افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

باز هم در کنار برادران افغانستانی خود ایستادیم

داکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران روز یکشنبه و در نشست مشترک هیات های عالی رتبه ایران و افغانستان گفت: ترانزیت و تجارت بین دو کشور، از برنامه های اصلی برای گسترش روابط تهران – کابل است.

 

روحانی ضمن خوش آمدگویی به محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان و هیات همراه، گفت: امیدوارم این سفر و نتایج آن، روابط دو کشور را در همه عرصه های مورد علاقه، بیش از پیش گسترش دهد.

 

رییس جمهوری ایران با تبریک فعالیت دولت وحدت ملی در افغانستان در جهت تامین آرامش و حضور همه گروه ها و اقوام، افزود: بسیار خوشحالیم که در افغانستان شاهد اتحاد و برادری هستیم و این انسجام ملی برای توسعه و رفاه مردم ضروری است. اعتماد متقابل مردم و دولت بالاترین سرمایه ملی است و نتیجه آن نیز ثبات، امنیت و در نهایت توسعه است که هم به نفع ملت افغانستان و هم به نفع ملت های منطقه است.

 

روحانی اظهار کرد: هر چه افغانستان امن تر شود و بیشتر توسعه یابد، تبادلات اقتصادی و در نتیجه تعاملات اجتماعی و فرهنگی ایران و افغانستان نیز بیشتر خواهد شد و این به نفع دو کشور است.

 

رییس جمهوری ایران با اشاره به قرن ها هم زیستی مسالمت آمیز دو ملت تصریح کرد: مایه افتخار است که به عنوان دو دولت بتوانیم وحدت، اتحاد و نزدیکی دو ملت ایران و افغانستان را تعمیق و تقویت نماییم و زمینه را برای روابط گسترده تر و رفاه بیشتر مردم دو کشور فراهم کنیم.

 

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از بدو پیروزی انقلاب اسلامی همواره در کنار ملت افغانستان بوده و از آنان حمایت کرده است، گفت: امروز هم ایران در کنار ملت افغانستان ایستاده و از برادران خود حمایت می کند.

 

رییس جمهوری در ادامه به حضور گسترده مهاجران افغانستانی در ایران طی دهه های گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: مانعی برای حضور قانونمند، فعالیت اقتصادی و حتی بهره مندی مهاجران افغانستانی حاضر در ایران از امکانات علمی و آموزشی وجود ندارد، اما دو دولت به طور جدی خواهان روشن شدن تعداد و وضعیت دقیق تمام مهاجران افغانستان در ایران، ثبت نام در فرایندهای قانونی و در نهایت بازگشت آبرومندانه به کشورشان هستند.

 

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به نگرانی های مشترک دو کشور درباره مسایل امنیتی و فعالیت های تروریستی در منطقه، اظهار داشت: امروز منطقه با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه است و ما عمیقاً از کشته شدن افراد بی گناه توسط تروریست ها ناراحت و نگران هستیم؛ لذا هر دو طرف آمادگی خود را برای همفکری و همکاری در زمینه مقابله با خطر افراط و تروریسم در کل منطقه و رفع ریشه ای این خطرهمگانی اعلام می کنیم.

 

روحانی در ادامه به موضوع تولید و تجارت مواد مخدر به عنوان خطری برای هر دو ملت اشاره و تصریح کرد: باید با همفکری و هماهنگی با یکدیگر مزارع افغانستان را با کشت جایگزین به بستری برای گسترش خیر و برکت برای مردم کشور و منطقه تبدیل کنیم و در این زمینه جمهوری اسلامی ایران آماده هرگونه کمک به افغانستان در زمینه تغییر الگوی کشت می باشد؛ البته باید در زمینه مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر نیز همکاری های دوجانبه را گسترش دهیم.

 

رییس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود به گفتگوهایش با رییس جمهوری افغانستان درباره مسایل دوجانبه، منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و گفت: دو کشور خواهان برقراری صلح و ثبات در کل منطقه هستند و معتقدیم که در کشورهای منطقه و از جمله یمن نمی توان از طریق نظامی مشکلات را حل و فصل کرد. استفاده از هواپیما و بمباران به نتیجه نخواهد رسید، بلکه باید در هر کشوری خود مردم و گروه های سیاسی در قالب گفت وگوهای ملی مشکلاتشان را مرتفع کنند و دولت های دیگر و همسایگان باید فقط زمینه را برای برقراری این گفت وگوها تسهیل کنند.

 

روحانی با تاکید بر ضرورت پایان حملات و درگیری ها در یمن، اظهار داشت: باید کمک کنیم تا همه گروه های یمنی دور یک میز به مذاکره پرداخته و در دولت آینده این کشور، همه سهیم باشند تا امنیت، ثبات و آرامش به این کشور باز گردد.

 

رییس جمهوری ایران با اشاره به مذاکرات دو کشور درباره حق آبه رودخانه های مرزی، اظهار داشت: دو کشور باید چارچوبی برای این موضوع طراحی کنیم تا حق، عدل و انصاف برقرار شده و حقوق دو ملت تأمین و به این ترتیب، پایه های دوستی و برادری دو ملت، تحکیم و تقویت شود.

 

محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان نیز در نشست مشترک هیات های عالی رتبه دو کشور با تشکر از استقبال و پذیرایی گرم دولت و ملت ایران، از اظهارات و نظرات صمیمانه داکتر روحانی تشکر کرد.

 

رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد: دولت افغانستان مصمم است تا در چارچوب مناسبات دوجانبه ضمن حل برخی مشکلات، از همه فرصت های موجود برای گسترش صلح، همکاری، رفاه و ثبات برای مردم ایران و افغانستان استفاده کند.

 

وی در ادامه مساله مهاجرین را برای دولت افغانستان مساله حیاتی توصیف کرد و گفت: لازم می دانم از کمک و توجه شما به برادران افغانستانی خود و همراهی و کمکی که در طول همه سال های گذشته نسبت به مسایل افغانستان و مردم این کشور داشته اید تشکر کنم. ما یک طرح کلی برای پناهجویان افغانستانی داریم و خواهان ثبت ورود و حضور تک تک مهاجرین افغان به ایران هستیم تا هم آمار و ارقام دقیقی از حضور و وضعیت آنان در ایران داشته باشیم و هم بتوانیم با بسترسازی لازم، زمینه بازگشت آنان به افغانستان را پیگیری کنیم.

 

رییس جمهوری افغانستان در ادامه امنیت منطقه ای را دغدغه مشترک دو کشور ذکر کرد و افزود: متاسفانه افغانستان مورد توجه تروریزم بین الملل است و ما خواهان همکاری و همفکری برای مقابله جدی با همه گروه های تروریستی هستیم.

 

اشرف غنی اظهار داشت: افغانستان طرحی اساسی برای مقابله با تهدیدات منطقه از ناحیه تروریسم دارد و اعتقاد جدی دارد که رفع خطر تروریسم از منطقه بدون ایجاد یک چارچوب همکاری منطقه ای ممکن نیست.

 

وی در ادامه معضل مواد مخدر را از دیگر زمینه های همکاری ایران و افغانستان برشمرد و تصریح کرد: مقابله با تجارت مواد مخدر باید در دو حوزه اقتصادی و امنیتی صورت بگیرد که در گام اول نباید از مقابله با قاچاقچیان مواد مخدر در حوزه امنیتی غافل شویم.

 

رییس جمهوری افغانستان خواهان گسترش روابط دو کشور در عرصه تجارت، زراعت و مبادله برق شد و گفت: افغانستان برای اتصال خطوط راه آهن از ایران به افغانستان و از آنجا به تاجیکستان و چین عزم جدی دارد.

 

اشرف غنی با بیان اینکه ایران و افغانستان مرزهای آرامی دارند، خواهان تقویت بیش از پیش همکاریهای دو همسایه شد و گفت: افغانستان علاقه مند است به مرکز همکاری های بین المللی تبدیل شود اما در عین حال هرگز اجازه نخواهد داد تا از خاک این کشور علیه هیچ یک از همسایگانش استفاده شود.

 

وی همچنین خواهان حل و فصل موضوع حق آبه رودخانه های مرزی در چارچوب یک رژیم منطقه ای با رعایت ملاحظات زیست محیطی شد.

 

رییس جمهوری افغانستان با دعوت از روحانی برای سفر به این کشور تاکید کرد که مقامات دو کشور باید با شفافیت کامل مشکلات و فرصت های دو جانبه را طبقه بندی کرده و بعد برای رسیدگی به آنها یک برنامه زمانی تدوین کرده و اراده جدی دو طرف برای گسترش روابط را بر ظرفیت ها تطبیق دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار