افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 20 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

بحث ها در مورد تعیین رئیس کمیسیون اصلاحات انتخاباتی جریان دارد

با آنکه از ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی افغانستان حدود سه هفته می گذرد، اما این کمیسیون به دلیل اختلافات میان رئیس جمهور و رئیس اجراییه تا هنوز کارش را به بگونه رسمی آغاز نکرده است.

 

رئیس جمهور اشرف غنی پیش از سفر اش به ایالات متحده امریکا، طی فرمانی شکریه بارکزی عضو ولسی جرگه را به حیث رئیس این کمیسیون تعیین نمود اما عبدالله عبدالله رئیس اجراییه با این تصمیم وی مخالفت نشان داد.

 

جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه روز گذشته گفت، مشکلات میان رئیس جمهور و رئیس اجراییه در رابطه چگونگی کمیسیون اصلاحات انتخاباتی حل شده است اما بحث ها در مورد رئیس این کمیسیون هنوز هم جریان دارد:

 

“رهبران حکومت وحدت ملی مشترکاً کار می کنند که کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به زود ترین فرصت کار های خود را آغاز کند در تمامی موارد فیصله شده است تنها بالای تعیین رئیس هنوز هم بحث ها جریان دارد امیدواریم که این مسأله هم بزودی حل شود.”

 

به اساس توافقنامه سیاسی حکومت وحدت ملی، باید برای اصلاح نظام انتخاباتی کمیسیونی به کار گماشته شود.

 

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان برای ایجاد اصلاحات بنیادی در نظام انتخاباتی طی فرمانی، ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را تحت ریاست شکریه بارکزی اعلام کرد که به شمول یک نماینده ملل متحد 15عضو دارد.

 

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی وظیفه دارد تا قانون انتخابات را اصلاح نموده و مشکلات را که در انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت حل کند.

 

در همین حال جانداد سپین غر رئیس اکسین یا شبکه جامعه مدنی برای انتخابات می گوید، همان طوری که اصلاح نظام انتخاباتی مهم است گزینش رئیس آن نیز اهمیت دارد:

 

“کمیسیون اصلاحات انتخاباتی یک کمیسیون بسیاز مهم است کسی که در رأس آن قرار دارد باید ویژه گی های خاصی داشته باشد یک چهره ملی، با اعتبار و بی طرف باشد در صورتی که با یکی از تیم ها مربوط باشد طبعاً که اختلافات ایجاد می شود و یکی از راه های حل این است که ریاست این کمیسیون از اعضای جامعه مدنی یا از افراد توانمند و بی طرف انتخاب شود مشکلات حل شده و کمیسیون را درست رهبری نماید.”

 

این در حالیست که کمیسیون های انتخاباتی و مشرانو جرگه افغانستان ایجاد کمیسیون اصلاحات انتخاباتی را خلاف قانون اساسی خوانده اند.

 

در این حال کارشناسان امور انتخاباتی بر علاوه اینکه بر اصلاح کمیسیون انتخاباتی تاکید می کنند، می گویند که معیار برای تعیین رییس این کمیسیون باید بی طرفی، فهم و توانایی کاری باشد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار