افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار, امنیتی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : دوشنبه, 25 جولای , 2016 لینک کوتاه خبر :

باشندگان ولسوالی قلعۀ ‌زال از مشکلاتشان شکایت دارند!

جنگ کندز

 

شماری از خانواده‌های منطقه‌ای آقتپه ولسوالی قلعۀ‌زال که به شهر کندز آواره شده‌اند، در اثر جنگ دچارخسارات زیادی ازنظر مالی شده اند و نسبت به این اوضاع شکایت دارند…

 

باشندگان ولسوالی قلعۀ ‌زال شکایت می‌کنند که یک هفته شد در ساحه‌ای آقتپه مرکز این ولسوالی میان نیروهای دولتی و طالبان مسلح درگیری جریان دارد که از اثر آن راه‌های مواصلاتی آقتپه با مرکز کندز مسدود است و هم اکنون مردم این ولسوالی به انواع مشکلات گرفتار اند.

 

 

چند تنِ از باشندگان این ولسوالی چنین گفتند:

 

“بشیر احمد استم، بیادر وضعیت ولسوالی‌ها خیلی خراب است و در حالت سقوط قرار دارند و کسی به آن توجه نمی‌کند و این جنگ‌ها زندگی مردم را تلخ و نا آرام ساخته و راه‌ ولسوالی قلعۀ‌زال به مرکز کندز مسدود است و مردم با مشکلات زیاد مواجه هستند، اما کسی به مشکلات مردم توجه نمی‌کند.”

 

“خان محمد استم، از اثر این جنگ مردم خیلی زیاد پریشان شده‌اند و در به در شده‌اند و بسیاری مردم به شهر کندز کوچ کرده‌اند و در این‌جا هم خانه کرایی پیدا نمی‌شود و فعلاً مردم با مشکلات زیادی سر دچار هستند.”

 

بر اساس گفته‌های این باشندگان، اگر دولت به زودی این ولسوالی را از حضور طالبان مسلح تصفیه و پاکسازی کرده نمی‌تواند پس جنگ را متوقف سازد تا مردم به کشتزارهای زراعتی و مالداری خود رسید‌گی کرده بتوانند.

 

در عین زمان، صفی الله امیری عضو شورای ولایتی کندز مشکلات مردم را تایید کرده، می‌گوید که از اثر این درگیری در ولسوالی قلعۀ‌زال مردم ملکی خیلی زیاد متضرر شده‌اند و با انواع مشکلات روبرو می‌باشند.

 

آقای امیری از دولت می‌خواهد که هر چه زودتر این ولسوالی را از حضور طالبان مسلح تصفیه نماید تا مردم در قرا و قصبات شان به فکر آرام زندگی کنند.

 

این عضوی شورای ولایتی کندز افزود که مرکز ولسوالی قلعۀ‌زال هنوز هم در زیر ادارۀ طالبان مسلح قرار دارد:

 

وی گفت:

 

“راه موصلاتی ولسوالی قلعۀ‌زال بروی ترافیک مسدود است و مردم در آن‌جا با دشواری‌های زیادی رو به رو هستند و دیگر این‌که دولت توپ دی سی فیر می‌کند که اکثر مرمی این توپ به خانه‌های مردم اصابت می‌کند که در اثر آن مردم کشته و زخمی شده‌اند.”

 

با این همه سید محمود دانش سخنگوی والی کندز می‌گوید که تا هنوز اطلاع دریافت نکرده‌اند که گویا افراد ملکی در این درگیری‌ها متضرر شده باشند.

 

آقای دانش بیان کرد که در ولسوالی یاد شده عملیات نظامی به خاطری به کُندی پیش می‌رود تا از متضرر شدن افراد ملکی جلوگیری شود.

 

وی گفت:

 

“در منطقه عملیات ما به خاطر به کُندی به پیش می‌رود تا به افراد ملکی آسیب نرسد و تا هنوز برای ما چنین اطلاع مواصلت نکرده که گویا افراد ملکی در این درگیری‌ها متضرر شده باشند و یا مردم ملکی در اثر اصابت گلوله‌های توپ کشته و زخمی شده باشند ما تا هنوز در این مورد راپور دریافت نکرده‌ایم.”

 

باید گفت که منطقه‌ای قلعۀ‌زالِ ولسوالی قلعۀ‌زال نزدیک به دو سال می‌شود که در زیر سایه پرچم طالبان مسلح قرار دارد، باشندگان این منطقه می‌گویند که آنان به خاطر حل مشکلات زندگی روزمره شان از طریق ولسوالی چهاردره این ولایت به مرکز کندز رفت و آمد می‌کنند که گاه گاهی آنان نیز از اثر ناامنی و جنگ با مشکلات مواجه می‌شوند.

 

اما سخنگوی والی کندز به تمامی اهالی ولسوالی قلعۀ‌زال اطمینان می‌دهد که به زودی این ولسوالی از حضور طالبان مسلح تصفیه و پاکسازی خواهد شد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار