلیم شد.

 8. Sakhi Nadjafi :

  آفای ریس جمهور شیخ فانی هیچگاهی در مقابل ملت بزرگ افغانستانی صدیق وراست گو نبوده
  بازی دو پهلو ره براه انداخته است .
  عوض این همه جاروجنجال دراین مدت سه سال جز تضعیف فارسی زبانان غیور برنامه ئ ندارد .وی همیشه از قانون اساسی یاد آور می شود در حالیکه دولت متشکله قانونی نیست بل تفاهمی است
  من می گویم لعنت به عیدالله یک رگ خیانت در وجودش به ارث رسیده حیف آن همه مردم مظلوم که به او رای دادند

 9. الحاج غلام ربانی :

  زنده باد جنرال صاحب واقعی عطامحمد نور واقعا ن شخصی خدمت گذاراست مجاهد است الله متعال نگهبان شان باشد قهرمان ملی کشور را

 10. حیت محمد نوری :

  تنش ها میان اشرف غنی و استاد عطا محمد نور امپراتوری سمت شمال کشمکش های مختلف بوده است مگر هردو باهم میشوند چونکه از یک کشور استند مگر به کافیرا حاجت نیست کفر بین ما مداخیله کند جور مییا یند ماوشما بین خود تزات ثداشته باشیم

 11. حیت محمد نوری :

  غنی بابا آرام بگزارید که در بیخ پاکستان نو دریا را رها نموده است برادر در یک چوکی دو …جور نمی آید ناراحت نباشید

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
  آخرین اخبار