افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

بخش تفتیش پولیس مانع شکایات فساد اداری بر ضد پولیس افغان شده است

در یک گزارش سازمان ملل متحد آمده است که مقام های حکومت افغانستان که مسوولیت بخش تفتیش پولیس را دارند مانع شکایات فساد اداری بر ضد پولیس شده اند.

 

به اساس این گزارش مسوولان بخش تفتیش پولیس افغان از شکایت ها در ارتباط به فساد اداری بر ضد پولیس مانع شده اند.

 

این گزارش که یک نسخه آن به دسترس رویترز قرار گرفته است از سوی لوتفا یا صندوق وجهی قانون و نظم تهیه شده است.

 

این صندوق مربوط به برنامه انکشافی سازمان ملل متحد است.

 

رویترز خبر داده است که UNDP یا برنامۀ انکشافی سازمان ملل متحد این مسأله را بررسی می کند که لوتفا چرا این گزارش را پس از پیشکش کردن در ماه جنوری با مقام های ارشد ملل متحد شریک نکرده است.

 

رویترز نوشته است که این آخرین سلسله از پرسش ها در مورد لوتفا به حساب می آید.

 

این آژانس خبر داده است که لوتفا از سال 2002 میلادی به اینسو حدود 3.6 ملیارد دالر را از تمویل کننده های بین المللی برای پرداخت معاشات و دیگر مصارف پولیس دریافت کرده است.

 

لوتفا این گزارش را در اواخر پارسال تهیه کرد تا این برایشروشن شود که فعالیت خط تلیفون 24 ساعته، سیستم اصلی درج شکایات در مورد خلاف کاری پولیس چرا به ندرت منجر به تعقیب قانونی شده است.

 

این گزارش دریافته است که از جمله بیش از دو هزار شکایت در جریان یک سال صرف 9 مورد آن از سوی ریاست عمومی تفتیش وزارت داخله مورد رسیده گی قرار گرفته است.

 

در گزارش آمده است که حکیم نجرابی رییس عمومی تفتیش و کارمندان ارشد این ریاست شکایات را نادیده گرفته و یا از آن جلوگیری کرده اند.

 

در این گزارش که از آن رویترز خبر داده آمده است که ” فساد اداری منظم در این اداره موجود است زیرا رهبری آن نه تنها فساد را تحمل می کنند بلکه زمینه آن را فراهم کرده اند و در بعضی موارد در آن سهم گرفته اند.

 

اما حکیم نجرابی رییس عمومی تفتیش وزارت داخله این گزارش و این ادعا ها را رد کرد:

 

” ما در سال 1393 بیش از دو هزار و یک صد قضیه در ارتباط به تخطی ها و تخلف های پولیس ملی افغانستان را بررسی کردیم.

 

مواردیکه مربوط به مسایل جرمی بوده به څارنوالی سپرده ایم و متباقی قضایا را که جزا های انضباطی، تهدیدی و توصیه بوده به مقام وزارت داخله ارسال کردیم.

 

همین حالا تیم های بازرسی ما به 23 ولایت رفته اند و بررسی می کنند که حقوق و امتیازات سربازان ما برای شان رسیده یا خیر، تمام قضایا را بررسی می نمایند.”

 

برنامۀ انکشافی سازمان ملل متحد به خبرگزاری رویترز گفته است که یک نسخه این گزارش را به کمیته مشترک مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری سپرده است.

 

سرمفتش خاص امریکا در امور بازسازی افغانستان سال گذشته از لوتفا به خاطر این ادعا انتقاد کرد که میلیون ها دالر در پرداخت معاشات کارمندانِ مصرف شده است که آنها موجود نبوده اند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار