افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 21 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ایران و افغانستان یکی هستند، اگر بگذارند!

صبح روز یکشنبه (سی ام حمل) محترم اشرف غنی در راس هیاتی بلندپایه با دستور کارهایی وسیع، به تهران سفر کرد تا طیف گسترده ای از مسایل دو همسایه را به بررسی بگیرد؛ از تعیین حق آبه رودهای مشترک دو کشور گرفته تا همکاری ها در زمینه امنیت و مبارزه با مواد مخدر.

 

مذاکره درباره بازگشت تدریجی مهاجران، همکاری در حوزه های اقتصادی، انرژی، صنایع و معادن، تجارت، سرمایه گذاری های اقتصادی و راه آهن، مقابله با تجارت مواد مخدر در دو حوزه اقتصادی و امنیتی، احیای تالاب ها و دریاچه ها، مذاکره درباره حق آبه هریرود و مساله آب هیرمند، همکاری برای مبارزه با گروه تروریستی داعش و امضای اسناد تفاهم و همکاری میان وزارت خارجه دو کشور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران و وزارت تحصیلات عالی افغانستان محورهای گفتگوی مقام های ایرانی و افغانستانی در سفر محترم اشرف غنی به تهران را تشکیل می دهند.

 

برایند اظهارات مسوولین دو کشور نشان می دهد که مساله امنیت منطقه ای، مبارزه با تروریزم و در راس آن گروه تروریستی داعش به عنوان شاخص ترین جریان تهدیدگر امنیت منطقه و جهان در مرحله اخیر را می توان مهمترین موضوع این سفر دانست که امضای توافقنامه همکاری های استراتژیک بین تهران و کابل گواه این ادعا است.

 

اهمیت موضوع امنیت در روابط همسایگان و تاثیر آن در سطوح منطقه ای و بین المللی امری پوشیده نیست زیرا توسعه و پیشرفت داخلی و خارجی در همه عرصه ها نیازمند وجود بستر مناسب امنیتی است و اساسا امنیت مهمترین فاکتور سرمایه گذاری های مشترک بین دو کشور و به تبع آن توسعه منطقه ای است.

 

داکتر اشرف غنی بارها بر این نکته در مذاکرات و نشست های خبری تاکید کرد که بدون همکاری منطقه ای نمی توان با پدیده شومی مانند داعش مبارزه کرد. لذا می توان اینگونه برداشت کرد که طرح ضرورت مشارکت ایران و افغانستان و همکاری منطقه ای برای مبارزه با گروه های افراطی در واقع درخواست کابل از تهران برای ممانعت از تکرار تجربه فعالیت اخیر گروه تروریستی داعش در کشورهای عراق و سوریه است.

 

موضوع نقش تعیین کننده ایران در تامین امنیت منطقه چیزی نیست که کسی بتواند منکر آن شود. در طول یک ساله اخیر هزاران گزارش و خبر در رسانه های جهان منتشر شد که نشان می داد ایران موثرترین و قدرتمندترین کشور منطقه و جهان است که توانسته است بیشترین نقش را در به شکست کشاندن فعالیت های داعش در منطقه داشته باشد. حتی رسانه های آمریکایی نیز در تحلیل های خود از اوضاع سیاسی و میدانی مبارزه با این گروه تروریستی بارها تصریح کردند که ایتلاف بین المللی موسوم به مبارزه با داعش به دلایلی از قبیل نبود اراده سیاسی واقعی برای نابودی تروریسم و همچنین تناقضات ساختاری مانند شرکت حامیان تروریزم در ایتلاف ضد تروریستی با وجود دسترسی به سلاح های مدرن و امکانات وسیع نتوانست پیشرفت چندانی در نبرد با داعش داشته باشد.

 

به هر حال از دید آگاهان مسایل سیاسی با توجه به مشترکات فراوان بین ایران و افغانستان چه در زمینه های سیاسی و اقتصادی و چه در ابعاد فرهنگی و امنیتی، این سفر داکتر اشرف غنی به تهران می تواند پیامدهای گسترده ی مفیدی به همراه داشته باشد البته اگر سران کاخ سفید بگذارند که این همکاری ها بین دو همسایه اتفاق بیفتد.

 

به بیان دیگر ایران و افغانستان یکی هستند و دردها و مشکلات مشترک فراوان دارند که می توانند با همکاری یکدیگر این موانع را برطرف سازند، اما قطعا آمریکاییها نمی گذارند که چنین روابط حسنه ای بین دو کشور به وجود آید تا منافع بی شمار آنها در افغانستان و در منطقه به خطر بیفتد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار