افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 17 آگوست , 2014 لینک کوتاه خبر :

ایتلاف نامزدان، پایدار نیست

 

دولت وحدت ملی در حال حاضر برای تداوم قدرت جنایتکاران و غارتگران و برای تداوم نظام مافیایی حکومت فعلی بوجود می آید. حکومت وحدت ملی برای تعیین چگونگی تقسیم چوکی ها و منصب ها است.

میانجی گری جان کری وزیر خارجه ی امریکا و توافق سیاسی و تکنیکی نامزدان، باعث بیرون شدن افغانستان از بن بست انتخاباتی شد. این مساله موافقان و مخالفان سرسخت خود را داشت. موافقان از تلاش امریکا برای ایجاد تفاهم بین نامزدان استقبال کردند و آن را گامی مهم در راستای پیشبرد انتخابات در کشور دانستند. از سوی دیگر مخالفان میانجی گری امریکا، حضور جان کری در امور انتخاباتی افغانستان را دخالت آشکار در امور داخلی کشور نامیده و آن را بیانگر تعیین کننده بودن امریکا در سرنوشت افغانستان خواندند.

سیلی غفار عضو شبکه ی زنان افغانستان و سخنگوی حزب همبستگی در برنامه 93 گفت: بالاخره تشت رسوایی انتخابات با تمام طمطراق از بام افتاد و بوی گندیدگی آن از مرزهای کشور نیز فراتر رفت. ایتلافی که زیر نام تشکیل حکومت وحدت ملی برای پیشبرد امور صورت گرفته پایدار نیست چرا که این دو تیم با اختلاف های درونی که بین خود دارند بزودی از هم می پاشد.

به باور وی این ایتلاف و این انتخابات نمی تواند تغییری در زندگی مردم افغانستان ایجاد کند. در کشوری دست نشانده که نظام مافیایی در آن حاکم باشد، صدها ظلم و بی عدالتی در کشور وجود دارد، مقام اول در فساد و مواد مخدر دارد و در کشوری که زنان به عنوان نیمی از پیکر جامعه هنوز زیر انواع خشونت و وحشیگری قرار دارند، انتخابات بی معنا است خصوصاً این که افغانستان کشوری اشغال شده است و هر چه که امریکا بگوید مجبور است عملی نماید.

غفار تصریح کرد: توافق نامزدان در تشکیل وحدت ملی ثابت ساخت که خواست و اراده ی امریکا در افغانستان تعیین کننده است و هر دو نامزد نیز با توافق اخیر در حضور جان کری وابستگی خود را به امریکا نشان دادند و از این رسوایی بزرگتر وجود ندارد.

سیلی غفار خاطرنشان ساخت: در افغانستان دموکراسی وجود ندارد و تا زمانی که یک دولت دموکرات روی کار نیاید نمی توانیم ادعا کنیم که تمام اقشار و مردم افغانستان در حکومت سهیم هستند. تمام کسانی که در حکومت وحدت ملی شامل هستند در طول 35 سال به جنگ و غارت و چپاولگری مشغول بودند. نامزدانی که ادعای حمایت از رای مردم را دارند بیایند صادقانه از تمام معامله ها و مسایل پشت پرده برای مردم صحبت کنند. دولت وحدت ملی در حال حاضر برای تداوم قدرت جنایتکاران و غارتگران و برای تداوم نظام مافیایی حکومت فعلی بوجود می آید. حکومت وحدت ملی برای تعیین چگونگی تقسیم چوکی ها و منصب ها است.

عضو شبکه ی زنان افغانستان افغانستان را کشوری دست نشانده خواند و گفت: رییس امریکا به کشورهایی کمک کرده است که یا زیر سلطه و استعمار امریکا قرار دارند و خواهان کمک این کشور می باشد. دولت هایی که بر اساس رای و خواست مردم تشکیل می شوند نه از امریکا و نه از کشورهای دیگر استعمارگر هیچ گاه کمک نخواسته اند. امریکا نیز می خواهد ثابت کند که من آینده و سرنوشت شما را تعیین می کنم.

از سوی دیگر نامزدان همگی در تبلیغات ریاست جمهوری خود اعلام کردند که به محض این که رییس جمهور شوند موافقتنامه ی امنیتی با امریکا را امضا می کنند و این به معنای انداختن حلقه ی غلامی امریکا به گردن است. با وجود کمک های امریکا در این 13 سال فقط کسانی که در قدرت بودند توانستند برای خود سرمایه و بارگاهی بسازند اما 99 درصد مردم همچنان در فقر و بیکاری به سر بردند.

به گفته ی وی مردم از بی ثباتی و جنگ هراسی ندارند بلکه از این نگران هستند که اگر دولت باز هم به دست جنایتکاران و غارتگران بیفتد چه سرنوشتی خواهند داشت. در دور اول با تمام تبلیغات و تقلب هایی که صورت گرفت تنها 2 میلیون رای پاک به صندوق ریخته شد. این نشان می دهد که تقلب در انتخابات 2014 به مراتب بیشتر از 2009 بود. در دور دوم انتخابات هم به اعتراف نامزدان مشارکت مردم در انتخابات دور دوم کمتر از دور اول بود، زیرا مردم اعتماد خود را نسبت به نامزدان و تیم های انتخاباتی از دست داده بودند. در دور دوم انتخابات، اشخاص و تیم های انتخاباتی به مسایل زبانی، قومی، سمتی و گروهی دامن زدند و تقلب را به هر شکلی که شد در سیستم انتخابات داخل کردند.

غفار آگاهی دادن به مردم را به عنوان گامی در جهت اصلاح و پیشرفت کشور می داند و می گوید: مردم باور دارند که افراد دلسوز و گروه هایی مانند حزب همبستگی که از وضعیت بد کشور و از اشخاص فاسد انتقاد می کنند کشور را به سوی ناامنی پیش نمی برند بلکه می خواهند تا مردم را آگاه و معامله های پشت پرده را افشا نمایند. افراد به نام مردم سال ها حکومت کردند بدون این که منافع آنان را در نظر بگیرند. مردم باید از تمام این مشکلات و مجموعه فساد در کشور آگاه شوند.

سخنگوی حزب همبستگی در پایان گفت: تا زمانی که مردم از معامله های پشت پرده آگاه نشوند، دست جنایتکاران قطع نگردد و عاملان فساد محاکمه نشوند هیچ گاه دولت ملی و دموکراتیک نخواهیم داشت. در این کشور متاسفانه احزاب و افراد آزادیخواه مانند حزب همبستگی مورد حمله و زیرفشار قرار گرفتند زیرا مقام های فاسد حکومتی از آگاهی مردم و از خیزش های مردمی هراس دارند.

 

حکومت وحدت ملی؛ دو مقام تصمیم گیرنده و خنثی سازی نیرو های درونی حکومت

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار