افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 30 نوامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

بازهم قربانیان غیرسیاسی سیاست غلط

در پی بی کفایتی وزارت تحصیلات عالی، بی اعتنایی وزارت معارف به توسعه و تعمیق فرهنگی و بی توجهی ارگ به دانش اندوزی، صدها تن از محصلان بورسیه شده علیرغم کسب ویزا از اعزام به ترکیه بازماندند.

 

روابط حسنه و متناسب دیپلماتیک و مناسبات سیاسی مطلوب فی مابین کابل و آنکارا از دیرباز در هاله ای از ابهام قرار داشت تا اینکه اشرف غنی و عبدالرشید دوستم با فشردن دست دوستی آنکارا و اعزام هیات عالی رتبه کابل به ترکیه برگ جدیدی در این خصوص گشودند.

 

اعزام محصلان نخبه و گزینش شده بر اساس سوابق تحصیلی، صلاحیت ها و استعدادهای درخشان و نیز اعطای بورسیه به دانشجویان برتر از دیرباز در میان ملل مختلف مرسوم بوده است اما شرایط استراتژیک افغانستان این نیاز این اهرم و این دانش اندوزی را قوت می بخشد.

 

از قربانی شدن مهاجران و جوانان در راه سیاست های کج دار و مریز و غلط حکومت در دهه گذشته بسیار گفته و شنیده ایم اما این بار قربانیان غیرسیاسی این سیاست غلط در عرصه و جایگاه سیاست خارجی را نخبگان تحصیلی و دانشجویانی تشکیل می دهند که آینده سازان فردا خواهند بود.

 

در پی بی کفایتی وزارت تحصیلات عالی، بی اعتنایی وزارت معارف به توسعه و تعمیق فرهنگی افغانستان و بی توجهی ارگ ریاست جمهوری به دانش اندوزی، صدها تن از محصلان بورسیه شده علیرغم کسب ویزا از اعزام به ترکیه بازماندند.

گذشته از تبعات کنونی و آنی گام های اشتباه و اشتباهات گام به گام حکومتداران و دولتمردان بر زندگی روزمره مردم ملکی، تبعات جبران ناپذیر آتی و لطمات درازمدت در خصوص علم و فرهنگ افغانستان می باشد که غیرقابل اغماض و نادیده انگاری است.

 

پانصد تن از نوجوانان و جوانانی که برای ادامه تحصیل و طی تحصیلات عالیه و تکمیلی به خارج از افغانستان گزینش شده بودند به دلیل آنچه که تعمیر خوابگاه ها، کمبود فضای آموزشی برای حجم 25 درصدی دانشجویان و مواردی از این دست گفته می شود بلاتکلیف و سرگردانند.

 

مالزی، عربستان و هندوستان از جمله کشورهایی هستند که تعداد زیادی از نخبگان عرصه دانش و اطلاعات و فرهنگ و معارف افغانستان را در خود جای داده اند که نه تنها سرمایه های انسانی و فکری بلکه موانع بزرگی بر پرورش تروریسم، اعتیاد و بزهکاری های اجتماعی هستند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار