- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

با ایجاد بازارچه مرزی مناسبات اقتصادی تاجیكستان و افغانستان گسترش می یابد

[1]

والیان بلخ و بدخشان افغانستان روز جمعه در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی و صنایع تاجیكستان از افتتاح بازارچه مرزی در مرزهای دو كشور استقبال و اعلام كردند این امر نقش موثری در گسترش مناسبات اقتصادی میان دو كشور خواهد داشت.

رییس اتاق بازرگانی تاجیكستان در این دیدار آمادگی كشورش را برای حمایت و پشتیبانی دائمی از همكاری های اقتصادی اعلام كرد و گفت: دولت دوشنبه همچنین برای رشد و تحكیم همكاری های تجاری و اقتصادی با افغانستان تلاش می كند.

‘سعید شریف’از افتتاح بازارچه های مرزی در آینده نزدیك در مرزهای دو كشور خبر داد و اظهار داشت: با احداث پل ها و راه های ارتباطی میان دو كشور، امكان دسترسی افغانستان به بازارهای آسیای مركزی بخصوص روسیه و چین كوتاه و آسان خواهد شد.

والی بدخشان نیز گفت: هم اكنون بازارچه های تجاری مرزی در مناطق مرزی خاروغ ، اشكاشیم و درواز افتتاح شده اند و ساكنان این مناطق از آنها به نحو مطلوب استفاده می كنند.

وی افزود: لازم است تا این بازارها تا حدی توسعه یابند تا مردم بتوانند عمده مایحتاج ضروری خود را از این مناطق تامین كنند، ضمن آنكه رونق این بازارها می تواند فرصت های شغلی جدیدی را برای بومیان ایجاد كند و تا حدودی مشكل بیكاری را رفع نماید.

با وجودی كه حجم مبادلات بازرگانی افغانستان و تاجیكستان در 11 ماهه اول سال گذشته میلادی افزون بر 123 میلیون دلار شده اما كارشناسان معتقدند بنابر شفاف و دقیق نبودن نظارت و كنترل در گذرگاه های مرزی، برخی از تجار با هدف اجتناب از پرداخت عوارض و گمركی بخش زیادی از كالا‌ها و اجناس خود ‌را بدون ثبت در مراجع رسمی انتقال می دهند و همین امر سبب شده كه این آمار پایین تر از میزان واقعی باشد.

آواپرس