افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

اعلامیه مشترک کابل- اسلام آباد


حنا ربانی کهر وزیر امور خارجه پاکستان که بنا به دعوت وزیر خارجه کشورمان به کابل سفر کرده،با حامد کرزی رئیس جمهور و داکتر زلمی رسول دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار ها دو طرف با اشاره به روابط تاریخی ، فرهنگی ، و مذهبی بین دوکشور بر بهبود همکاری ها دوجانبه در بخش های مختلف تاکید کردند.
وزرای خارجه افغانستان و پاکستان با صدور یک اعلامیه مشترک بر پیشبرد روابط دو جانبه مطابق به اصول حاکمیت ملی،
تمامیت ارضی، آزادی، احترام متقابل و منشور ملل متحد تصریح نمودند.

دو طرف در این اعلامیه ضمن بیان اینکه یک رابطه دو جانبه مستحکم، قوی و آزاد به صلح و ثبات در
منطقه کمک زیادی خواهد نمود، بر کار با همدیگر در راستای بالا بردن سطح کار مشترک جهت تعامل عمیق در
بخش های مختلف منجمله امنیت، انکشاف، ترانزیت، تجارت، اقتصاد و سرمایه گذاری،زیربنا و انرژی و تماس های مردم با مردم جهت بهره برداری دو جانبه تاکید کردند.

اعلامیه می افزاید: تروریزم و بنیادگرایی چالش های مشترک بوده که مبارزه با آن نیاز به برخورد مشترک و همکاری نزدیک دارد که طرف پاکستانی تصریح نمود که بطور کامل در کنار ملت افغانستان که میخواهد آینده خویش را تعین نماید ایستاده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه دو طرف پروسه آشتی به رهبری و مالکیت افغان ها جهت رسیدن به
راه حل سیاسی بین الافغانی با دیدگاه آوردن صلح، ثبات و انکشاف دراز مدت در افغانستان  را حیاتی دانسته که مستلزم برداشتن گام های ضروری در ساحات مختلف است که از طرف دولت افغانستان تقاضا شده تا پروسه صلح را تسریع بخشد.

در طرف در این اعلامیه ضمن  رسیدگی به امور زندانیان از تعاملات تجاری و اقتصادی بین دو کشور که بالغ بر  دو و نیم میلیارد دالر  ابراز رضایت کرده و بر اتخاذ تدابیری برای افزایش مبادلات تجاری دو کشور به پنج میلیارد دالر تا سال 2015 تاکید کردند.

همچنان دو طرف بالابردن تعامل منطقوی جهت تحریک انکشاف اقتصادی و تجارت را مفید واقع دانسته و تصریح کردن حق اولویت به پایپ لاین گاز ترکمنستان- افغانستان – پاکستان – هندوستان (TAPI) و پروژه های CASA – 1000 داده شود.

در این اعلامیه مشترک توافق صورت گرفت تا جهت انکشاف چارچوبی برای همکاری های سودمند دو جانبه در
عرصه های معادن و منرال ها مشورت های صورت گیرد، و توجه بیشتری به انکشاف زیربنا ها جهت دست یافتن به شگوفایی و انکشاف مشترک مبذول شود.

طرف پاکستان اظهار داشت که  اسلام آباد منتظر سفر حامد کرزی به اسلام آباد در تاریخ 16 -17 فبروری 2012 میباشند.

منبع:http://www.avapress.com

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار