افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

این همه دلسوز داشتیم و خبر نداشتیم!

باید دید این عالیجنابان در دورانی که قدرت داشتند، چه کردند تا عملکرد آن زمانشان را با حالشان که برای گرفتن سهمی از دولت جدید تلاش می کنند بهتر دریابیم. متاسفانه بسیاری از والی های حکومت کرزی به دلیل اختلاس و سوء استفاده از مقام خود، از کارشان برکنار شدند و اکنون خواهان تاسیس انجمن والیان شده اند.

 

 

در این آشفته بازاری که هر روز بر مشکلات کشور افزوده می شود و هنوز اشرف غنی و عبدالله نتوانسته اند فکری به حال کابینه ی خود بکنند و در انتصاب والیان هم چندان موفق نبوده اند، ایجاد انجمن و حزب جدید هم برای خود موضوعی قابل توجه است.

 

براساس گزارشات رسیده، امروز برای اولین بار والیان سابق کشور، ” انجمن والیان افغانستان” را تاسیس کردند تا بنا به گفته هایشان از تجربه ها و اندوخته هایشان در اداره کشور به رییس جمهور و رییس اجرایی حکومت یاری رسانند.

 

این انجمن که در ظاهر یک نهاد مستقل است و مسوولانش می گویند به هیچ حزب و تنظیم و جناح سیاسی تعلق ندارد، قصد دارد بنا بر قوانین موجود کشور، مشکلات موجود در دولت را اصلاح نمایند! براساس تجاربی که در زمان ریاستشان به دست آورده اند! وضعیت فرهنگی و اقتصادی جامعه را بهبود سازند. با نیروهای فعالی که دارند، پایه های دولت را تقویت و متوازن سازند!

 

ارایه پلان ها و برنامه های کاری انجمن والیان افغانستان نشان می دهد که آنها می خواهند تمام مشکلات کشور را که مربوط به به فقر اقتصادی است، برطرف کنند. زمینه کار برای جوانان را مهیا سازند تا اقتصاد توسعه یابد.

 

سخنان نشست آغازین این انجمن در حالی مطرح شد که باید به همه این بزرگواران گفت: سابقه گذشته شما بهترین نشانه عملکرد شما در آینده می باشد. پس بهتر است با شناختی که مردم از عمر پنجاه شصت ساله شما دارند، سخن بگویید و احتمالا تظاهر سازی نکنید که مردم بسیار خوب می توانند حق را از باطل تشخیص دهند.

 

در واقع باید دید این عالی جنابان در دورانی که قدرت داشتند، مقام داشتند و برکرسی نشسته بودند، چه گفتند و چه کردند تا عملکرد آن زمانشان را با حالشان که برای رسیدن به قدرت و چوکی تلاش می کنند تا سهمی از دولت جدید دریافت کنند، دریابیم. متاسفانه بسیاری از والی های حکومت کرزی به دلیل اختلاس و سوء استفاده از مقام خود، از کارشان برکنار شدند و اکنون خواهان تاسیس انجمن والیان شده اند.

 

اگر از این موضوع بگذریم باید گفت که ایجاد و تاسیس چنین انجمنی، می تواند یک درد سر دیگری برای دولت نوپای اشرف غنی و عبدالله باشد. از طرف دیگر انتقال تجربیات میان والیان که در واقع نمایندگان رییس جمهور در ولایت مربوطه می باشند، احتیاج به یک تشکیلات مجزا ندارد، بلکه این تبادل نظر می تواند از طریق نشستها و کنفرانس های مربوط انجام شود.

 

نکته دیگر اینکه در اساسنامه این انجمن آمده است: انجمن والیان افغانستان نهاد مستقل اجتماعی بوده که به هیچ حزب، تنظیم و یا سازمان سیاسی تعلق ندارد. در حالی این والیان به هیچ وجه یک نهاد مستقل اجتماعی نیست، بلکه اینها مامورین عالیرتبه حکومت بودند که هزار و یک وابستگی حزبی و جناحی دارند.

 

انجمن والیان حتی یک نهاد مربوط به جامعه ی مدنی هم نیست زیرا جامعه ی مدنی اکثر غیر حکومتی هستند (هرچند همه وابستگان به این و آن هستند)، اما اینکه والیان سابق بخواهند انجمنی جدیدی تشکیل دهند، صرفا تغییر نام انجمن والیان برکنار شده است. کسانی که به هر دلیلی از مقامهای دولتی برکنار شدند، اکنون تحت نام یک انجمن گرد می آیند تا فرداها بتوانند برای خود آب و نانی در دولت وحدت ملی مهیا کنند.

 

آگاهان مسایل سیاسی بر این باروند که با ایجاد این انجمن، یک رسم بد هم مرسوم می شود که فرداها زمینه ساز تشکیل دهها انجمن بی مصرف می گردد. مثل” انجمن مستقل وزیران” ، “انجمن مستقل رییسان عمومی”، ” انجمن مستقل مدیران”، “انجمن مستقل سناتوران و وکیلان شورای ملی” ، ” انجمن مستقل …. و وزارت عدلیه نیز به ناچار مجبور است براساس ماده 35 قانون اساسی آنها را ثبت کند.

 

لذا حال که ما این همه دلسوز در کشور داریم که البته جمع بیکاران و از کار برکنارشدگان حکومت سابق هستند، بهتر است دولت از تجربه های آنها مستقیما استفاده کند به جای اینکه با راه اندازی انجمن های مختلف زمینه ساز مشکلات جدید برای دولت مرکزی شوند.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار