افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 7 مارس , 2017 لینک کوتاه خبر :

اولین جلسۀ کمیته رهبری صندوق وجهی بازسازی دایر شد

جلسه

اولین جلسۀ کمیته رهبری صندوق وجهی بازسازی افغانستان به ریاست وزیرمالیه  و رئیس بانک جهانی برای افغانستان در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد.

در این جلسه که محمد فرید حمیدی لوی څارنوال افغانستان،  سفراء و تمویل کننده گان مالی بیش از ۱۹ کشور کمک کننده اشتراک ورزیده بودند، در رابطه به تنظیم کمک های صندوق وجهی بازسازی افغانستان به اساس چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان (ANPDF)  بحث صورت گرفت.

 

محترم اکلیل حکیمی، وزیر مالیه در سخنان افتتاحیه ضمن تأکید روی اهمیت صندوق وجهی بازسازی افغانستان اظهار داشت که صندوق وجهی بازسازی افغانستان، کمک های مالی و تخنیکی را برای برنامه های دارای اولویت کشور مانند میثاق شهروندی، کمک های صحی، تعلیمات ابتدایی، انکشاف زیر بنا ها، حکومت داری و اصلاحات امور مالی فراهم می سازد. وزیر مالیه از تمام شرکای انکشافی افغانستان به خاطر تعهد شان از طریق این صندوق درسال  ۲۰۱۵-۲۰۱۷  جهت تطبیق برنامه های مختلف ملی اظهار قدردانی نمود. وی افزود صندوق وجهی بازسازی افغانستان نیاز به منابع بیشتری دارد تا کمک ها را به اساس چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان تنظیم نماید. و از تمام تمویل کننده گان  بخاطر تطبیق چارچوب ملی صلح و انکشاف افغانستان و تخصیص منابع کافی با استفاده از استراتیژی مالی سال های ۲۰۱۸ -۲۰۲۰صندوق وجهی بازسازی افغانستان خواهان همکاری گردید.

 

محترم محمد فرید حمیدی، لوی څارنوال در باره فعالیت های مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد و پلان های آینده این مرکز معلومات مفصل ارائه نمود.

 

محترم شبهام چاودری، رئیس بانک جهانی برای افغانستان  گفت که بخش بیشتری بودجه انکشافی افغانستان توسط شرکای بین المللی تأمین می گردد و صندوق وجهی بازسازی افغانستان در ۱۵ سال گذشته، نقش مهمی را در تأمین بودجه انکشافی مختلط ، بخاطر حمایت مستقیم از اولویت های دولت افغانستان داشته است . وی افزود : با افزایش  محدودیت های مالی در جهان، از دولت و شرکای بین المللی انتظار داریم تا کمک های شانرا از طریق صندوق وجهی بازسازی افغانستان فراهم سازند تا با اصلاحات مالی  و راه حل های ابتکاری در سرمایه گذاری خصوصی و کار یابی ایجاد انگیزه نمائیم.

 

در اخیر جلسه شرکای انکشافی افغانستان ضمن ستایش از پیشرفت های  صورت گرفته یک بار دیگر تعهد سپردند که از افغانستان بخاطر تطبیق چارچوب ملی صلح و انکشاف با استفاده از صندوق وجهی بازسازی این کشور حمایت کنند.

 

در این جلسه از طرف وزارت مالیه و بانک جهانی در مورد استراتیژی کمک های صندوق وجهی بازسازی افغانستان، تطبیق چارچوب صلح و انکشاف ملی کشور، کارکرد های مرکز عدلی و قضایی و بودجه ملی پرزنتیشن ها ارائه گردید.

 

قابل تذکر است که صندوق بازسازی افغانستان از طرف چندین تمویل کننده حمایت، و توسط بانک جهانی اداره می گردد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار