افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار, خبر ویژه, مقاله -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : سه‌شنبه, 30 دسامبر , 2014 لینک کوتاه خبر :

اوباما چیزی جز حقیقت نگفت!

از 2001 تاکنون ابنیه تاریخی، آثار باستانی، جواهر آلات و معادن بکر و کمیاب افغانستان به گونه مشکوکی تخریب، غارت و قاچاق شدند که کاملا در راستای اهداف اقتصادی امریکا و متحدان غربی اش بود.

 

 

برای قضاوت درخصوص نتایج مثبت و منفی حضور 13 ساله نظامی امریکا و همراهانش در افغانستان و به تبع آن ارایه یک کارنامه باید ابتدا تعاریف و مفاهیم دقیق و صریحی از ملاک های موفقیت و شکست در منطقه ارایه داد.

 

کارنامه ای که افغانستان به بیش از یک دهه حضور نظامی امریکا در قلب اسیا با شعار محو تروریسم و خشونت طلبی می دهد می بایست بر مبنای نقطه نظرات و معیارهای هردو جانب باشد که اینگونه نیست.

 

این روزها که سربازان ناتو و آیساف با تغییر نوع ماموریت شان در افغانستان زیر ذره بین خاک گرفته و غبار آلوده نخبگان سیاسی و آگاهان امنیتی قرار گرفته اند نیم نگاهی اجمالی می اندازیم به پیامدهای حضور امریکا از 2001 تا 2014.

 

باراک اوباما رییس جمهور امریکا با استقبال از پایان ماموریت جنگی نیروهای ایتلاف بین المللی در کشور ما مدعی شد جنگ امریکا در افغانستان مسوولانه و موفقیت آمیز به پایان رسیده است. علیرغم نظر بسیاری باید گفت اوباما چیزی جز حقیقت نگفته است!

 

از 2001 تاکنون صدها و بلکه هزارها سلاح سرد و گرم و سنگین و نیمه سنگین به فروش رفته است که کاملا مطابق با سیاست های اقتصادی کاخ سفید است. کارخانه های اسلحه سازی امریکایی به فروش و سود قابل توجهی در این یک دهه اخیر دست یافتند.

 

از 2001 تاکنون ابنیه تاریخی، آثار باستانی، جواهر آلات و معادن بکر و کمیاب افغانستان به گونه مشکوکی تخریب، غارت و قاچاق شدند که کاملا در راستای اهداف اقتصادی امریکا و متحدان غربی اش بود.

 

از 2001 تاکنون میلیون ها و حتی میلیاردها دالر از سود کشت و صادرات مواد مخدر اعم از کوکنار و خشخاش به سرتاسر جهان به جیب کاخ سفید سرازیر شد که کاملا منطبق و موازی با معیارهای موفقیت و بازدهی نرمال عملیات استکبار جهانی است.

 

از 2001 تاکنون صدهاهزار نیروی متخصص و مجرب افغانستانی در کسوت ترجمان و مشاور و مباشر و کارمند زیر دست تحت لوای امریکایی و پرچم واشنگتن در کابل درآمده اند که با خروج نیمی از نیروهای ناتو نه تنها پناهندگی اروپا گرفته اند که به جاسوسهای خبره ای در خدمت غرب مبدل شده اند.

 

از 2001 تاکنون با تمهیدات اندیشیده شده و تمامی سازوکارهای ماهرانه و مکارانه، پایگاه های دایمی نظامی امریکا و متحدانش در قلب آسیا و مشرف به تمامی رقبای سیاسی و نظامی و اقتصادی واشنگتن در منطقه پدید آمده اند که پیاده سازی کامل برنامه های سیاسی و نظامی غرب را نوید می دهند.

 

نظر به موارد مذکور، آنان نه تنها چیزی از دست نداده اند که هرآنچه بر کاغذ یا در ذهن داشتند عملی شده است بنابراین نظرسنجی از رضایت یا نارضایتی برخی سربازان امریکایی و المانی دوای درد ما نیست اگر این بازی را باخت باخت ندانیم بردی نداشته ایم.

 

 

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار