افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اجتماعی, اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

بازسازی ده‌ها کانال وزارت زراعت، آبیاری و مالداری در کشور

قرارداد بازسازی

وزارت احیا و انکشاف دهات، قرارداد بازسازی ۹۰ پروژه‌ی آبیاری به ارزش ۶۶۲ ملیون افغانی را امضا کرد.

وزارت احیا و انکشاف دهات در نظر دارد در چارچوب برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی ده‌ها کانال وزارت زراعت، آب‌یاری و مال‌داری را به همکاری مالی «IFAD» یا صندوق انکشافی زراعت ملل متحد و حکومت افغانستان بازسازی کند.

انجنیر نصیراحمد درانی،‌ وزیر احیا و انکشاف دهات در کنفرانس امضای این قراردادها با شماری از شوراهای کلستر(گروه‌هایی از شوراهای انکشافی)، گفت: قرار است در ولایت‌های کابل، پروان و لوگر، بیش از ۱.۱۶ ملیارد افغانی را در بخش پروژه‌های آب‌یاری از طریق برنامه‌ی ملی میثاق شهروندی سرمایه‌گذاری کنیم که در این مرحله، قرارداد ۹۰ پروژه را در بخش اول این سرمایه‌گذاری،‌ امضا می‌کنیم و به اساس این قراردادها ۳۳۲ کیلومتر کانال‌های آب‌یاری را بازسازی می‌کنیم که بعد از تکمیل کار این پروژه‌ها، ۶هزار و ۴۹۶ هکتار زمین تحت زرع و آب‌یاری قرار می‌گیرد.

آقای درانی گفت: با بازسازی این کانال‌ها، زمین‌های بیشتری زیر آب‌یاری قرار می‌گیرد و زمین‌های زیادی قابل کشت ساخته می‌شود، ما با بازسازی این کانال‌ها، در تقویت اقتصاد زراعتی نقش کلانی ایفا خواهیم کرد و باعث به میان آمدن تغییر کلان و مثبت در حاصلات دهقانان خواهیم بود.

۹۰ قرارداد پروژه‌‍ی آب‌یاری که روز گذشته توسط انجنیر نصیراحمد درانی وزیر احیا و انکشاف دهات با شماری از شوراهای کلستر پروان، کابل و لوگر امضا شد، شامل ۱۹پروژه در کابل، ۵۲ پروژه در پروان و ۱۹ پروژه در لوگر است.

وزیر احیا و انکشاف دهات گفت: این پروژه‌های آب‌یاری در ولایت‌های پروان، لوگر و کابل عملی می‌شود، در کابل ۱۹ پروژه به ارزش ۱۱۶.۵ ملیون افغانی، در پروان ۵۲ پروژه به ارزش ۱۹۸ ملیون افغانی و در لوگر ۱۹ پروژه به ارزش ۳۴۸ ملیون افغانی، مورد بازسازی قرار می‌گیرند.

قابل یادآوری است که این پروژه‌ها در سه ولایت پروان، کابل و لوگر بعد از سروی تخنیکی، اقتصادی و اجتماعی، دیزاین، برآورد و آماده‌ی قرارداد ساخته شده است.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار