افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 11 دسامبر , 2011 لینک کوتاه خبر :

بايد در قانون شهدا و معلولين تعديلات به وجود آيد.

وي در ولسي جرگه مي گويد كه بايد در قانون شهدا و معلولين تعديلات به وجود آيد و در تعداد كميته ها و اتحاديه هاي معلولين هم تجديد نظر شود.
بايد در قانون شهدا و معلولين تعديلات به وجود آيد. سيدحسين عالمي بلخي رييس اين كميسيون در محفلي كه ديروز به مناسبت تجليل از روز جهاني اشخاص داراي معلوليت دركابل برگزارشد گفت كه اقدامات حكومت در رابطه به معلولين ناقص است و بايد در آن تجديد نظر شود.

وي افزود كه در فرمان رييس جمهور كه در سال ١٣٨٣ در رابطه به معلولين صادر شده بود آمده است كه بايد پنج درصد از نمرات رهايشي را كه شاروالي توزيع مي نمايد، بصورت رايگان براي معلولين داده شود، اما در قانون شهدا و معلولين آمده است كه بايد پنجاه در صد قيمت زمين از معلولين گرفته شود.

بلخي اضافه كرد: ” معاشي كه براي معلولين تعين گرديده ناچيز است و به همين علت؛ ميخواهيم كه در قانون شهدا و معلولين تعديلات بوجود آيد.”

هفتۀ گذشته برخي از نماينده گان مردم در ولسي جرگه خواستار پرداخت يكماه معاش اضافي براي معلولين و معيوبين شدند و ولسي جرگه ،از دارالانشاي جرگه خواست تا پرداخت يكماه معاش اضافي را غرض تاييد به مجلس عمومي پيشكش نمايد .

اين درحالي است كه قبلاً معاش يك معلول ٦٥٠ افغاني بود، اما حالا در اثر تصويب قانون جديد، معلولين و معيوبين از ١٥٠٠ تا ٢٠٠٠ افغاني برخورد دار مي باشند.

بلخي گفت كه با مقامات وزارت اطلاعات و فرهنگ در تماس هستند و تلاش مي كنند تا خبرهاي اشاره اي و برنامه هاي خاص را براي معلولين در نشرات راديو تلويزيون ملي بگنجانند.

وي علاوه كرد: “نظر به قانون شهدا و معلولين، بايد هر سال پنج در صد از معلولين براي بورسيه هاي خارجي انتخاب شوند كه درين مورد با مقامات وزارت تحصيلات عالي در تماس شديم ،اما آنها از قانون ياد شده آگهي كامل نداشتند. موضوع را براي آنها تفهيم نموديم و بعد ازين فيصدي تعين شده از معلولين در بورسيه هاي خارجي هم اشتراك خواهند كرد.”

عالمي بلخي گفت كه صدها كميته، اتحاديه و سازمانهاي ديگر براي رسيدگي به حقوق معلولين ايجاد گرديده و هر يكي مصارف بخاطر پيش برد امور شان مصارف زيادي دارند.

وي اضافه كرد: “ما ميخواهيم اين كميته ها و سازمانها با هم مدغم شوند و پولي را كه بخاطر تامين مصارف اداره هاي شان مصارف مي كنند همه جمع آوري شود و براي بهبود وضعيت معلولين به مصرف برسد.”

كميسيون معلولين و معيوبين و بازماندگان شهدا در ولسي جرگه مي گويد در حال حاضر، بيش از ٨٠٠ هزار معلول و معيوب در كشور وجود دارد كه ٤١ فيصد آنرا زنان و متباقي را مردان تشكيل ميدهد .

اعلاميه مي افزايد كه ٧٠ در صد آنها به تعليمات و تحصيلات دسترسي ندارد و براي٦٠ هزار ديگر آنها از طرف حكومت ماهانه معاش پرداخت ميشود كه كافي نيست.

در عين حال تعدادي از معلولين از رويه نادرست شماري از مردم شاكي هستند و از دولت ميخواهند كه بخاطر بهبود وضعيت زندگي و مساعد ساخته زمينه كاري براي آنها اقدام نمايد.

عاشق الله سلطاني كه يك پاي خود را در نتيجه جنگهاي داخلي از دست داده است گفت كه دولت در قوانين براي معلولين امتيازات را قايل شده است اما در عمل كاري را انجام نمي دهد.

وي گفت: “مردم براي ما القاب نا مناسب چون لنگ، كور و غيره را استفاده مي كنند و زماني كه بخاطر دريافت كار به سكتورهاي دولتي و خصوصي مراجعه مي كنيم، با ما وضعيت متفاوت را مي كنند و به ما به چشم كم مي بينند، اگر كاري را كه اونا ميخواهند از توان ما پوره هم باشد، بازهم ما را استخدام نمي كنند.”

به گفتۀ موصوف دولت و جامعه بايد دست به دست هم داده و زمينه كار و بهبود زندگي براي معلولين را فراهم كنند تا آنها بار دوش جامعه نگردند.

عبدالوحيد ناصري مسوول بنياد افراد داراي معلوليت گفت كه دولت بايد جلو ساختن اتحاديه هاي بي شماري معلولين را بگيرد و براي شان يك محدوديت وضع كند.

وي گفت: ” در حال حاضر وزارت عدليه در بدل ٢٥٠٠ افغاني براي چند معلول كه يكجاي شده اند؛ يك جواز اتحاديه را مي دهد. اما براي اتحاديه ها بايد يك تعداد معين تعين شود و هر اتحاديه بيش از دو تا سه هزار عضو داشته باشد.

موصوف گفت مردم بايد براي معلولين احترام كنند زيرا تعداد بيشتر از آنها بخاطر دفاع از وطن، اعضاي بدن خود را از دست داده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار