افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 6 ژوئن , 2015 لینک کوتاه خبر :

بازهم فرصت ها را از دست خواهیم داد

پاکستان بارها وعده هایی برای صلح به کشور ما داده است و هنوز شاهد عملی شدن هیچ کدام از آنها نیستیم. مقام های پاکستانی به افغانستان آمدند و ادعا کردند که دوست و دشمن پاکستان و افغانستان یکی است اما ما همچنان شاهد جنگ و ناامنی در کشور از سوی طالبانی هستیم که در پاکستان تمویل و تجهیز می شوند. به تازگی هم رییس جمهور در طی نامه ای به پاکستان خواستار همکاری پاکستان و تحویل رهبران طالبان به افغانستان شده است. با توجه به ادعاهای اخیر پاکستان آیا این کشور، این همکاری را با افغانستان می کند؟

 

محمدالله ببرک تحلیلگر مسایل سیاسی در برنامه «فراسو» گفت: نه تنها ضعف حکومت قبلی بوده که نتوانسته همکاران جهانی را برای صلح در افغانستان وادار کند که به پاکستان فشار وارد کنند بلکه موجودیت پنجاه کشور در افغانستان باعث شده بود که جنگها در کشور شدت پیدا کند. حالا حکومت جدید با نزدیک شدن به پاکستان می خواهد صلح را به کشور بیاورد در حالیکه هرگز چنین اتفاقی نمی افتد و پاکستان فقط به دنبال اهداف خود می گردد.

 

وی، رفت و آمدهای پاکستان به افغانستان را لزوماً به نفع افغانستان نمی داند و می گوید: واقعه ای که در پشاور اتفاق افتاد و مکتبی که در آنجا منفجر شد، باعث شد که مقامات پاکستان سفرهای متعددی به افغانستان انجام دهند. پاکستان در حرف گفته است که دشمن پاکستان دشمن افغانستان است و تاکید داشت که از این به بعد پاکستان لانه امنی برای مخالفان افغانستان نیست اما همه حرفها در حد حرف باقی ماند و هیچ گونه عملی بعد از آن مشاهده نشد.

 

ببرک، شاهد مدعای عدم صداقت پاکستان را جنگها در افغانستان دانسته و افزود: مشاهده می شود که با آمدن فصل جدید جنگها شدت پیدا کرده است. مردم هر روز شاهد انتحار و انفجار و جنگ هستند. ولایات ما در آتش جنگ می سوزند. هیچ گاه پاکستان در این امر موافق نشده است که مراکز تمویل و تجهیز طالبان در آنجا است. بارها آن را رد کرده است.

 

وی، عامل پیروزی در جنگ را اینگونه بیان کرد: نظامیان ما در جبهات جنگ هر روز قربانی می شوند. مردم نشان داده اند که هر آن در حفظ تمامیت ارضی آماده بوده اند. مثل اینکه هر بار سیاست مداران گفته اند که پاسخ جنگ جنگ است. مردم آماده جنگ هستند اما پیروزی به شرطی است که رهبران تکلیف خود را بدانند تا مردم بفهمند جبهه شان کدام است.

 

این تحلیلگر سیاسی در خصوص واکنش پاکستانی ها به نامه رییس جمهور به آنها اظهار کرد: هنوز مشخص نیست که مقامات پاکستان چه واکنشی در رابطه با نامه رییس جمهور افغانستان نشان خواهند داد. در طی سیزده سال گذشته پاکستان هیچگاه نخواسته است که مراکز و خاستگاه طالبان را متوقف کند. در این هشت ماهی که از حکومت وحدت ملی گذشت پاکستان بر خلاف وعده ها و حرفهایی که زده است، هیچ نوع واکنش مثبتی برای صلح نشان نداده است، بلکه بازار جنگ ها داغ تر هم شده است. پس ما انتظار نخواهیم داشت که نسبت به این نامه واکنش مثبت نشان دهد.

 

وی، در پایان گفت: سیاست های دوگانه پاکستان در قبال افغانستان باعث شد که ما فرصت های کافی را از دست دهیم و این بارهم مانند هشت ماهی که سپری شد، بازهم فرصت ها را از دست خواهیم داد و شاهد هیچ نوع پیشرفتی در حوزه صلح نخواهیم بود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار