افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 27 سپتامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

باید تمام متقلب های انتخابات مجازات شوند

اگر حکومت وحدت ملی می خواهد در قلب مردم جای داشته و از حمایت مردمی، نهادهای داخلی و جامعه جهانی برخوردار باشد باید تمام کسانی که در انتخابات دچار خطا و تقلب شده اند را مجازات کند.

  

انتخابات سال 1393 افغانستان، طولانی ترین و جنجالی ترین انتخابات جهان شناخته شد. معاون اول مجلس نمایندگان گفته است که انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی امسال از جمله ناکام ترین انتخابات کشور بوده و مسوول اصلی این ناکامی، کمیسیون است. وی و جمعی از نمایندگان خواستار معرفی کمیسیون ها به نهادهای عدلی و قضایی شدند.

ظهیر سعادت عضو مجلس نمایندگان در برنامه ای رسانه ای گفت: انتخابات پروسه ی کلان ملی است خصوصاً در افغانستان ارزش و اهمیت زیادی دارد زیرا پدیده ی نوی در کشور به شمار می آید. هر شخص در برابر این پروسه مسوولیت دارد تا آن را در مسیر اصلی حفظ نماید. از طریق انتخابات، حکومت مردم بر مردم عملی می گردد. مساله ی مهم دیگر تفهیم سیاستمداران است. این پروسه به آنها یادآوری می کند که می توانند از طریق رای مردم جایگاه و قدرت به دست آورند. بنابر این هر کس که در این روند اخلال ایجاد کند و باعث بی ثباتی کشور و تشویش ذهن مردم شود مرتکب خیانت ملی شده است و باید مجازات گردد.

وی با تاکید بر محاکمه ی کمیسیون انتخابات افزود: خیانت بر دو نوع است یک، خیانتی که شخص به صورت مستقیم مرتکب آن می شود و دوم به صورت غیر مستقیم مانند عملکرد ضعیف و نادرست کمیسیون که نوعی دیگر از خیانت محسوب می گردد. کسانی که در پروسه ی انتخابات تعدی و تخطی کردند از بالاترین جایگاه تا پایین ترین مقام آن باید مجازات شوند. این عبرتی برای نهادها و شخصیت هایی خواهد بود که در آینده چنین وظایفی را به عهده می گیرند.

به باور سعادت، ساختار سیاسی جدید افغانستان به خاطر بهبود وضعیت کشور باید دو کار را انجام دهد اول، در تطبیق و حراست از قانون بسیار جدی باشد ولو این کار بر ضد منافع تیمی، گروهی و شخصی آنها باشد. دوم، نظام جدید افغانستان اعتماد مردم را به دست آورند. اطمینان مردم از طریق تریبون و سخنرانی برای مردم به دست نمی آید بلکه آنها با عمل خود ثابت کنند که هر کس در کشور خیانت کرد به جزای اعمال خود می رسد.

ظهیر سعادت خاطرنشان ساخت: اگر حکومت وحدت ملی می خواهد در قلب مردم جای داشته و از حمایت مردمی، نهادهای داخلی و جامعه جهانی برخوردار باشد باید تمام کسانی که در انتخابات دچار خطا و تقلب شده اند را مجازات کنند در غیر این صورت مردم نسبت به انتخابات بی اعتماد می شوند. این خواست تمام ملت افغانستان است و باید به آن رسیدگی شود. متاسفانه هم در برگزاری انتخابات دست هایی در تقلب دخیل بوده که انتظار می رفت روند را با شفافیت و عدالت پیگیری کنند. باید نتیجه ی انتخابات برای مردم اعلام و میزان تقلب و به نفع نامزد مورد نظر را نیز بیان می کردند.

عضو مجلس نمایندگان تشکیل حکومت وحدت ملی را یک ضرورت دانست و گفت: وضعیت نابسامان و بحرانی کشور سبب شد تا منتظر اعلام نتیجه ی انتخابات نشویم و برای ایجاد ثبات در کشور و بهبود شرایط زندگی مردم افغانستان حکومت وحدت ملی را تشکیل دهیم. من عملکرد رهبران سیاسی کشور را به علت این که از منافع شخصی خود پایین آمدند و برای ایجاد حکومت وحدت ملی به توافق رسیدند، تمجید می کنم.

وی اظهار داشت: ممکن است مسوولان نظام سیاسی کشور چندان علاقه ای برای معرفی مقام های کمیسیون به نهادهای عدلی و قضایی نداشته باشند بنابراین بهتر است مردم این خواست را جدی بگیرند و از حکومت جدید بخواهند که به تخطی ها رسیدگی کنند.

سعادت در پایان گفت: یکی از ناکامی ها و علت موفق نبودن کرزی در حکومتداری 13 ساله اش، بی توجهی به مجازات و محاکمه ی خطاکاران بود. بر همین اساس متخلفین به یک نوع معافیت دست پیدا کردند. این وضعیت به ضرر مردم و حکومت افغانستان خواهد بود به این دلیل که باعث بی اعتمادی و دلسردی مردم از حکومت و بی اعتمادی جامعه جهانی و اختصاص ندادن کمک های اقتصادی آنان به ما خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار