افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, اقتصادی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 14 آگوست , 2016 لینک کوتاه خبر :

بازگشایی دروازه های ترانزیتی به افغانستان

خط آهن

شاه حسین مرتضوی گفت: افغانستان از طریق خط آهن به کشورهای ایران، ترکمنستان و ازبکستان وصل می‌شود و درحال حاضر نیز به بندر ترانزیتی چابهار ایران متصل شده است.
شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهور با بیان اینکه افغانستان از طریق خط آهن به ایران، ترکمنستان و ازبکستان وصل می‌شود، گفت: امکان نقل و انتقال کالا برای افغانستان در گذشته تنها از طریق دروازه تورخم در شرق کشور وجود داشت، اما امروز افغانستان دروازه های مختلف ترانزیتی و تجارتی را از راه‌های مختلف به روی خود باز کرده است.

سند ایجاد دالان بین المللی حمل و نقل از طریق بندر چابهار سوم جوزای سال 95 با حضور حسن روحانی، محمد اشرف غنی و نارندرا مودی سران کشورهای ایران، افغانستان و هندوستان امضاء شد.

بندر چابهار ایران 800 کیلومتر راه بازرگانان افغانستان را نسبت به بندر «کراچی» پاکستان برای انتقال کالاهای خود کوتاه‌تر می‌کند و علاوه بر آن، کابل بدون محدودیت‌های فعلی می‌تواند نقل و انتقال کالا را به کشورهای آسیای میانه در شمال افغانستان انجام دهد.

مسئولان اقتصادی افغانستان می‌گویند درحال حاضر پاکستان، مشکلات سیاسی را به مسایل اقتصادی گره زده و به دلیل رقابت دیرینه با هند، اجازه نمی‌دهد بازرگانان افغانستان، کالاهای هندی را با عبور از خاک آن کشور، به آسیای میانه انتقال دهند.

مرتضوی گفت: کسب این ظرفیت‌های ترانزیتی یکی از مواردی خواهد بود که افغانستان، آن را در نشست سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل مطرح خواهد کرد و علاوه بر آن، ما تلاش می‌کنیم تا ولایات داخل کشور را نیز از طریق ساخت شاهراه‌ها به یکدیگر وصل کنیم.

معاون سخنگوی رییس جمهور در پایان گفت که دولت وحدت ملی می‌کوشد تا کشورهای منطقه و همسایه در بخش ترانزیت همکاری جدی داشته باشند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار