افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 ژوئن , 2016 لینک کوتاه خبر :

آیا خبر توافق مقامات افغانستان و پاکستان برای ساخت تأسیسات سرحدی در تورخم صحت دارد؟

تورخم

پس از سه روز درگیری پراکنده در سرحد مشترک افغانستان و پاکستان، برخی اخبار از توافق مقامات دو کشور برای ساخت تاسیسات در این سرحد خبر داده‌اند اما این توافق توسط دولت کابل رد شده است.

«عمر زاخیلوال» سفیر افغانستان در پاکستان اعلام کرد: هیچ توافقی میان اسلام‌آباد و کابل در مورد ایجاد تأسیسات توسط نیروهای پاکستانی در سرحد «تورخم» صورت نگرفته است.

وی افزود: درگیری نیروهای سرحدی حاکیست که روابط حسنه‌ای میان دو کشور وجود ندارد و هر واقعه‌ای که تأثیر نامناسبی روی مردم بگذارد، بر بهبود روابط کشورها نیز تأثیرگذار خواهد شد.

سفیر افغانستان در اسلام‌آباد اذعان داشت: منطقه سرحدی تورخم بزرگترین مسیر ترانزیتی و تجاری میان افغانستان و پاکستان است و رییس‌جمهور افغانستان خواستار حل و فصل دیپلماتیک منازعات سرحدی دو کشور در سرحد تورخم است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: افغانستان جنگ تحمیلی را از طرف هیچ کشوری نخواهد پذیرفت.

مقامات محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند: درگیری نیروهای سرحدی افغان و نظامیان پاکستانی در منطقه سرحدی تورخم به سومین روز کشیده شد.

منابع محلی در این باره اظهار داشتند: یک پُسته نظامیان پاکستانی به نام « پُسته آب» بر اثر پاسخ نیروی سرحدی افغان در جریان این درگیری در آتش سوخته است.

این منابع خاطرنشان کردند: در حال حاضر نظامیان پاکستانی تانک‌ها و تجهیزات زرهدار خود را از این منطقه خارج کرده‌اند.

مقامات محلی در این باره افزودند: در جریان این درگیری یک عسکر افغان کشته و یک نفر دیگر زخمی شده‌ و میزان تلفات نظامیان پاکستانی نیز 4 کشته و 4 زخمی اعلام شده است.

این درگیری‌ها یکشنبه هفته جاری در حالی بوقوع پیوست که نظامیان پاکستانی قصد داشتند تا موانع و تأسیساتی را بر روی خط سرحدی تورخم نصب کنند که با واکنش نیروهای سرحدی افغان مواجه شدند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار