افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : جمعه, 26 فوریه , 2016 لینک کوتاه خبر :

اوباما و نقشه خیالی اش در مورد طالبان

روزنامه والستریت ژورنال نیز در شماره اخیرش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان اوباما با نقشهء خیالی اش در مورد طالبان هرج و مرج ایجاد کرده است.

واشنگتن پُست در شماره اخیرش مطلبی را در مورد تلاش های صلح حکومت افغانستان به نشر رسانیده می نویسد، انتظار میرود حکومت افغانستان و طالبان هفته آینده مذاکرات صلح را از سر گیرند.

به نوشته واشنگتن پست، بعد از جلسهء روز سه شنبه در کابل دیپلوماتان امریکایی و نماینده گان افغانستان، پاکستان و چین اعلامیهء مشترکی را منتشر نموده و از تمام طالبان و گروه های دیگر دعوت نمودند برای شرکت در مذاکرات صلح به اسلام آباد سفر کنند، ولی این واضح نبود که کدام گروه های طالبان در مذاکرات شرکت میکنند.

ولی در مذاکرات ماه جولای سال گذشته شماری از رهبران طالبان به شمول نماینده گان شبکه حقانی شرکت داشتند، شبکهء که مسئولیت خونین ترین حملات بر نیروهای ایتلاف در افغانستان را دارد.

روزنامه والستریت ژورنال نیز در شماره اخیرش مطلبی را در مورد افغانستان به نشر رسانیده تحت عنوان اوباما با نقشهء خیالی اش در مورد طالبان هرج و مرج ایجاد کرده است.

به نوشته روزنامه، جنرال جان نیکولسن قوماندان جدید نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، آنچه را تایید کرده است که شماری زیادی از ماها از آن ترس داشتیم.

به نوشته والستریت ژورنال جنرال نیکولسن در ۲۸م جنوری به کمیته خدمات نظامی سنای امریکا گفت وضعیت امنیتی در افغانستان بدتر میشود.

والستریت ژورنال می افزاید، دورنمای خروج نیروهای امریکایی طالبان را جسور ساخته است. ملل متحد به روز دوشنبه گفت، رقم تلفات ملکی از حملات تروریستی در افغانستان در سال ۲۰۱۵ به بلندترین سطح آن بعد از سال ۲۰۰۱ رسیده بود که ۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ بود.

روزنامه می افزاید، اداره اوباما چشم امید را به چین و پاکستان دوخته است تا طالبان را ترغیب به مذاکره نماید ولی خواست اساسی طالبان که همانا ایجاد یک نظام اسلامی است همچنان استوار میباشد، آنها به هدف دست برداشتن از جنگ صحبت نمی کنند بلکه برای منسجم شدن و ادامه جنگ.

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیرش مطلبی در مورد افغانستان به نشر رسانیده و در آن روی بی برقی اخیر در کابل تمرکز نموده است.

به نوشته روزنامه حملات هوایی امریکا در شکستاندن بن بست خونین بین نیروهای افغان و طالبان در شمال کابل کمک نموده و منتج به آن شد تا کارمندان برشنا شرکت کیبل های تخریب شده را ترمیم نموده و برق را به کابل بعد از سه هفته بی برقی، جاری بسازند.

برج که برق ازبکستان را به کابل انتقال میداد در ۲۷م جنوری تخریب شد و حکومت، طالبان را مسئول این حادثه دانست ولی طالبان این مسئله را رد کردند.

نیویارک تایمز مینویسد در این شکی نیست که کارمندان برشنا شرکت به سبب موجودیت ماین های جاسازی شده در محل و درگیری هایی که با ارسال نیروها اردوی ملی به هدف گرفتن محل از چنگ تندروان ماه گذشته اعزام شدند، به آنجا رفته نمی توانستند.

نیویارک تایمز از قول عبدالرشید بشیر یک مقام نظامی افغان نوشته که میگوید به هدف شکستاندن این بن بست طیاره های امریکایی بر مواضع طالبان در دندی غوری بغلان حمله نموده و آنها را دفع کردند.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار