افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 6 فوریه , 2012 لینک کوتاه خبر :

با آرزوی مردم افغانستان بازی نکنید!

داكتر عبدالله، رهبر ائتلاف ملی افغانستان که در مراسم تجلیل از میلاد پیامبر اکرم(ص) در کابل شرکت کرده بود با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت، تاکنون نتیجه ای از بحث‌هایی‌كه در مورد مذاكرات اعلام شده و در پشت پرده انجام می‌شود و مردم افغانستان در جریان آن قرار ندارد، به دست نیامده است. وی افزود، صلح خواست مردم افغانستان است اما صلح با ثبات، صلح پایدار و با عزت.

به گفته داكتر عبدالله، هم حكومت افغانستان و هم حكومت پاكستان هر دو در جریان مذاكرات قطر قرار داشتند اما بازی به شكلی انجام شده است كه حامد كرزی وانمود كند كه در جریان مسأله قرار ندارد.

رهبر ائتلاف ملی می‌گوید، غیرممكن است كه هیأت طالبان بدون موافقت پاكستان به قطر سفر كرده باشد. به باور وی با آرزوی مردم افغانستان كه تأمین صلح در كشور می‌باشد، بازی سیاسی صورت می‌گیرد؛ این بازی سیاسی نه تنها ما را به صلح نمی‌رساند، بلکه ما را از رسیدن به صلح دورتر می‌سازد.

به گفته داکتر عبدالله، بی‌باوری مردم نسبت به حكومت و بی‌باوری حكومت نسبت به مردم، سبب شده تا كسانی‎كه خواهان صلح در افغانستان نیستند، از جمله طالب‌ها حملات خود را تشدید ببخشند و آی اس آی پاكستان هم كه خواهان یك حكومت ضعیف یا مزدور در افغانستان است، امیدواری‌اش بیشتر شود.

در همین حال، محمد یونس قانونی یکی از اعضای دیگر ائتلاف ملی در این مراسم با انتقاد از حكومت گفت که جنگ برای ما انتخاب نیست، ما صلح می‌خواهیم چرا كه صلح یك نیاز است؛ اما ما در كنار صلح ثبات نیز می‌خواهیم.

به گفته‌ْ قانونی،صلحی که سبب از بین رفتن وحدت ملی افغانستان باشد این صلح نیست، این توطئه است، فاجعه است و این به درد مردم کشور نخواهد خورد، جز به حلقات معین که از لابلای این دسایس برای خود چیزی تکاپو می کنند.

وی بر این باور است كه برنامه حكومت در ارتباط با قضیه مصالحه مبهم و مخفی‌‎كارانه است چرا كه نه مردم افغانستان نه نخبگان سیاسی و نه هم احزاب سیاسی، هیچ كدام در جریان این مذاكرات قرار ندارند.

قانونی افزود، ما با تغییر جغرافیای جنگ به نام مصالحه شدیداً مخالف هستیم، چرا كه انتقال جنگ از یك گوشۀ افغانستان به گوشۀ دیگر به ثبات افغانستان نمی‌انجامد.

وی همچنان گفت، اگر تدبیری برای سال 2014 سنجیده نشود، سال 2014 سال دشواری برای افغانستان خواهد بود، چرا كه نه پولیس ملی و نه اردوی ملی هیچ كدام توان دفاع از افغانستان را ندارند.

قانونی در عین حال تصریح كرد، برنامه آی اس آی پاكستان آغاز حملات استراتژیك پس از خروج نیروهای خارجی در سال 2014 میلادی است، آنها جبهات تازه‌ای را راه‌اندازی خواهند كرد.از سوی دیگر شخصیت‌های كه توان بسیج ملی را در برابر اشغال دارند، یكی پس از دیگری ترور می‌شوند؛ اما پاكستان در سال 2014 میلادی حملات استراتژیك را آغاز خواهد كرد و این اقدام در شرایطی انجام خواهد شد كه اردوی ما ضعیف شده و خارجی‌ها نیز خارج شده‌اند.

افغان پیپر

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار