افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 24 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

ایجاد دو کمیته کاری برای بررسی قوانین و کمیسیون های انتخاباتی

کمیته اول کمیسیون اصلاحات انتخاباتی روی چگونگی بررسی و تعدیل قوانین، مقرره و لوایح انتخاباتی و کمیته دوم روی تشکیل و صلاحیت های کمیسیون های انتخاباتی و بررسی ساختار و ظرفیت های تشکیلاتی انتخابات کار خواهند کرد.

 

صدیق الله توحیدی معاون این کمیسیون می گوید، آنان تلاش می ورزند تا در سه ماه آینده تمام گزارش های کاری، پیشنهادات و فیصله های خود را در آوردن اصلاحات بنیادی در انتخابات، به حکومت افغانستان بسپارند.

 

از سوی دیگر نگرانی های که از حضور چهره های نزدیک به رهبران حکومت در این کمیسیون محسوس است، معاون کمیسیون اصلاحات انتخاباتی به این نگرانی ها نقطه پایان می گذارد.

 

او تاکید می ورزد که اعضای این کمیسیون متعهد به کار بی طرفانه هستند، اما وی هشدار داد اگر گرایش های وجود داشته باشد غیرقابل قبول خواهد بود:

 

” مردم باید بدانند در جریان کار اعضای این کمیسیون از هیچ طرفی اثر پذیر نیستند و اگر چنین تلاش محسوس باشد از دید مردم پنهان خواهم ماند.

 

در مورد مدت زمان کار این کمیسیون دقیقاً سه ماه زمان بسیار کم است حد اقل شش ماه تا یکسال زمان نیاز است تا اصلاحات گسترده در هر دو کمیسیون آورده شود.

 

آوردن اصلاحات در نظام انتخابات بسیار زمانگیر است. ”

 

کمیسیون اصلاحات انتخاباتی هم چنان گفته که تلاش می ورزد تا از اعمال نفوذ درکمیسیون های انتخاباتی جلوگیری کند واعضای این کمیسیون را تغییر دهد.

 

پس از انتقاد های فراوان رئیس جمهور هفته گذشته چهارده تن را به حیث اعضای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی برگزید شاه سلطان عاکفی به حیث رییس و صدیق الله توحیدی به حیث معاون این کمیسیون برگزیده شدند.

 

با این همه، آوردن تعدیل درسیستم انتخاباتی که براساس آن برای احزاب سیاسی نقش داده شود، درنظر گرفتن معیارها برای گزینش اعضای کمیسیون های انتخاباتی، بررسی دوباره میکانیزم شکایات انتخاباتی از موضوعاتی است که شماری از کارشناسان وناظران انتخابات آنرا برای این کمیسیون پیشنهاد می کنند.

 

زکریا بارکزی رییس نهاد دیده بان دموکراسی افغانستان در مورد گفته است:

 

” سه مساله عمده در قانون انتخابات وجود دارد نخست اینکه باید سیستم انتخاباتی باید تعدیل شود و به احزاب سیاسی نقش داده شود،از همه مهمتر معیارها و اصل مسلکی بودن افراد در کمیسیون های انتخاباتی باید در نظر گرفته شود. میکانیزم شکایت های انتخاباتی باید بررسی شود تا راه حل چالش های انتخاباتی جستجو گردد و قانون عملی شود. ”

 

سه ماه مهلت برای ارائه تمامی پیشنهاد ها و فیصله های برای کمیسیون اصلاحات انتخاباتی از بهر انتخابات ولسی جرگه از سوی رئیس جمهور در نظر گرفته شده، چیزی که اعضای این کمیسیون باور دارند که در این مدت زمان حتا نمی شود تا مشکلات و تقلب های زمان انتخابات گذشته را در ولایات نیز بررسی کرده و راه حل را برای آن پیدا کرد.

 

از سوی دیگر کارشناسان تاکید می کنند که باید زمینه برای برگزاری انتخابات ولسی جرگه هرچه زودتر فراهم گردد و اعضای این کمیسیون در آوردن اصلاحات در نظام انتخابات بی طرفانه عمل کنند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار