افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 24 مارس , 2015 لینک کوتاه خبر :

این صلح به درد ما نمی خورد

در حالیکه جامعه بین المللی، سازمان ملل و دیگر کشورهای منطقه از نفوذ داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرده اندو از گسترده شدن این گروه در کشور خبر می دهند رییس جمهور با خیالی آسوده در حال پیگیری مذاکرات صلح با طالبان است. طالبانی که به گفته آگاهان سیاسی تاریخ مصرف شان تمام شده و حالا با صلح می خواهند از دولت افغانستان امیتاز بگیرند و در کنار آن عده ای از آنهاهم به داعش بپیوندند.

 

شکریه بارکزی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: از ابتدا گمان نمی رفت که داعش بتواند در افغانستان تا این حد جای پای باز کند و گروههای مختلف را با خود همراه بسازد. این پروژه جدیدی در راستای هراس افکنی و پروژه ای در مقابل صلح افغانستان است. سوال هم اینجاست که چرا حکومت نخواسته با در مورد این قضیه آنگونه که ضروری است و ایجاب می کرد آن را جدی بگیرد.

 

وی در ارتباط با چگونگی به وجود آمدن این گروه اظهار کرد: داعش از جانب پاکستان وارد افغانستان شده است. ورود داعش در افغانستان به نحوی برای زیر سوال بردن روند صلح است. پاکستان گفته بود که این افراد فقط از افغانستان رد می شوند اما دیدیم که آنها رد نشدند و به فعالیت های هراس افکنی ادامه می دهند.

 

بارکزی از بی تفاوتی حکومت در مقابل گروه جدید داعشی انتقاد کرده و گفت: این بی تفاوتی حکومت از زمانی آغاز شد که مردم از وجود نقاب پوشهای سیاه شکایت داشتند. حکومت خود را مصروف زد و بندهای سیاسی و اختلافات کوچک درون ارگ ساخته و باعث شده که مسوولیت های بزرگ خود را نادیده بگیرد.

 

این نماینده مجلس در خصوص شرایط مذاکرات صلح عنوان کرد: افغانستان به صلح نیاز دارد. پروسه صلح یک پروسه حکومتی، دولتی نیست، بلکه یک پروسه ملی است. مردم افغانستان باید تصمیم گیرنده باشند. ارزش های سیزده ساله باید حفظ شوند و قانون اساسی افغانستان باید به عنوان چار چوکات بحث های صلح باشد. اما سوال در این جا است که آیا دولت افغانستان تاامروز توانسته است از موضع قدرت به طرف بحث و مذاکره با طالبان برود. آیا دولت افغانستان توانسته است آنها را قناعت بدهد؟ این تلاشها در سیزده سال گذشته یا ناکام بوده است و یا هم نتیجه ملموسی نداشته است.

 

وی شدت انتقاد خود را از تصور رییس جمهور مبنی بر نیابتی بودن جنگ اردوی ملی برای هندوستان ابراز کرده و افزود: افسوس می خورم که رییس جمهور باور به این دارد که سربازان پر افتخار ما که به خاطر حفظ تمامیت ارضی سر خود را به کف گرفته و می جنگند به عنوان جنگ جویان نیابتی هندوستان هستند. هیچ جای شکی نیست که رابطه افغانستان و هندوستان یک رابطه دوستانه و نزدیک است. این رابطه را نه پاکستان می تواند خراب کند و نه دیگر گروهها. رابطه ای که بین افغانستان و هندوستان است با این رفتن و نرفتن خراب نمی شود. این رابطه بر اساس یک قرارداد استراتژیک به هم پیوند خورده است. هنوز هم هزارها افغانستانی به هندوستان برای تداوی،درس، تجارت یا مسافرت می روند.

 

بارکزی در پایان گفت: بحث صلح در افغانستان در هیچ مرحله ای نباید به صورت باج دهی باشد و افغانستان و دولت افغانستان نباید از موضع ضعف به صلح بپردازد. صلحی که دستاوردها را زیر سوال ببرد و نقشه افغانستان را نابود کند به درد ما نمی خورد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار