افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 16 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

باید بر سر دیدگاه پاکستان شک داشته باشیم

رییس جمهور در سخنرانی خود در قندهار اشاره هایی به پاکستان و گفتمان صلح داشته است. وی باورمند است پیش از طالبان افغانستان و پاکستان به صلح برسند. همچنان گمان اینکه خط دیورند احتمالا معامله ای برای رسیدن به صلح باشد را رد کرد و گفته است که دیورند برنامه ای برای صلح نیست. تغییر ادبیات رییس جمهور در برابر پاکستان نشانه چیست؟ جدیت و یا ناامیدی؟

 

بانو شاه گل رضایی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «آماج» گفت: طی سیزده سال بیش از چهل کشور در افغانستان حضور یافتند. آنها از پرداخت طولانی هزینه های جنگ در افغانستان خسته شده اند و احساس عجز می کنند. این پاکستان است که هنوز حمایت مالی و تسلیحاتی پاکستان را بر عهده دارد و در این مدت طولانی آنها را رهبری کرده و خسته هم نشده است. طالبان هم یکی از ابزارهای سیاست خارجی پاکستان بوده اند. به همین دلیل رییس جمهور گفته است که یک جنگ اعلام نشده در برابر افغانستان وجود داشته است. جنگ توسط پاکستان تمویل و تجهیز می شود. انتحاری توسط آنان فرستاده می شوند. مناطق امنی به عنوان پناهنگاههای امن برای طالبان در اینجا ساخته شده است. پاکستان از جنگ افغانستان سود اقتصادی برده و حالا می خواهد از بحث صلح افغانستان هم سود اقتصادی ببرد.

 

وی در خصوص رفتار پاکستان در قبال افغانستان برای تداوم جنگ اظهار کرد: پاکستان در یک جنگ تمام عیار در افغانستان قرار دارد. این کشور در این چند سال گذشته بازی های چندگانه داشته است. پاکستان در صدد سودگیری از جنگ و صلح افغانستان است. ما اگر این روند را به بررسی بگیریم درس خواندن دخترها در افغانستان حرام است اما درس خواندن آنها، کار کردن و در سیاست مشارکت کردن آنها در پاکستان مشروع است. ملاهای پاکستانی جنگ را در افغانستان توسط طالبان و گروههای تروریستی جهاد می دانند ولی همین جنگ را توسط گروههایی که مخالف پاکستان هستند حرام می دانند.

 

رضایی پاکستان را آماده مقاومت در برابر فشارهای بین المللی دانسته و افزود: پاکستان در دیپلماسی خود آنقدر قوی بوده است که جنگ نامشروعی را که در افغانستان با ابزارهای مختلف به کار برده را توجیح کند و خود را یکی از سهامداران و یکی از شرکای روند کلان مبارزه علیه تروریزم بداند. این بحث، دیپلماسی فعال پاکستان را نشان می دهد. سیاست گذاری آنها توسط هر مرجعی انجام می شود بسیار فعال است. در این سالها ما دیپلماسی را با احساسات به پیش برده ایم در حالی که دیپلماسی را نمی شود با احساسات به پیش برد بلکه آن را باید با یک سری ابزارهای کارآمد به پیش برد. تا وقتی که دولت افغانستان ابزارهای قوی و کارآمد را در یک دیپلماسی فعال بدون احساسات جا ندهد ما همچنان مشکل خواهیم داشت.

 

این نماینده مجلس معتقد است موضوع صلح افغانستان باید به دقت بررسی شود و گفت: بحث اساسی دیگر در این است که ما هنوز هم باید بر سر دیدگاه پاکستان شک داشته باشیم. آیا پاکستان واقعاً در صدد فروش مهره هایی به نام طالبان است؟ آنها را به کی می فروشند و در بدل فروش آنها چه چیزی می خواهند به دست آورد اینها موضوعاتی است که زمامداران باید دقیق شوند. دیپلماسی هم زمانی می تواند قوی شود که ما با یک درک و تحلیل دقیق وارد قضایا شویم.

 

وی اقدام های عملی را برای صلح ضروری دانسته و در این مورد افزود: روزانه هزینه های هنگفتی در قبال جنگ افغانستان داده می شود. روزانه افراد زیادی در حملات انتحاری و انفجاری به شهادت می رسند. ما هر روزاز لحاظ انسانی، مالی و پروژه دولت داری هزینه می پردازیم. به همین دلیل ما نیاز به این داریم که تداوم مذاکرات صلح را با استفاده از ابزارهای قوی داشته باشیم ولی اینکه چون ما از صلح ناامید شده ایم و هیچگونه اقدامی را انجام ندهیم برای کشور مشکل ساز می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار