افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 20 دسامبر , 2015 لینک کوتاه خبر :

ایجاد کمیته گزینش غیر قانونی است!

پس از ایجاد کمیته گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی از سوی حکومت، ولسی جرگه افغانستان این کمیته را غیر قانونی می خواند.

 

در اجلاس عمومی روز گذشته ولسی جرگه وکلا انتقاد کردند که حکومت قبل از تصویب و یا رد فرمان تقنینی رئیس جمهور در خصوص تشکیل و صلاحیت های کمیسیون انتخاباتی نباید این کمیته را ایجاد می کرد.

 

انتظار می رود ولسی جرگه روی سرنوشت این فرمان در اجلاس عمومی روز چهارشنبه هفته جاری تصمیم بگیرد.

 

عبدالروف ابراهیمی رئیس ولسی جرگه در اجلاس روز گذشته در این مورد گفت.

 

“هر نوع اجراآت حکومت تحت عنوان کمیسیون گزینش که خلاف قانون صورت می گیرد این بار حقوقی ندارد و پس به این اساس مخاطب ما جانب حکومت است که از اجراآت غیر قانونی اجتناب بورزند انتظار بکشند که روز چهارشنبه در مورد قانون تشکیل و صلاحیت کمیسیون مستقل انتخابات تعین سرنوشت شود در روشنی قانون اجراآت خود را داشته باشد.”

 

کمیته هفت نفری گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی روز چهارشنبه هفته گذشته در کابل اعلام شد، دین محمد گران، محمد نادر هوتک، لطف الرحمان سعید، فهیم دشتی، نعیم ایوب زاده، زرقا یفتلی و احمد ضیا لنگری اعضای این کمیسیون هستند.

 

به اساس فرمان تقنینی شماره ۸۵ رئیس جمهور یک عضو این کمیسیون از سوی شورای عالی ستره محکمه معرفی شده، یک عضو دیگر آن از سوی کمیسیون خدمات اداری و ملکی، عضو سومی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات پیشنهاد شده اند.

 

یک عضو دیگر را کمیته نظارت بر قانون اساسی پیشنهاد کرده و سه تن دیگر شان فعالان جامعه مدنی می باشند.

 

این تصمیم پس از آن از سوی رئیس ولسی جرگه اعلام گردید که شماری از وکلا این کار حکومت را خلاف قانون خوانده و گفتند حکومت با این کارش مشکلات را در برابر انتخابات آینده ایجاد می کند.

 

وکلا در اجلاس روز گذشته گفتند فرمان تقنیی رئیس جمهور تا حال در کمیسیون ها بوده و برای تصمیم گیری به جلسه عمومی پیشنهاد نشده است.

 

گل پاچا مجیدی یکی از این وکلا در مورد گفت:

 

“در قسمت کمیته گزینش وقت بدهند شورای ملی افغانستان را تا شورای ملی افغانستان تصمیم بگیرد بخاطریکه فرمان رئیس صاحب جمهور به پارلمان آمده و در کمیسیون ها توزیع شده است پارلمان و کمیته ها باید روی آن بحث بکند پیش از اینکه نتیجه پارلمان اعلام شود این کمیته قبلاً کار خود را شروع کرده و من فکر می کنم این کار باعث عرج و مرج در پروسه انتخابات می گردد.”

 

خواستیم تا در این مورد نظر حکومت را نیز داشته باشیم اما با تلاش های مکرر آنان در این مورد پاسخ ندادند.

 

این انتقادات در حالی صورت می گیرد که شورای حراست و ثبات افغانستان که متشکل از شماری رهبران و قومندانان جهادی پیشین و برخی از اعضای کابینه حکومت پیشینمی باشد از حکومت خواست تا وعده هایش را در خصوص آوردن اصلاحات و برگزاری انتخابات ولسی جرگه عملی سازد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار