افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 18 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

بار دیگر دفتر طالبان در قطر گشوده می شود

 

سیاست زمانی تغییر می کند که سیاست مداران ان تغییر کنند، اگر گردانندگان دیگری بیایند که شاگردان همان سیاستمداران قبلی باشند در همان قالب قبلی عمل می کنند.

 

 

قطر بار دیگر میزبان گفتگوهای صلح افغانستان با طالبان می شود. شورای عالی صلح افغانستان گفته است که زمینه گفتگو با طالبان بار دیگر در قطر فراهم شده و تا یک هفته دیگر این گفتگوها میان نمایندگان پاکستان، گروه طالبان و نمایندگان شورای صلح آغاز خواهد شد.

در سال 2013 میلادی دفتر طالبان در قطر گشوده شد ولی تابلوی عمارت اسلامی افغانستان و برافراشتن پرچم طالبان بر بالای ساختمان این دفتر خشم حکومت افغانستان را برانگیخت و دوباره این دفتر تعطیل شد.

پیش از این رسانه های پاکستانی از گفتگوهای پنهانی رییس جمهور غنی با طالبان پرده برداشته اند. حکومت وحدت ملی در حالی مساله ی گفتگو با طالبان را آغاز کرده که گفته می شود اختلافات درون حکومت مانع تشکیل کابینه شده و وزاتخانه های افغانستان وزیر ندارند. اما چگونه حکومتی که هنوز کابینه ندارد و برای گفتگو با طالبان تلاش می کند؟

 

داکتر رمضان بشر دوست در برنامه «فراخبر» گفت: اکثراً معنا و مفهوم و آینده حرفهایی که توسط سیاستمداران کشور زده می شود را نمی دانند و توان تجزیه و تحلیل و پیش بینی آن را ندارند. چون سیاست یک علم است، کرزی در زمان خودش با باز کردن دفتر طالبان در قطر موافقت کرده بود اما هیچ وقت فکر نمی کرد این دفتر باز می شود و بر تابلوی آن عمارت اسلامی نوشته می شود و پرچم دولت طالبان به احتزاز در می اید. متاسفانه سیاستمداران کشور هنوز شیوه ی علمی و مسلکی را نمی دانند چگونه باید یک برنامه تهیه و آماده شود و عواقب آن پیش بینی شود. باز شدن دوباره ی دفتر طالبان در قطر امکان دارد مانند گذشته ادامه پیدا کند.

 

وی با درنظرداشت مذاکرات قبلی با طالبان در قطر ادامه داد: در زمان کرزی 20 تن از سران طالبان به قطر رفته بودند و اعلامیه افتتاح دفترشان را چاپ کردند. در اعلامیه نوشته بودند که هدف افتتاح این دفتر این است که با آمریکا به طور مستقیم مذاکره کنند و هدف این مذاکره را نقطه ی پایان اشغال افغانستان بگذارند. این جمله آشکار نوشته شده بود و دیگر اینکه زندانیان ما از گوانتانامو آزاد شوند و ما با کشورهای دیگر در یک فضای باز رابطه داشته باشیم، همانطور که طالبان در آن زمان با فرانسه، آلمان، ژاپن و حتی هیات بلند رتبه ی آن با ایران در گفتگو و رابطه بودند اما طالبان از حکومت افغانستان و دولت آن در طول 13 سال در هیچ اعلامیه و سایت شان به طور رسمی نام نمی برند و آن را به رسمیت نمی شناسند. بارها هم گفته اند که ما هرگز این حکومتی که توسط ب 52 در افغانستان آمده است به رسمیت نمی شناسیم.

 

بشردوست سیاستهای اشرف غنی را ادامه سیاستهای حامد کرزی دانست و گفت: سیاست زمانی تغییر می کند که سیاست مداران ان تغییر کنند، اگر گردانندگان دیگری بیایند که شاگردان همان سیاستمداران قبلی باشند در همان قالب قبلی عمل می کنند. در افغانستان نیز هیچ سیاستمداری تغییر نکرده است. هیچ سیاستمداری نه در دنیای سیاست داخل افغانستان و نه در دنیای سیاست طالبان و نه در دنیای سیاست پاکستان، ایران و یا آمریکا تغییر نکرده است.

 

به باور بشردوست، تغییر ظاهری و شکلی حکومت باعث تغییر اساسی در دولتمردان جدید نشده است افزود: با اینکه در شکل و ظاهر، حکومت در افغانستان تغییر کرده است اما سیاستمداران آن همان مهره های قدیمی هستند، آنها حدود 30 سال است که در افغانستان در صدر قدرت بوده اند.

 

این نماینده مجلس سیاست های داکتر عبدالله منفعلانه عنوان کرده اضافه کرد: عبدلله در طول 30 سال یک روز در سایه ی احمد شاه مسعود، ربانی و کسانی دیگر بوده و ایفای نقش نموده است و امروز آنها را کنار زده و خودش به روی صحنه آمده است. اشرف غنی هم در طول سی سال در افغانستان کار کرده است. آنها مهره هایی هستند که در همان قالب گذشته و در سیاست فعلی افغانستان کار می کنند و هیچ گونه امکان تغییری وجود ندارد. تا زمانیکه افراد پاک، صادق و وطن دوست که واقعاً از افکار قبیله ای و قومی و مذهبی مبرا باشند و قبله ی سیاسی شان پاکستان، ایران، فرانسه، آمریکا، دهلی وهیچ جای دیگر نباشد. تغییر به وجود نمی آید.

 

این نماینده ی مجلس با انتقاد از نوع خطاب طالبان توسط رهبران کشور عنوان کرد: کرزی طالبان را برادر می خواند چرا که آنها بچه و خانواده کرزی را نمی کشتند، خود کرزی را نمی کشتند، حتی وقتی طالبان ظهور کرد کرزی طالبان را حمایت می کرد و به اندازه ای باهم نزدیک بودند که قراربود حکومت طالبان، وی را به عنوان نماینده به سازمان ملل معرفی کنند. این نشان می دهد که از نظر فکری و ارزشها باهم نزدیک و شریک هستند اما وقتی که پدر کرزی کشته شد و مشخص شد که آی اس آی در آن نقش داشته این سیاست فرق می کند. اشرف غنی هم که طالبان را مخالفان سیاسی می خواند، نشان می دهد که طالبان مخالف اشرف غنی نیستند. اگر روزی طالبان به قدرت برسند ممکن است جایگاهی برای وی در نظر بگیرند و یا حداقل وی آزار ندهند.

 

وی منافع شخصی رهبران سیاسی کشور را مشکل آفرین دانسته گفت: برای رهبران سیاسی ما وقتی پای منافع شخصی در میان باشد افغانستان، اسلام، انسان، مردم و حتی قوم شان سر سوزنی اهمیت ندارد. طالبان را برادر یا مخالفان سیاسی می خوانند چرا که منافع شخصی خود را در نظر می گیرند. به این فکر نمی کنند که مردم کشته می شوند، غارت می شوند، قربانی می شوند، مرود تجاوز قرار می گیرند و از وحشت و نا امنی بیزارند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار