افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 17 ژوئن , 2014 لینک کوتاه خبر :

باز هم شکایات بیشتر از کمیسیون مستقل انتخابات

 

نادر محسنی درنشست خبری روز سه شنبه گفت که در مجموع ۲۵۵۸ مورد شکایت در دفتر مرکزی ودفاتر ولایتی این کمیسیون در مورد روز رای دهی ثبت شده است.

وی افزود که به تعداد ۱۰۰۸ مورد شکایت در مرکز و ۱۵۵۰ شکایت دیگر در دفاتر ولایتی این کمیسیون در روز رای دهی و بعد از ختم روز رای دهی در مدت ۴۸ ساعت درج شده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، بیشترین شکایات علیه کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات میباشد که ٩٩١ مورد است.

در دور گذشته نیز بیشتر از ۱۰۰۰ مورد شکایات در مورد کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات بود که در نتیجه بررسی ها آن کمیسیون به تعداد ۵۳۸۸ تن از کارمندان شانرا از وظیفه برکنار نمود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی میگوید که اینبار این کمیسیون در مورد تخطی و تقلب کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات خیلی جدی تر نسبت به گذشته خواهد بود و در صورت اسناد و شواهد شدید ترین برخورد را با آنها خواهد نمود.

آقای محسنی گفت که ۵۷۳ مورد شکایت در باره مداخله مسوولین دولتی درج گردیده است.

وی گفت که ۲۴ مورد این شکایات از چهار ولایت از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به این کمیسیون رسیده است.

آقای محسنی گفت که روند درج شکایات خاتمه یافته است و این کمیسیون هیچ شکایتی را بعد از این از سوی کمیسیون مستقل انتخابات نمی پذیرد.

روز گذشته کمیسیون شکایات از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته بود تا هر چه زودتر شکایاتی را که در روز رای دهی در مراکز و محلات رای دهی درج شده است به این کمیسیون بفرستد.

آقای محسنی گفت که به تعداد ۶۶۴ شکایت علیه عبدالله عبدالله و ۵۷۳ شکایت علیه اشرف غنی احمدزی ثبت گردیده است.

به گفته سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی، رسیدگی به شکایات در ولایات امروز آغاز گردیده و مطابق به قانون به مدت ده روز خاتمه مییابد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی میگوید که اینبار هم مطابق به قانون روند رسیدگی به شکایات علنی میباشد.

اما نهاد های ناظراز جمله فیفا، از کمیسیون شکایات انتخاباتی خواسته اند تا مطابق به قانون فیصله های این کمیسیون در مورد شکایات نیز علنی باشد تا نامزدان نتیجه شکایت شانرا بدانند.

از سوی دیگر کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که این کمیسیون نتایج قسمی را در سه مرحله۳۵،۷۵و ۱۰۰ فیصد اعلام مینماید.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که مواد اساس انتخاباتی ۸۵ درصد از مراکز ولسوالیها به مراکز ولایات رسیده وخریطه های محافظتی از ۱۱ ولایت به مرکز جمع آوری نتایج رسیده است.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۱۱ سرطان ونتایج نهایی به تاریخ ۳۱ سرطان بعد از بررسی شکایت ها از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی وفرستادن فیصله های شان به کمیسیون انتخابات اعلام میگردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار