افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 فوریه , 2015 لینک کوتاه خبر :

بدخشان در انحصار اهمال کاری کابینه نیمه تعطیل

بدخشان در انحصار اهمال کاری کابینه نیمه تعطیلی است که پیش از گرفتار شدن این ولایت در برفکوچ سال گذشته برای درو کردن آرای مردم به ولسوالی های شمالی رفتند و اینک مدیون خانوارهایی هستند که یا زیر آوار برف جان داده اند یا از قحطی و نرسیدن کمک ها در حال احتضارند.

 

با گذشت بیش از 5 ماه از حکومت وحدت ملی و آغاز به کار کند برخی وزارتخانه های غیر کلیدی در کنار وزارتخانه های نیمه تعطیل کلیدی که سرپرستان موقت آن کاری جز پاک کردن گذشته و رد پا و آثار جرم خود از پیش نمی برند مشکلات مردم همچنان ادامه دارد.

 

در دولت سیزده ساله حامد کرزی که مردم ملکی در ولسوالی های دورافتاده و کوهستانی متحمل بیشترین خسارات مالی و جانی و روانی شدند؛ با شعارهای تحول و اصلاحات هنوز هم مشکلات مردم ملکی و خسارات مالی و جانی و روانی وارده بر آنان به قوت خود باقی است.

 

بارش برف سنگین و برفکوچ در ولایات شمالی حول محور بدخشان گذشته از مسدود کردن راه های مواصلاتی و سخت کردن امداد رسانی، خانه و کاشانه مردم را بر سرشان خراب کرده و نیز تنی چند از هموطنان را به کام مرگ فرستاده است.

 

خبری از کمیته اضطرار که سرپرست پیشین آن معاون دوم رییس جمهور محمد کریم خلیلی بود در حال حاضر نیست و مسوولیت آن به کسی محول نشده است؛ خبری از وزارتخانه های ترانسپورت و حمل و نقل و راه و شهرسازی نیست، خبری از وزارت داخله هم نیست.

 

قریه کج لر ولسوالی راغستان، قریه های کلف زار و خاش دره ولسوالی یمگان، مایمی، شکی و بیش از ده ولسوالی دیگر با اجساد بیرون کشیده ناشده باشندگانشان از برف، خانه و کاشانه خراب شده و کمک های نارسیده و محاصره در برفکوچ قربانیان چندین ساله زمستان سنگین افغانستان هستند.

 

بدخشان در انحصار اهمال کاری کابینه نیمه تعطیلی است که پیش از گرفتار شدن این ولایت در برفکوچ سال گذشته برای درو کردن آرای مردم در ولسوالی های شمالی آمدند و تک تک ارگ نشینان کنونی ارگ نشینی شان را مدیون خانوارهایی هستند که یا زیر آوار برف جان داده اند یا از قحطی و نرسیدن کمک ها درحال احتضارند.

 

اعطای کمک های نقدی 5 هزار تا 15 هزار افغانی به خانوارهای بی جا شده و خسارت دیده و کشته داده در این برفکوچ سنگین نمی تواند راه حلی قاطع و کامل برای جبران مافات باشد؛ این قصه تا چند صباحی دیگر فراموش می شود تا زمستان بعد و ویرانی های بعد.

 

تداوم بی توجهی به مردم ملکی و وادادگی ارگ نشینان و واگرایی دولت و ملت تحولی را در حکومت کنونی با حکومت پیشین پدید نیاورده است که نه اصلاحات در این چند ماه گذشته برای بدخشانی ها معنا شده است و نه همگرایی رنگ حقیقت به خود گرفته است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار