افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, تحلیلی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 23 ژانویه , 2015 لینک کوتاه خبر :

اکثر نامزدان گذشته خوبی ندارند

سرنوشت کابینه چه خواهد شد؟ آیا مجلس نمایندگان به این کابینه رای خواهند داد؟ رای دهی آنها بر چه اساس خواهد بود؟

صادقی زاده نیلی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «بعد از خبر» گفت: اکثریت افرادی که برای کابینه معرفی شده اند، گذشته خوبی دارند، سابقه کاری دارند و از شایستگی لازم برخوردارند. در میان آنها کسانی هم وجود دارند که د ارای مشکلاتی هستند. خصوصا کاندید وزیری که در وزارت زراعت بود مشکل قانونی داشته و زیر نظر پولیس بین الملل است. دو مورد هم سن قانونی برای وزیر شدن نداشته اند. تعداد یازده نفر از آنها هم تابیعت دوگانه دارند.

 

وی در ادامه گفت: این موضوع نشان می دهد که یا جناب رییس جمهور به مصوبه شورا بی اعتناست؛ چرا که چهل روز قبل مجلس تصویب کرد که به افراد دو تابعیتی برای وزارت رای داده نخواهد شد و یا اینکه در انتخاب این افراد دقت نکرده و اطلاع نداشته که آنها تابعیت دوگانه دارند. اگر این گونه هم باشد کار دو رهبر را زیر سوال می برد. جای تاسف است که رییس جمهور کشور با سرنوشت کشور و با شعور مردم این گونه برخورد می کند. با این کار احساس می شود که رییس جمهورو رییس اجرایی فقط می خواستند عده ای را به عنوان نامزد وزیر معرفی کنند، تا به موقع مقرر بروند و باجهای خود را از آنها بگیرند.

 

نیلی در ارتباط با چگونگی رای دهی نمایندگان به اعضای کابینه عنوان کرد: یک قسمت از کار معرفی وزیران مربوط به رییس جمهور و رییس اجرایی بود، آنها کار خود را خوب انجام ندادند. همانطور که آنها در قبال مردم افغانستان مسوولیت داشتند ما هم در قبال آنان مسوولیت داریم. ما باید به عنوان نمایندگان مردم دقت کنیم، کسانی که در بستر خدمتگذاری قرار می گیرند، شرایط خدمتگذاری را دارند یا خیر. باید به کسی رای دهیم که شایستگی و لیاقت داشته باشد. ما از مردم می خواهیم که به ما تازمان رای دهی فشار نیاورند و اجازه دهند که ما در آرامش کاندید ها را بررسی و به آنها بر اساس شایستگی رای دهیم.

 

وی در پیایان گفت: جناب رییس جمهور در این روزها گروه گروه وکیلان را می بیند تا به نوعی آنها را ترغیب یا وادار به رای دهی به نامزد وزیران کند. رییس جمهور فکر می کند همه چیز به دست اوست. طراح کابینه اوست و نمایندگان فقط آن را اجرا می کنند. نمایندگان یدک های دست او هستند و هرچه او بگوید باید اجرا شوند. من از جناب رییس جمهور می خواهم زیاد در مورد توانمندی های خود مبالغه نکند. تو یک انسان هستی چقدر آگاهی داری؟ شاید در دو رشته متخصص باشی اما این مبالغه هایی که در توانمندی خود می کنی ضعف تو را نشان می دهد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار