افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 8 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

بازهم حقوق بشر افغانستان از رباینده گان خواست، 31 مسافر را رها کنند

بار سنگین انتظار خانواده های 31 مسافر ربوده شده در ولایت زابل، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را نگران کرده می گوید که گروگان گیری این افراد در حالیکه هیچ جرمی را مرتکب نشده اند خلاف قوانین بشری است.

 

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون روز گذشته ، از حکومت میخواهد تا در راستای تامین امنیت شهروندان این کشور مسوولیت هایش شان را درک نمایند.

 

آقای بیدار همچنان از رباینده گان این افراد خواست تا به رسم بشر دوستی، زمینه انتقال مصون این افراد را فراهم نمایند:

 

” کمیسیون مستقل حقوق بشرازشروع تا به حال خواستار این هستیم که کسانیکه این افراد را ربوده اند و در اختیار دارند، تقاضای شریفانه وبه رسم افغانیت و انسانیت داریم که این افراد گناهی ندارند باید فوری رها شوند. سلب آزادی این افرادی که به شکل خودسرصورت گرفته این هم خلاف قوانین بشردوستانه است ما سخت نگران هستیم ازاین که سرنوشت این افراد دردست کسانی هستند که قانون پذیر نیستند وهرحالتی امکان دارد که به اینها رخ بدهد. ”

 

کمیسیون مستقل حقوق بشردرحالی ازسرنوشت نامعلوم 31 مسافر ربوده شده درولایت زابل ابرازنگرانی میکند که روزدوشنبه ده ها تن از فعالین مدنی با برخی از افراد خانواده های آنان در پارک زرنگار کابل جهت عدالت خواهی، خیمه اعتراضیه برپا کردند.

 

این اعتراض از رهبران حکومت وحدت ملی میخواهند تا دراین ارتباط سکوت خود را بشکنند و هویت و علت اختطاف رباینده گان را با مردم شریک سازند.

 

این سی و یک مسافر حدود چهل و پنج روز قبل از ولسوالی شاه جوی ولایت زابل توسط مخالفین مسلح اختطاف شدند و گفته می شود که تمامی تلاش ها برای رهایی آنان تا کنون بی نتیجه بوده است.

 

در همین حال عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه حکومت روز دوشنبه در نشست شورای وزیران گفت، در این عرصه اقداماتی صورت گرفته اما بنابر بعضی ملحوظات، جزئیات را با مردم شریک ساخته نمی توانند.

 

در همین حال گزارش های به نشر رسیدند که گویا جسد 2 تن از 31 مسافر ربوده ‌شده در ولايت زابل پيدا شده است.

 

براساس این گزارش ها یک تن از مسافران ربوده شده در نتیجه سردی هوا و مریضی جان داده است و فرد دوم از سوی ربایندگان به قتل رسیده است.

 

اما یک منبع در ریاست اجرائیه حکومت که نخواست از وی نام گرفته شود گفت که صحت ویدیوی را که درآن قتل یکتن ازگروگان ها ازطریق صفحات اجتماعی به نمایش گذاشته شده است تائید کرده نمیتوانند.

 

در عین حال مشرانوجرگه افغانستان نیزدرنشست عمومی روزسه شنبه، خواستارافرایش تلاش های حکومت درخصوص رهایی 31 مسافرربوده شده درولایت زابل گردید.

 

فضل هادی مسلمیار رئیس این جرگه گفت که ازیک چنین شرایطی افغان ها باید درکنارهم متحدانه بیستند:

 

” دشمن مردم افغانستان به هیچ قومی تعلق ندارد بلکه دشمن مشترک تمام افغان ها است. نیاز است تا تمام ملت یک دست و یک پارچه شوند و در برابر این دشمنان مقابله کنند. ما یکبار دیگر بالای حکومت صدا میزنیم که مکلفیت هایشان را در راستای رهایی این مسافران درک و ادا کنند. ”

 

در همین حال شماری ازاعضای ولسی جرگه افغانستان نیز میگویند که هرگاه حکومت درخصوص این موضوع سکوت اختیار کند همچو حوادث تکرار خواهد شد و مردم اعتماد خود را نسبت به ارگان های امنیتی از دست خواهند داد.

 

آنان همچنان میگویند که حکومت باید برای ریشکن ساختن فعالیت گروه های مسلح غیر مسوول به خصوص گروه دولت اسلامی تلاش های بیشتری را به خرچ دهند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار