افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 26 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

بامیان؛ شکوه گذشته و غربت اکنون

 

بامیان گذشته باشکوهی دارد بگونه ای که این شهر از دیر باز تا کنون تلاقیگاه فرهنگ ها، تمدن ها، و همینطور اندیشه ها، ادیان، مذاهب مختلف بوده است. بنا بر این می توان گفت که این سرزمین به نحوی خواستگاه و پروراننده آئین های بسیار مهم، بزرگ و تاثیر گذار بودایی و زرتشتی بوده است. در کنار بامیان دیار باستانی بلخ نیز چنین گذشته باشکوهی دارد و بلخ و بامی هردو پیوند ناگسستنی تاریخی و تمدنی دارند.

سرزمینی که امروز افغانستانش می خوانند یکی از کهن ترین سرزمین ها و مهد تمدن های دیر پا است. و بامیان از شهرهای بسیار کهن و باستانی است که روزگاری مهد تمدن های بزرگ شرقی، خواستگاه ادیان بزرگ و ملجأ پیروان این دو آئین بزرگ بوده است. بامیان از هزاران سال پیش ساکنانی با فرهنگ، تاریخ و سنت های فکری مشخصی داشته است بنابر این سهم ساکنان افغانستان از دوره های باستانی، میانه و معاصر در شکل دهی تمدن امروزی بشر بسیار ارزنده و مهم است.

اما این شهر در سده ها و دهه های واپسین مورد بی توجهی ها و بی مهری های زیادی قرار گرفت همین بی مهری ها حکایت گر غربت کنونی این شهر است. غربت این شهر بزرگ بگونه ای است که حالا مسئولین کشورهای سارک تصمیم گرفته اند با انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی و تمدنی خود اندکی به این شهر توجه نمایند. البته قطعا تمامی تلاشهای مسئولین نهادهای مختلف افغانستانی به شمول وزارتها و نهادهای دیگر قابل قدر است و همینکه اکنون شاهد توجه به مشکلات و کاستی های موجود دراین شهر هستیم خود غنیمتی است. وزارت امور خارجه افغانستان در خبرنامه ای گفته است که بامیان در سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی سازمان سارک معرفی می شود.

در خبرنامه ای این وزارت امده است: «به هدف نهایی سازی گفتگوها، هیات مرکز فرهنگی سازمان سارک به تاریخ شانزده جون سال جاری وارد کابل شده و با سید مخدوم رهین، وزیر اطلاعات و فرهنگ، معین فرهنگی این وزارت و معاون ریاست همکاری های منطقه یی وزارت امور خارجه ملاقات کرد.» دو جانب در ملاقات های جداگانه در مورد افتتاح شهر بامیان به عنوان اولین پایتخت فرهنگی سارک در ماه جنوری ۲۰۱۵ و راه اندازی برنامه های فرهنگی در این شهر بحث و گفت و گو کردند. گفته می شود این هیات همچنان روز گذشته در جریان بازدید از شهر بامیان تصمیم گرفتند که بامیان در سال ۲۰۱۵ به عنوان مرکز فرهنگی سازمان سارک معرفی شود.

قرار است در سال ۲۰۱۵، شهر بامیان شاهد برگزاری برنامه های فرهنگی چون نمایشگاه ها، سیمینارها، برنامه های موسیقی و رقص های محلی کشور های جنوب آسیا، نمایشگاه های صنایع دستی و هنرها، فستیوال های ادبی، نمایشگاه های غذایی، نمایش سنن و رسوم کشورهای جنوب آسیا، فستیوال راه ابریشم، اسکی و شب بودا و برنامه های دیگر باشد. این توجه به گذشته با شکوه تمدنی شهرهای افغانستان به عنوان میراث مشترک تمدنی و فرهنگی ساکنان افغانستان، می تواند به تقویت همدلی ملی و اعتماد به نفس نسل امروز کمک کند.

گذشته مهم این است که چنین آیین های بزرگداشت، فرصتی مناسب برای همدلی ها و بازگرداندن صمیمیت های از دست رفته در طول سالهای جنگ و خشونت در این سرزمین است. در ایام چنین جشن های شهر بامیان پذیرای هزاران مسافر از سراسر جهان و شهرهای مختلف کشور خواهد بود. این میهمانان از اقوام و قبایل مختلف کشور با رنگ ها ، پوشش ها و زبان های مختلف و متنوع دراین مراسم ملی و میهنی حضور به هم می رسانند. تمامی شرکت کنندگان در این مراسم با شکوه تنها یک هدف مهم دارند و آن شاد بودن ، دور ریختن کینه ها و کدورت ها ، تجربه همپذیری و همزیستی انسانی و اسلامی است.

براستی چه فرصتی از این بهتر می توان برای صلح وآشتی و پایه گذاری صفا و صمیمیت و مهر در میان اقوام باهم برادر افغانستان یافت. حق مردم افغانستان به عنوان ساکنان این دیار دیرپا و کهن این نیست که از بام تا شام از ترس انتحار ، ترور ، جنگ و خشونت آب شوند و تمام هستی شان را از دست دهند. باید افغانستان چهره تمدنی و فرهنگی غنی خود را نیز به جهان نشان دهد و این گونه برنامه ها و محافل فرصت خوبی است برای معرفی ظرفیت های فرو خفته افغانستان و ساکنان آن.

همه باید سعی کنند هرچه بیشتر با ترویج محبت و صمیمیت در میان مردم به جامعه جهانی نشان دهند که مردم افغانستان از جنگ و خشونت وترور فاصله بیزار اند و فاصله می گیرند و به سمت آسودگی و مهرورزی به همدیگر حرکت می کنند. قرار نیست سرزمین ومردمان کشور ما همیشه قربانی جنگ و خشونت و ترور باشد ما اگر بخواهیم می توانیم زندگی سالم و آرامی داشته باشیم. بدون تردید توجه به میراث مشترک غنی و تمدنی یکی از بهترین فرصت ها برای رفتن به سمت چنین زندگی است.

سوگمندانه در یک دهه گذشته به رغم اصرارهای مکرر مردم و جریان های مختلف سیاسی کشور بر بازسازی های عادلانه و انکشاف متوازن در کشور؛ متاسفانه اصل مهم عدالت همچنان به فراموشی سپرده شده و در پروژه های مهم آماده سازی زیر ساخت های کشور بصورت غیر عادلانه و نا متوازن عمل شده است. مناطق مرکزی افغانستان بویژه بامیان، در محور اعمال این تبعیضات نظام مند درده سال گذشته بوده است. مردم این ولایت، بدلیل خرابی راه های مواصلاتی، سو استفادۀ بازرگانان از نیازمندی این مردم و کوهستانی بودن آن، از جمله نیازمند ترین قشر جامعه افغانستان به شمار می رود. یکی از نمونه های تبعیض هدفمند علیه بخشهای از ساکنان کشور، کنار گذاشتن پروژه مهم زیر بنایی و در عین حال کم هزینه تر در مقایسه با پروژه های مشابه، ساختن جاده ی مهمی است که کابل را از طریق مناطق مرکزی به غرب کشور وصل می کند.

متاسفانه دولت در حالی به ساخت این سرک کابل هرات از مرکز افغانستان بی توجهی نشان میدهد که نبود راه مواصلاتی معیاری مردم ولایات مرکزی را با مشکلات فراوان روبرو کرده است. به دلیل خرابی راه نه تنها جذب توریزم و معرفی آثار باستانی کشور به مشکل مواجه است که حتی اکثر مریضان در وقت مناسب به مراکز صحی رسیده نمی توانند و در مسیر راه های خراب این ولایات جان شان را از دست می دهند. به هر روی واقعیت های موجود در بازسازی های ناعادلانه در کشور گواه روشن بر این است که ما تا تحقق اولین گام های عدالت اجتماعی در کشور مان فاصله بسیار داریم و همینطور طرح اینگونه مسائل در شرائط کنونی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

بایسته است نسل کنونی با یک نگاه تازه و ژرف جدید به مسائل کشور بپردازند که این نگاه نو مستلزم نقد و بررسی های منصفانه از گذشته و اکنون نیز هست. شعار عدالت و برابری در جامعه ما یکی از مهم ترین مسائل و راهگشا ترین مبحث در زمانه ما است. روش¬های هم که برای تحقق این مهم باید بکار گرفته شود باید در یک بستر آرام و بدور از خشونت باشد. نظام کنونی بر بنیاد یک تفاهم ملی میان اقوام و جریان های مختلف سیاسی اجتماعی پس از سالهای جنگ و نزاع و کشمکش های سیاسی اجتماعی شکل گرفت که هدف اصلی آن مبارزه با تبعیض ها و نابرابری های اجتماعی اعمال شده در گذشته بود.

زیرا همین تبعیض ها و نابرابری های اعمال شده در گذشته، زمینه های اصلی جنگ های داخلی خانمانسوز در افغانستان را فراهم کرد و شیرازه ثبات و انسجام ملی تحمیلی را از هم پاشید. با اعمال تبعیض ها و نابرابری ها است که شکاف های اجتماعی بوجود می آید و اعتماد ملی از بین می رود؛ در نتیجه به تنش ها و برخورد های خشن میان توده های مردم می انجامد. اکنون امیدواریم فرصت های پیش آمده بتواند به همدلی ملی و تقویت زیر بناهای فرهنگی و اقتصادی کشور کمک کند.

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار