افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 22 آوریل , 2015 لینک کوتاه خبر :

ایران هم از حضور داعش در منطقه نگران است

رییس جمهور افغانستان به ایران سفر کرد و در این سفر موضوعات مختلفی را با سران این کشور در میان گذاشت. از جمله موضوعات مهم صحبت شده در این دیدار موضوع تهدید جید منطقه و افغانستان، داعش است. این دو کشور تصمیم بر همکاری برای رفع این خطر گرفته اند. ایران و افغانستان چگونه می توانند در این زمینه همکاری داشته باشند؟ سیاست خارجی افغانستان چه نقشی در این موضوع دارد؟ آیا روابط ایران و افغانستان بر همکاری در این موضوع تاثیرگذار است؟

 

طاهر هاشمی استاد دانشگاه در برنامه «تحول» گفت: ضرورت است که دید و بازدیدها میان زعمای کشورها صورت بگیرد. مخصوصاً برای کشوری مثل افغانستان که با بی سر و سامانی ها مواجه است و مشکلات مختلفی در آن وجود دارد. برای ایران هم این دیدار از جهت تحولات منطقه در آینده مهم است.

 

وی در ارتباط با موضوعات تفاهم شده میان دو کشور عنوان کرد: از جمله موضوعاتی که میان دو رییس جمهور صحبت شد یکی موضوع مهاجرین و دیگری موضوع بندر چابهار بود اما نگرانی در این بخش این است که با اوضاع ناگواری که میان ایران و افغانستان وجود دارد، موضوع چابهار هم مانند بندر کراچی شود و مشکلاتی به وجود آید.

 

هاشمی از جمله موضوعات مهم بحث شده در سفر رییس جمهور به ایران را موضوع داعش عنوان کرد و گفت: موضوع بسیار مهم این است که امروز ایران هم سلسله نگرانی هایی از شرایط منطقه در آینده دارد. موضوع داعش و در عین زمان، موضوعاتی که در شرق میانه رخ داد و در کنار آن موضع گیری کشورهای منطقه در برابر عربستان سعودی و در برابر ایران موضوعی بسیار حساس به وجود آورده است.

 

وی در ارتباط با خطر مشترک داعش برای دو کشور اظهار کرد: به دلیل وجود داعش، امروز در منطقه، رویکرد دیگری از سیاست به وجود آمده است که کشورها بر اساس آن روابط خود را تنظیم می کنند. داعش همانگونه که برای افغانستان خطرآفرین است، برای ایران هم خطر آفرین است. برای روسیه، پاکستان و چین هم خطرات خود را دارد. کشورهایی هم وجود دارند که از موجودیت داعش سود می برند. این کشورها کشورهایی است که در مقابل داعش عکس العملی نشان نمی دهند.

 

این استاد دانشگاه در ارتباط با تمویل کننده های داعش گفت: داعش به زعم خود یک حکومت اسلامی است اما مشاهده می شود که تا به امروز با کشورهای اسلامی درگیر شده است نه با کشورهایی مانند اسراییل. اسراییلی که با کشورهای اسلامی سرجنگ دارد. پس مشخص می شود که تمویل کننده های داعش با اسراییل و آمریکا همسو هستند.

 

وی افزود: روسیه از این پدیده جدید در منطقه نگرانی دارد چرا که از طرف شمال افغانستان در خطر هستند. طالبان سعی و تقلا دارند که به طرف شمال افغانستان بروند. این مساله به این دلیل بود که با تروریست های آسیای میانه ارتباط پیدا کنند و اینجاست که سرحدات جنوبی روسیه را فوق العاده نا امن می سازند. از این جهت تعدادی از این کشورها از این موضوع بهره می گیرند و تعدادی از کشورها نگران این مساله هستند.

 

هاشمی در خصوص سیاست خارجی صحیح در افغانستان گفت: سیاست خوب برای افغانستان این خواهد بود که با هیچ کشور در تقابل و با هیچ کشوری در دوستی بسیار نزدیک نباشد. چرا که کشور ما باید ابتدا سعی کند خود را از همه لحاظ، اقتصادی و سیاسی و امنیتی قوی سازد و بداند که با کدام کشورها می تواند رابطه بهتری برقرار نماید.

 

وی با انتقاد از تک روی های رییس جمهور در تصمیم گیری های خارجی اظهار کرد: در چهارده سالی که گذشت ما سیاست مدون خارجی نداشتیم. هیچ کشوری نمی تواند بدون داشتن یک سیاست مدون خارجی سیاست خود را مطابق سیاست منطقه و جهان وفق دهد. متاسفانه افغانستان در این موضوع سیاست جدی ندارد. دلیل آن شاید این باشد که رییس جمهور عقیده دارد که خود، یک دانشمند است و تصمیمی که می گیرد مطابق با شرایط روز و منافع ما است. در حالی که امور حکومت داری امری سازمانی است و نه فردی. در چند ماهی که از حکومت وحدت ملی گذشت هر روز یک اختلاف نظر جدی از درون حکومت بروز می کند و این سیاست را هم در بعد داخلی و هم دربعد خارجی تضعیف می کند.

 

طاهرهاشمی در پایان گفت: سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی است. اگر ما در سیاست خارجی خود موفق نباشیم و نتوانیم به اهداف کشور در این زمینه برسیم، به ضعفی در این قسمت می رسیم که تاثیرات خود را بر سیاست خارجی هم می گذارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار