افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 21 آوریل , 2016 لینک کوتاه خبر :

اگر حکومت در برابر مردم صادق است برادر سراج‌الدین حقانی را اعدام کند!

نمایندۀ ویژۀ رییس‌جمهور در امور حکومت‌داری خوب از رییس‌جمهور می‌خواهد تا حکم اعدام آن هراس‌افگنانی را که حکم اعدام بر آنان صادر شده‌است، توشیح کند.

احمد ضیاء مسعود از احتمال دست‌داشتن افرادی در داخل نهادهای حکومتی با کسانی که حملۀ شه‌شنبه را انجام دادند، سخن می‌زند و از نهادهای امنیتی می‌خواهد تا هرچه زودتر برنامۀ پاک‌کاری این نهادها را از وجود افراد نفوذی طالبان آغاز کنند.

احمدضیاء مسعود می‌گوید: «طالبان در نهادهای ملكی و امنیتی ما نفوذ كرده‌اند و شرایط را طوری ساخته‌اند كه حملات ناجوانمردانه را انجام می‌دهند. حادثه روز سه شنبه هم همین‌گونه بود. در نهادهای امنیتی باید اصلاحات بیاید و عوامل نفوذی طالبان را در این نهادها از بین ببرند. تا هنگامی كه مبارزه جدی نشود و ما این عوامل را از درون پاك نكنیم این حالت ادامه می‌یابد.»

در همین حال رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی می‌گوید که اگر حکومت صادق باشد، فردای این رویداد انس حقانی، برادر سراج‌الدین حقانی و ده‌ها هراس‌افگن دیگر را باید اعدام می‌کرد.

با آن که رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی در صفحۀ فیس‌بوکش در واکنش به حمله به ریاست رجال برجسته نوشته‌است که اگر حکومت در برابر مردم صادق است و می‌خواهد با هراس‌افگنی مبارزه کند، باید انس حقانی، برادر سراج‌الدین حقانی را، که حکم اعدام بر او صادر شده‌است، باید اعدام نماید.

آقای ضیاء مسعود نیز در این‌باره واکنش نشان داده‌است و از حکومت می‌خواهند کسانی را که محکوم به اعدام اند، هرچه زودتر اعدام کند.

احمدضیاء مسعود می‌گوید: «ما در زندان‌ها تروريستانی داريم كه به اعدام محكوم استند و حملات انتحاری را سازماندهی می‌كنند، بايد ریيس‌جمهور حكم اعدام اينان را اجرا كند.»

انس حقانی نزدیک به ۱۵ ماه پیش در دوحه گرفتار شد و به کابل آورده شد. اکنون حکم اعدام وی صادر شده‌است، اما رییس استخبارات شبکۀ حقانی با میانجی‌گری سید حامد گیلانی، رییس حزب محاذ ملی چهار بار به کابل آمده‌است و با مشاور شورای امنیت دربارۀ رهایی او گفت‌وگو کرده‌است.

سید حامد گیلانی با ردّ این ادعا می‌گوید: «ما دولت داريم؛ نظام داريم؛ قضا هست. اگر قضا حكم اعدام شان را صادر كرده و جرم شان ثابت شده‌است، ما چيزی گفتنی نداريم، در اين‌باره ولی با افترا نبايد زنده‌گی كرد و به ناحق ما و اتمر صاحب را به ناحق در اين كار متهم نسازند. من اين گفته‌ها را رد می‌كنم.»

شماری از مقام‌های پیشین حکومتی اعدام‌نشدن هراس‌افگنانی را که در زندان‌های کشور استند، بر روحیه سربازان کشور اثرگذار می‌دانند.

میرزامحمد يارمند، آگاه مسایل نظامی می‌گوید: «اين كه تا كنون انس حقانی رها نشده‌است، گپ خوب است. موجوديت شمار زيادی از تروريستان در زندان‌ها و نگهداری آنان برای سال‌های زياد، كه حالا حكم اعدام آنان هم صادر شده‌است، نوعی ياس را در اذهان نيروهای امنيتی مستولی ساخته‌است؛ يعنی هر تروريستی را كه آنان بازداشت می‌كنند و بعد رها می‌شود و دوباره به ميدان‌های جنگ می‌روند و دوباره بازداشت می‌شوند و باز رها می‌شوند؛ … دل‌سردی را به ميان آورده‌است و حالا دولت بايد راهی را بسنجد.»

آقای ضیاء مسعود نقش نیرو‌های جهادی را در تأمین امنیت کشور اثرگذار می‌داند و می‌گوید که رییس‌جمهور هم با فعالیت این نیرو‌ها در کنار نیرو‌های امنیتی، موافق است.

با این همه، دیده شود که حکومت خواست‌های مردم را، که اعدام انس حقانی است، برآورده می‌سازد یا نه!

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار