افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 می , 2015 لینک کوتاه خبر :

اين كينه وران باز نيرنگ دگر دارند

به نقل از رسانه های معتبر پاکستانی نواز شریف صدر اعظم آن کشور بنا به دعوت آقای اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در راس یک هیات که در آن جنرال راحیل شریف رییس ستاد مشترک ارتش پاکستان رضوان اختر رییس ISI سر تاج عزیز مشاور ارشد نواز شریف و تعداد زیادی از چماق بدستان پاکستانی امروز سه شنبه مورخ 22 ثور 1394 به کابل می آیند.

 

هیات پاکستانی با رییس جمهور اشرف غنی و داکتر عبدالله رییس اجرایی ملاقات و گفتگو می نمایند. پاکستانی ها تلاش دارند تا یکبار دیگر مانند شش ماه گذشته رهبری حکومت افغانستان را فریب داده و در راه اکمالات بهتر مخالفان دولت افغانستان فرصتی بدست آورند گفته می شود هیات پاکستانی از آقای اشرف غنی می خواهد منحیث فرمانده قوای مسلح افغانستان به تمام جز و تام های قوت های مسلح هدایت صادر کند تا عملیات را علیه گروه های تروریستی مخالف متوقف سازند تا به باور پاکستانی ها شرایط گفت و شنود مصالحه و مذاکره بهتر آماده گردد.

 

حقیقت این نیست حقیقت چیزی دیگری است که قوت های مسلح ما مردانه وار ضربات کوبنده ای بر پیکر مخالفان وارد کرده اند. حالا پاکستانی ها می خواهند فرصتی ایجاد شود تا یکبار دیگر مخالفان افغانستان را با شیوه و با رنگ دیگری آماده نبرد سازند. امیدوارم رهبری دولت افغانستان از تجارب شش ماه گذشته که پاکستانی ها چه وعده کرده بودند و چه کردند آموخته باشد و در حال حاضر این طرفند پاکستانی ها را درک نمایند دیگر آزموده را آزمودن خطاست دیگر باور به قول پاکستانی ها زنجیر اسارت است که به گردن مردم مظلوم افغانستان انداخته می شود.

 

آقای اشرف غنی و آقای عبدالله ملت ما را دیگر سر افکنده نسازید عاقلانه سیاست کنید اگر نمی دانید پرسیدن عیب نیست نداستن عیب است. گرچه باور دارم وقتی که یک ملت ضعیف و ناتوان و زمین گیر و محکوم به قبول یک زندگی غلامانه و بی اختیار می شود بی دلیل اینطور نمی شود و حقایقی در آن دخیل هستند که غالبا مورد توجه قرار نمی گیرند و به همین دلیل افراد بلند پایه یک دشمن خارجی یعنی زمامداران پاکستان با خیال راحت بر سرنوشت او مسلط می گردند و مردم غالبا نمی دانند که عیب کار درکجاست و لذا عادتا توجه شان دربست به دنبال دشمنان خارجی و مقصر کردن و محکوم نمودن آنان است و اصلا متوجه تقصیرات زمامداران خود در رابطه با وضع ظالمانه موجود سیاست های غلط در محیط زندگی خود نمی شوند. که رهبری کشور ما چقدر در سرنوشت مردم دور از منطق و دور از غرور افغانی و منافع ملی تصمیم می گیرد همین عادت ندیدن عیب و اشکال خود و بر طرف کردن آن باعث می شود که ملتی مانند اسیر ولی بی گناه زولانه در پا تا ابد مجبور به امتیاز دادن برای رهبران کشور های مداخله گر و اجانب سیاه رو شود.

 

نمی دانم چرا روی چه علت و کدام منطق رهبری حکومت وحدت ملی نه تنها که از این وضع احساس ناراحتی و خجالت نمی کشد بلکه خیلی خوشحال و راضی و مفتخر از عاملان ویرانی افغانستان دعوت بعمل می آورد به آغوش گرم از آنها استقبال می نماید. بعضی اوقات هر دو رهبر افغانستان به شیوه روشنفکرانه آنهم فقط در حد حرف و شعار سعی دارند که تقصیرات و نا عاقبت اندیشی های خود را بگردن این و آن بیاندازد و تقصیرات خود را اصلا به حساب نمی گیرند و بهمین دلیل است که اینطور ملت ها برای همیشه در یک وضع ظالمانه زمینگیر شده و توان حرکت به جلو را پیدا نمی کنند. با ناعاقبت اندیشی های رهبری حکومت وحدت ملی چه در سیاست گذاری های داخلی و چه در سیاست گذاری های خارجی برای ما ملت افغانستان

 

امروز خیلی لازم است که در همه امور دقت کنیم و به بینیم که یکی از همین نوع ملت های شمرده می شویم از خود راضی هستیم یا نه آیا حکومت ما دسته تبر برای دشمن است یا خیر اگر هست آیا نباید به فکر بر طرف کردن این عیب بزرگ خود باشیم و با اندکی روشن بینی و قبول تقصیرات و انجام اصلاحات لازم در خود تسلط دشمن را بر خود کم نماییم و بتدریج قدرت لازم را برای نجات بدست آوریم. ما مردم افغانستان باید بدانیم هر ضربه ای را که تا کنون از دشمن خورده ایم فقط بخاطر خودخواهی و رفتار غلط زمامداران خود ما بوده است که دشمن همیشه بهره برداری لازم را از آن به نفع خود کرده است. پس از ما است که بر ما است و اگر می خواهید از این وضعیت نجات یابیم باید بفکر اصلاح خود باشیم و نفاق و لجبازی و خودخواهی را که سبب غفلت و فریب خوردن رهبری حکومت وحدت ملی گردیده از خود بزداییم و بیش از این دسته تبر برای دشمن نشویم.

 

احمد سعیدی

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار