افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 2 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

بازهم روند بازرسی آرای انتخابات به تعویق افتاد!

به دنبال تعطیلات عید فطر، روند بازرسی آرای انتخابات جنجالی کشورمان پیش از شروع به پیشنهاد ستاد عبدالله عبدالله برای ۲۴ ساعت تعویق افتاد!
هفته گذشته یان کوبیش در نشست خبری مشترکی با احمدیوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که ستادهای اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله بر سر معیارهای ابطال آرای مشکوک توافق کرده و بازرسی آرا از روز شنبه (۱۱ اسد) شروع می‌شود.
اما صبح امروز که ناظران ستاد آقای احمدزی و ناظران بین‌المللی به مقر کمیسیون رفتند، مسئولان این نهاد به آنها گفتند که روند بازرسی آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به درخواست تیم آقای عبدالله برای ۲۴ ساعت به تاخیر افتاده است.
در همین حال مسئولان کمیسیون و ستاد آقای احمدزی گفته‌اند که از ساعت هفت فردا چه تیم آقای عبدالله وارد روند شود و چه نشود، بازرسی آرای ۲۴ جوزا از سر گرفته می‌شود.
پیشتر حامد کرزی هم تاکید کرد که تاخیر در اعلام نتایج نهایی انتخابات قابل قبول نیست و این روند باید هرچه زودتر به پایان برسد تا مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید در سوم سنبله برگزار شود.
اما ستاد آقای عبدالله با صدور اطلاعیه‌ای گفته: “ما به این باور هستیم که در قالب بسته پیشنهادی سازمان ملل نمی‌شود به صورت کامل به تقلب گسترده و سازمان‌یافته رسیدگی صورت گیرد. به این اساس خواهان افزایش معیارهای رسیدگی به تقلب هستیم و در این راستا پنج اصل را به سازمان ملل پیشنهاد کرده‌ایم.”
در این اطلاعیه که از طریق صفحه توییتر آقای عبدالله منتشر شده، آمده: مذاکرات میان رهبری تیم اصلاحات و همگرایی، سفارت امریکا و سازمان ملل ادامه دارد. دیشب هم با نماینده ویژه و همچنین سفیر امریکا یان کوبیش نماینده سازمان ملل گفتگوهایی صورت گرفت. علاوه براین، آقای عبدالله با جان کری وزیر خارجه امریکا هم صحبت تلفنی کرده است.
در اطلاعیه ستاد آقای عبدالله آمده: “تا نهایی شدن این مذاکرات و توافق نهایی روی محتوا و مفاد لایحه ابطال [آرای مشکوک]، ناظران ما امروز در روند تفتیش اشتراک نمی‌کنند. توقع می‌رود روند تفتیش امروز تا نهایی شدن این توافق به تاخیر بیفتد.”
تیم اصلاحات و همگرایی تاکید کرده که: “هدف از این تاخیر به هیچ صورت مقاطعه یا برهم زدن روند نیست.”
به نقل از بی بی سی، قرار بود از حدود ۲۳ هزار صندوق آرا، هر روز یک هزار صندوق بازرسی شود، اما حالا که دو هفته از آغاز بازرسی می گذرد، حدود هزار و پنجصد صندوق بدون ابطال آرای تقلبی بازرسی شده است. در این مدت دست کم سه بار روند بازرسی متوقف شد…

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار