افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : یکشنبه, 5 جولای , 2015 لینک کوتاه خبر :

اگر موسسات تحصیلات عالی خصوصی معیاری نشوند، مسدود خواهند شد

وزارت تحصیلات عالی افغانستان می گوید که این وزارت نصاب تحصیلی را در افغانستان یکسان می سازد و نهاد های تحصیلی که با معیار برابر نباشند از سوی حکومت حمایت نخواهند شد.

 

وزارت تحصیلات عالی افغانستان هشدار می دهد، اگر موسسات تحصیلات عالی خصوصی معیاری نشوند و نصاب دولتی را تطبیق نکنند از سوی این وزارت بسته خواهند شد.

 

عبدالرحیم حسینیان مشاور ارشد وزارت تحصیلات عالی هر چند فعالیت شماری از نهاد های تحصیلی را در کشور می ستاید، اما می گوید که زمان آن است تا این نهاد ها برابر با نصاب تحصیلی پوهنتون های دولتی و معیار های جهانی آموزش دهند.

 

او این سخنان را دیروز در مراسم بزرگداشت از ششمین سال فعالیت موسسه تحصیلات عالی غرجستان بیان کرد:

 

“در راه رشد، معیاری سازی و نصاب یکسان تحصیلی در افغانستان حرکت ما ادامه دارد.

 

تلاش ما برای معیاری شدن تحصیلاتی عالی و توسعه علم و دانش است.”

 

پیش از این از کارکرد بسیاری از نهاد های تحصیلی خصوصی شکایت های وجود داشته است و حتا شماری از محصلین گفته اند برخی از موسسات تحصیلات عالی خصوصی به نام پوهنتون به منبع درآمد پول مبدل شده اند.

 

از سوی دیگر انوارالحق احدی وزیر کابینه حکومت پیشین و یکی از استادان پوهنتون کارلتن امریکا از مدیریت نادرست در بخش تحصیلات عالی در افغانستان انتقاد می کند.

 

او می گوید: حکومت افغانستان باید نهاد های تحصیلات عالی افغانستان را با معیار های جهانی برابر سازد و به گفته وی موسسات تحصیلات عالی نباید عوام فریبی بکنند.

 

آقای احدی هم چنان می گوید که در موسسات تحصیلات عالی نباید معیار تنها توزیع سند فراغت باشد و با سرنوشت جوانان بازی صورت گیرد:

 

“ما نمی توانیم تنها به دادن گواهی نامه به محصلان اکتفا کنیم.

 

با اوضاع کنونی نمی شود با جهان رقابت کرد، اما پوهنتون های خصوصی نباید فقط موسسات تجارتی باشند.

 

هر اداره یی که تازه ایجاد می شود فکر می کند که باید همه چیز را از صفر شروع کرد.

 

بسیار میترسم که خدای نخواسته دیموکراسی در افغانستان به عوام فریبی مبدل گردد.”

 

شماری از محصلان به این باور اند که افغانستان پس از رژیم طالبان از نظر کمی در بخش تحصیلات عالی خوب درخشیده است اما از لحاظ کیفی در این عرصه پیشرفت های خوبی صورت نگرفته است.

 

آنان می گویند: با وجود سرازیر شدن میلیون ها دالر کمک های جهان در بخش نظام تحصیلی افغانستان، سیستم درسی معیاری نشده و استادان در نهاد های تحصیلی با روش ‌کهنه و غیر‌ معیاری تدریس می‌ کنند.

 

به گفته آنان، در نهاد های تحصیلی خصوصی نیز روند تحصیلی بهتر از نهاد های دولتی وجود ندارد، نبود برنامه ‌های منظم درسی، عدم موجودیت مواد درسی لازم و تدریس توسط استادان بی تجربه، از مشکلات عمده در موسسات تحصیلات عالی خصوصی خوانده می شود.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار