- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اولاند: خروج نظامی پایان همکاری های فرانسه با افغانستان نیست

[1]

فرانسوا اولاند رییس جمهور فرانسه امروز (جمعه) در نشست خبری مشترک با رییس جمهور کرزی یک بار دیگر بر خروج کامل نیروهای فرانسوی تا سال 2013  میلادی تاکید کرد.
آقای اولاند گفت: “این وعده من برای مردم فرانسه در جریان کمپاین انتخابات بود که نیروهای فرانسوی در سال 2013 به طور کامل از افغانستان خارج شوند.”

پیش از این، در جریان اجلاس سران کشورهای عضو ناتو که اخیرا در امریکا برگزار شد، آقای اولاند در ملاقات با باراک اوباما، رییس جمهور امریکا، تصریح کرد که نمی تواند از وعده خود برای خارج کردن نیروهای فرانسوی تا پایان سال جاری تخطی کند.
نیروهای نظامی فرانسه به عنوان بخشی از نیروهای ائتلاف بین المللی، از زمان آغاز جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱ در این کشور حضور داشته اند.
رئیس جمهور کرزی در نشست مشترک خبری با رئیس جمهور فرانسه در کابل از کمک های این کشور با افغانستان قدر دانی کرد.
آقای کرزی گفت: “در حال حاضر، شمار نظامیان فرانسوی در افغانستان به حدود سه هزار و پنجصد نفر می رسد.”
با این حال، رییس جمهور فرانسه امروز در کابل از افزایش همکاری های کشورش به افغانستان پس از خروج نیروهای فرانسوی در سال 2013 خبر داد.

رانسوا اولاند در جریان کمپاین انتخابات ریاست جمهوری به مردم فرانسه وعده داده بود که در صورت راهیابی به کاخ الیزه، زمینه خروج نیروهای فرانسوی از افغانستان را تا پایان سال 2012 فراهم می کند.
او گفت که کمک های فرانسه پس از سال 2014 در بخش های آموزش نیروهای امنیتی افغانستان، بازسازی، صحت و زراعت، ادامه می باید.
“ماموریت جدید”
رییس جمهور جدید فرانسه از همکاری های پاریس با افغانستان پس از خروج کامل نیروهای فرانسوی، به عنوان ماموریت جدید یاد کرد.
او تاکید که فرانسه در کنار افغانستان خواهد ماند و تنها شکل ماموریت این کشور در افغانستان تغییر کرده است.
فرانسه از جمله کشورهای مهم در اتحادیه اروپا و از هم پیمانان استراتژیک برای امریکا به شمار می رود.

این کشور در سال 2001 میلادی به دنبال حملات 11 سبتامبر، در نیویورک، در کنار امریکا و برخی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا، در افغانستان حضور نظامی یافت.
تا کنون ده ها سرباز این کشور در جنگ با شورشیان مسلح، انفجار ماین و هدف قرار گرفتن از سوی همکاران نظامی داخلی شان، کشته و زخمی شده اند.
بحث خروج سربازان فرانسوی از افغانستان در حالی مطرح می شود که شماری از متحدان اروپایی این کشور، نسبت به تصمیم پاریس مبنی برخروج زود هنگام از افغانستان انتقاد کرده اند.
پیشتر گیدو وستروله وزیر خارجه آلمان هشدار داده بود که خروج زودهنگام نیروهای فرانسوی از افغانستان، تهدید های تروریستی را در این کشور بیشتر می کند.

بخدی