افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 22 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

بازماندگان حادثه عاشورا: عاملان انفجار باید در ملأ عام اعدام شوند.

خانواده های قربانیان “روز عاشورای کابل” از دولت خواستند که عاملان این رویداد را به شکل علنی محاکمه و در ملا عام اعدام کند.
به دنبال دستگیری عاملان حمله انتحاری مراسم عاشورای کابل، شماری از خانواده های کشته شدگان این حادثه امروز (جمعه) در یک نشست خبری در کابل از فعالیت لوی سارنوالی و امنیت ملی قدردانی کردند.
مسئولان در لوی سارنوالی کشور پیشتر اعلام کردند که بررسی ها در مورد حادثه تروریستی در مراسم عاشورای کابل را تکمیل و برای اجرا به نهاد های عدلی و قضایی فرستاده اند.

اسحاق الکو لوی سارنوال دو روز پیش در یک نشستی خبری در کابل گفت:” بمب گذار انتحاری که خود را در بین عزاداران در زیارتگاه موسوم به ابوالفضل انفجار داد با کمک و همکاری دو تن  از باشنده های ولایت ننگرهار، به کابل منتقل شده بود.”
آقای الکو می گوید که این دو تن در جریان تحقیقات اعتراف کرده اند که عاملان انفجار روز عاشورا را از بندر تورخم به کابل انتقال دادند.
لوی سارنوال کشور از نهاد های عدلی و قضایی کشور خواسته است تا حکم اشد مجازات برای این دو تن را اجرا کند.
خواست های دیگر
محمد علی شریعتی نماینده خانواده های قربانیان “عاشورای کابل” در این نشست از حکومت خواست که به وضعیت بازماندگان این حادثه رسیدگی کند.
او همچنان از دولت خواست که برای رسیدگی به مشکلات این خانواده ها دفتری را ایجاد کند.
در ماه قوس سال گذشته (1390) یک بمب گذار انتحاری مواد جاسازی خود را در بین عزاداران در زیارتگاه موسوم به حضرت ابوالفضل منفجر کرد و 55 تن را کشت.

مراسم عاشورای 1390 شاهد انفجارهای خونبار در شهر های کابل، مزار شریف و قندهار بود که در نتیجه نزدیک به 160 تن کشته و بیش از 158 نفر دیگر زخمی شدند.
اين حادثه، خونبار ترین بمب گذاری انتحاری در ده سال گذشته در کشور خوانده شده است.

لوی سارنوالی نیز تایید کرده است که حادثه عاشورا در زیارتگاه ابوالفضل از سوی شبکه استخباراتی پاکستان (سی آی ای) و لشکر جنگوی طرح ریزی شده بود.
لشکر جنگوی از گروه های افراطی مرتبط با شبکه القاعده در پاکستان است.
این لشکر از سوی حکومت پاکستان ظاهرا منحل اعلام شده است اما تا حال حاضر فعالیت های تروریستی آن با حمایت مالی سازمان القاعده ادامه دارد.

بخدی

بخدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار