افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 13 اکتبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

باشندگان کندز: حکومت به گونه کامل شهر کندز را پاکسازی نمایند

باشندگان شهر کندز از حکومت مرکز و مسوولان محلی می ‌خواهند تا به گونه کامل این شهر را از حضور فزیکی طالبان مسلح پاکسازی نمایند تا مردم در یک فضای امن زندگی نمایند.

 

شهر کندز مدت دو هفته شاهد درگیری های سنگین میان مخالفان مسلح حکومت و نیروهای دولتی بود، در جریان این دیگری شهر کندز به یک مخروبه مُبدل گردیده است، در هر گوشه و کنار این شهر دوکان ‌های حریق شده، موتر های حریق شده، خانه ‌های ویران شده و جویچه‌ های پُر از کثافات دیده می‌ شود.

 

شهر کندز چهارده روز به میدان جنگ مُبدل شده بود و آتش جنگ در آن شعله ور بود، جنگ و حضور طالبان در هر گوشه و کنار این شهر باشندگان شهر کندز را سخت متأثر نموده جنگ از چهره مردم خنده و تبسم را گرفته است و مردم نسبت به آینده شان سخت نگران هستند.

 

در نزدیک چوک مرکزی شهر کندز چند تن از باشندگان این شهر چنین گفتند:

 

“گل محمد هستم باشنده شهر کندز، در جریان پانزده روز ما در خانه خود گیرمانده بویدم، آب آشامیدنی نداشتیم، نان نداشتیم و به مواد خوراکی دسترسی نداشتیم و به مشکلات زیاد مواجه بودیم و همانند یک بندی در خانه زندانی بودیم و حالا که دولت شهر را گرفت خیلی خوش هستیم.”

 

“سیف الدین هستم باشنده شهر کندز، در جریان جنگ ما با مشکلات زیاد روبرو بودیم، شهر کاملآ بسته بود در کوچه‌ ها گشت و گذار افراد مُلکی نبود، ما نان و آب نداشتیم و حالا بسیار خوش هستیم که دولت شهر ما را از طالبان پاکسازی کرد، دولت باید به عملیات خود ادامه بدهد و تمامی ساحات شهر کندز و ولسوالی‌ ها را از حضور طالبان مسلح پاکسازی نماید.”

 

باشندگان شهر کندز می ‌گویند که دولت باید در این شهر سیستم برق را در تمامی شهر دوباره فعال نماید و هم‌ چنان سیستم آب آشامیدنی را فعال کند، چون در حال حاضر مردم با نبود آب آشامیدنی و مواد خوراکی مواجه هستند.

 

بر اساس گفته ‌های مسوولان محلی کندز، نیروهای دولتی توانستند بخش اعظم شهر را از وجود مخالفان مسلح حکومت تصفیه و پاکسازی نمایند و عملیات تصفیوی هنوز هم در این ولایت جریان دراد، اما تا اکنون مردم مُلکی دوباره به زندگی عادی آغاز نکرده اند، چون هنوز هم شهر کندز مسدود است، ولی در برخی نقاط شهر دوکان ‌ها باز گردیده است و شماری اندکی مردم در حالت برگشت به این شهر هستند.

باشندگان شهر کندز از حکومت مرکز و مسوولان محلی می ‌خواهند تا به گونه کامل این شهر را از حضور فزیکی طالبان مسلح پاکسازی نمایند تا مردم در یک فضای امن زندگی نمایند.

 

یکتن از باشنده گان شهر کندز چنین گفت:

 

“در پانزده روز در شهر جنگ بود در این جنگ مردم خیلی متضرر شده اند، خانه ‌ها و دوکان‌های مردم سوخته است و مردم خیلی زیاد در به در شده اند و حالا که دولت شهر را گرفته است ما خیلی خرسند هستیم و دولت باید به عملیات ‌های تصفیوی خویش ادامه بدهد.”

 

قابل ذکر است که هنوز هم در حومه شهر کندز مخالفان مسلح دولت حضور دارند و هم ‌چنان در مسیر شاهراه کندز – تخار الی نزیک ولسوالی خان آباد طالبان مسلح هنوز هم فعالیت دارند و شاهراه شیرخان بندر نیز به بروی ترافیک مسدود است.

 

کارشناسان می ‌گویند: اگر دولتی مرکزی و مسوولان محلی کندز می‌ خواهند در شهر کندز به گونه کامل صلح و ثبات تأمین شود باید پس از تصفیه شهر کندز عملیات تصفیوی را در منطقه گورتپه و ولسوالی چهاردره راه اندازی نمایند تا شهر کندز از حملات احتمالی طالبان نجات پیدا کند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار