افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 24 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

بازگشت ۳۰۰ هزار تن از مهاجران افغان به کشور

وزارت امور مهاجران و بازگشت کننده گان میگوید که در سال جاری ۳۰۰ هزار افغان به کشور بازگشته اند؛ اما بیش از ۱۵۰هزار تن از افغانها به ویژه جوانان دوباره کشور را ترک کرده اند.

 

براساس آمارها از آغاز سال جاری تاکنون بیش از ۱۵۰هزار تن از افغانان به کشورهای بیرونی درخواست پناهندگی داده اند. بیشتر از ۹۰هزار از آنان به آلمان رسیده اند و شماری دیگر در کشورهای دیگر اروپایی انتظار دستیابی به گذرنامه اروپایی را می کشند.

 

این روزها هم که مسیرهای قاچاق به اروپا بسیار سرد و نفس گیر هستند، با آن هم مردم به قیمت جانهایشان دل به آبهای خروشان میزنند، یا زنده به مقصد می رسند و یا به کام مرگ فرو می‌روند.

 

رمضان جمعه زاده عضو مجلس نماینده‌گان اظهارداشت: “ما همیشه گفته‌ایم که تا زمانی که حکومت خود را تکان ندهد و به شکل عملی برای ایجاد فضای اعتماد برای شهروندان کشور تلاش نکند، این خروج گروهی از کشور ادامه دارد که برای آینده کشور بسیار ضرر دارد.”

 

از دست رفتن شغل‌ها، گسترش فعالیت‌های هراس‌افگنانه در بیشتر ولایت‌های کشور و مشکلات درون حکومتی همه از مواردی گفته می‌شود که باعث ایجاد ترس و بدبینی بیشتر به آینده شده است.

 

وزارت امور مهاجران و عودت کننده‌گان می‌گوید که شماری از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان در آغاز اعلام کرد که این کشور می‌خواهد تا ۷۰ هزار نیروی بشری را از میان پناهجویان در این کشور برگزیند و این کار باعث شد که روند خروج افغانان به ویژه جوانان از کشور شدت یابد که این صحبت نباید مطرح می شد.

 

اسلام الدین جرأت سخنگوی وزارت امور مهاجران و عودت کننده‌گان خاطرنشان کرد: “ما از هیچ رو نمی‌توانیم امسال را با سال‌های پیش مقایسه کنیم. در سال جاری ۳۰۰ هزار افغان از کشورهای بیرونی به افغانستان آمدهاند، اما در همین مدت ۱۵۰ هزار دیگر از افغانستان به سوی اروپا و دیگر کشورها رفته اند.”

 

عنایت که در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی آموزگار است و قصد ترک کشور را دارد میگوید: “اگر دولت برای ما جوانان یک درصد کار میکرد، من حاضر نمی‌شدم که از کشورم بیرون شوم. اما امروز تصمیم گرفتم که این مُلک را رها کنم چون می دانم که دیگر زندگی من در افغانستان نمی شود.”

 

ریاست پاسپورت این روزها روزانه تا ۴هزار گذرنامه توزیع میکند و هر روز به شمار متقاضیان گذرنامه در کشور افزایش مییابد. بیشتر کسانی که روزها و شب ها در پشت دروازه این ریاست صف میبندند کسانی هستند که هدفشان از داشتن گذرنامه رسیدن به اروپا از راه قاچاق است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار