افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, سیاسی -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 آگوست , 2017 لینک کوتاه خبر :

اوضاع افغانستان، محور گفت‌وگوی تلیفونی وزرای امور خارجه امریکا و پاکستان

امریکا و پاکستان

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا در گفت و گوی تلیفونی با خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه پاکستان به رایزنی با وی در خصوص اوضاع افغانستان پرداخت.

تیلرسون پیشرفت اقتصادی پاکستان وابسته به برقراری امنیت پایدار در افغانستان است.

وی افزود: حل مسئله افغانستان از طریق مذاکرات سیاسی و راه‌های دیپلوماتیک هدف نهایی امریکا و پاکستان است که باید در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این گفت و گوی تلیفونی برای همکاری با واشینگتن خاصتاً بعد از مشخص شدن پروگرام راهبردی امریکا در قبال افغانستان اعلام آماده گی کرد.

خواجه آصف گفت: دولت پاکستان خواستار بهبود روابط با امریکا است.

مقامات امریکایی خواستار حفظ روابط با پاکستان و همکاری با این کشور برای مبارزه با تروریزم هستند؛ همچنین سعی دارند اسلام‌آباد را به تغییر سیاست در قبال کابل ترغیب کنند.

جنرال جان نیکلسون قوماندان نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان با کاهش کمک مالی به پاکستان موافقت نکرد و گفت باید روابط دیپلوماتیک با اسلام‌آباد را گسترش دهیم.

جنرال جیمز ماتیس که اجرای استراتیژی جدید امریکا در افغانستان را نیز بر عهده دارد، پیش از این گفته بود که امریکا اشتباهات گذشته در افغانستان را تکرار نمی‌کند.

مقامات امریکایی برای تعین استراتیژی خود در قبال پاکستان دچار اختلاف هستند همین موضوع تصمیم برای ادامه کمک مالی به این کشور و پیشبرد استراتیژی تازه در افغانستان را پیچیده می‌کند.

با این که مجلس نماینده گان امریکا با کاهش کمک مالی پاکستان و مشروط کردن آن موافقت کرد اما هنوز اختلاف نظر مقامات و سناتورهای امریکایی درباره همکاری با این کشور ادامه دارد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار