افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 ژوئن , 2012 لینک کوتاه خبر :

اگر اتهامات علیه جنرال دوستم درست ثابت شود، به اعدام یا حبس ابد محکوم میشود

لوی څارنوالی افغانستان می گوید که بررسی ها را در مورد قضیه دخالت جنرال عبدالرشید دوستم در امور استخراج نفت حوزه آمو دریا آغاز کرده است.

رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت که این اقدامات را پس از آن روی دست گرفته است که شورای امنیت ملی با ارسال نامه ی خواهان پی گیری این مساله شده است.

لوی څارنوالی افغانستان می گوید در صورت اثبات جرم بالای جنرال عبدالرشید دوستم، وی به حبس ابد و یا اعدام محکوم خواهد شد.

این اداره می گوید که تحقیقات را در مورد دوسیه آقای دوستم مبنی بر ایجاد موانع بر سر راه استخراج معادن در صفحات شمال کشور و باج گیری از شرکت ها آغاز کرده است.

رحمت الله نظری معاون لوی څارنوالی افغانستان به روز دوشنبه در یک صحبت اختصاصی با رادیو آزادی گفت که شورای امنیت ملی افغانستان به تازه گی با ارسال نامه خواهان انجام تحقیقات در این زمینه شده است.

آقای نظری علاوه کرد که اگر اتهامات بر این عضو هیات رهبری جبهه ملی ثابت شود، جنرال دوستم  به عنوان خاین ملی نیز  شناخته خواهد شد:

« کمیته برای بررسی این قضایا تعیین شده است، کمسیون در ظرف دو روز در کابل معلومات جمع آوری می کند و در آخر هفته جهت بررسی قضیه جنرال دوستم به ولایت جوزجان سفر می کند، مجازات برای این چنین کار ها بسیار سنگین است، شاید حبس ابد و یا اعدام باشد.»

در عین حال وزارت معادن افغانستان می گوید که شماری از مقام های حکومتی و زورمندان در برابر کار شرکت های چینایی و افغانی در حوزه نفتی آمو دریا موانع ایجاد می کنند.

احمد تمیم عاصی رییس ستراتیژیک و ارتباطات این وزارت در صحبت با رادیو آزادی گفت که برای استخراج نفت از حوزه آمو دریا آنها به تدابیر جدی امنیتی نیاز دارند.

امنیت معادن افغانستان به خصوص حوزه نفت آمو دریا شامل اجندای اجلاس روز یکشنبه  شورای  امنیت ملی افغانستان بود.

در این جلسه که به ریاست رییس جمهور کرزی برگزار شد، به وزارت داخله وظیفه سپرده شده است تا به منظور تامین امنیت پروژه نفت حوزه آمو دریا در مرحله اول 300 تن از نیروهای پولیس را به کار بگمارد و سپس این تعداد را به 450 تن افزایش دهد.

از سو دیگر احمد ضیا مسعود رییس جبهه ملی افغانستان به روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری در کابل اتهامات وارد شده بالای جنرال دوستم را بی اساس خواند و گفت که این اتهامات توطئه علیه آقای  دوستم و جبهه ملی است:

« تمام این اتهامات از طرف جبهه ملی رد می شود ما متهم به هیچ چیزی نیستم ما یک حرکت سیاسی و مدنی هستم و معتقد به قدرت مردم خود هستیم و ما به این باور داریم که در افغانستان واقعاً تحولات سیاسی، اجتماعی و سیاسی عمیق به وجود بیاید تا شرایط خوب برای زندگی مردم ما ایجاد گردد.»

مسوولیت استخراج نفت ساحه آمو دریا را یک کمپنی  چینایی و یک شرکت افغانی بر عهده دارند.

به اساس معلومات مسوولان وزارت معادن کشور، این دو شرکت خصوصی میلیون ها دالر را در قسمت استخراج نفت حوزه آمو دریا سرمایه گذاری کرده اند و حکومت افغانستان پس از آغاز استخراج نفت از این ساحه، سالانه میلیون ها دالر عاید به دست خواهد آورد.

رییس شرکت پطرولیم چین به تازه گی در دیدار با رییس جمهور کرزی در پیکنگ از وی خواست که اقداماتی در راستای امنیت حوزه نفتی آمو دریا از سوی حکومت افغانستان روی دست گرفته شود.

رادیوآزادی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار