افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : شنبه, 9 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

اگر هزاره نمی بودید اقدامات بگونه دیگری بود

 

ششصد بازرگان افغانستانی با لغو جواز کار از امارات متحده عربی اخراج می شوند. وزارت امور خارجه می گوید که امارات متحده عربی به این بازرگانان و سرمایه گذاران دو هفته مهلت داده تا از آن کشور بیرون شوند و سرمایه های شان را نیز بیرون کنند. این در حالی است که افغانستان و امارات متحده عربی در روزهای نخست سال جاری میلادی پیمان همکاری های درازمدت در زمینه های سیاسی اقتصادی و امنیتی و فرهنگی امضا کرده اند. در حالی که وضعیت سرمایه گذاری در کشور نیز پرچالش است، حال حتی سرمایه گذاران و بازرگانان افغانستان در بیرون نیز وضعیت خوبی ندارند.

 

احمد فرهاد مجیدی عضو کمیسیون اقتصاد ملی مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: این پروسه از دو ماه قبل شروع شده است و از حدود ششصد نفری که در رسانه ها اعلام شده، حدود چهارصد جواز لغو شده و خود از آنجا اخراج شده اند. دو سال قبل هم چنین اتفاقی در امارات متحده عربی پیش آمد که حدود هزار نفر از امارات اخراج شدند. حدود دوصد و ده هزار نفر افغانستانی در امارات متحده عربی زندگی می کنند که به طور مستقل تجارت و اقامت دارند. دلیل اصلی این کار انگیزه اقتصادی نیست. بلکه انگیزه سیاسی دارد.

 

وی در خصوص دلیل اخراج این هم وطنان از امارات متحده عربی عنوان کرد: همه آگاه هستند که درگیری ها بین عرب ها و ایرانی ها بسیار شدید شده است. بهتر بگویم بین دو مذهب جنگ شدیدی درگرفته میان تشیع و اهل تسنن. اگر توجه بیشتر نماییم مشاهده می کنیم که حدود نود و نه در صد این افرادی که از امارات اخراج شده اند برادران هزاره هستند که مذهب شیعه دارند. تماس هایی با برخی از این تاجران داشتم، آنها هم همین نظر را دارند که گویا ترس دولت های عربی از حضور بیشتر ایران در منطقه است و به هر ترتیب و طریق ممکن آنها اقدام به چنین مسایلی می کنند.

 

مجیدی دولت را موظف به اقدامی عاجل در خصوص این مشکل دانسته و گفت: گمان نمی کنم دولت افغانستان کار زیادی بتواند انجام دهد. دوسال قبل زلمی رسول در چنین شرایطی با مذاکراتی که انجام داد از این کار جلوگیری کرد. امیدواری من این است که مسوولین ذی ربط هر چه سریعتر اقدام کنند. چنانچه اعلام شد که یک هیات عالی رتبه از افغانستان سفری به امارات داشته باشد.

 

وی دلیل اصلی این اخراج را اختلافات میان ایران و عربستان و در نهایت اختلافات میان شیعه و سنی بیان کرد و افزود: این مشکل در امارات تنها متوجه مردم افغانستان نیست. با مردمی از یمن، عراق و سوریه هم همین کار شده است. آنها هم به همین مشکل گرفتار هستند. این افراد هم مذهب شیعه دارند. بهانه امارات این است که این افراد تهدیدی برای ما و منطقه هستند. آنها با ایرانی ها درگیری دارند و به خاطر مشکلاتی که اخیراً در منطقه به وجود آمده است، این اقدام را انجام داده اند. مقامات افغانستانی از آنها درخواست کرده اند که دلیل اخراج را بگویند اما آنها این موضوع را واضح نساخته اند و چیزی نگفته اند. مردم ما که در امارات زندگی می کنند هیچ ربط، مناسبت و رابطه ای با دولت و حکومت ایران نداشتند و ندارند و فقط مصروف کار و تجارت خود هستند. بی تفاوتی حکومت ما در رابطه با این موضوع از بی کفایتی آن است.

 

عضو کمیسیون اقتصاد مجلس کار را از کار گذشته دانسته و اظهارمی کند در حال حاضر کاری از دولت بر نمی آید و اقدامات باید از ماهها قبل انجام می گرفت و افزود: تجربه و شناخت من از کار متحده عربی این است که دولت ما هر اقدامی کند و باید که اقدام کند، نمی تواند برای آنهایی که اخراج شدند کار بخصوصی انجام دهد. چون تا به حال سابقه نداشته که دوباره بتوانند آنها را برگشت دهند. حداقل می تواند برای کسانی که تهدید می شوند و هشدار داده شده و دو هفته وقت داده شده، کاری کند.

 

وی در پایان گفت: اگر این افغانستانی های ما که به آنها چنین ظلمی در آن کشور شده، از قوم و تبار دیگری می بودند مطمین بودم که اقداماتی که از طرف حکومت افغانستان انجام می شد متفاوت بود.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار