افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : چهارشنبه, 27 نوامبر , 2013 لینک کوتاه خبر :

اوباما به زودي از افغانستان ديدن خواهد كرد

همچون گذشته اين امكان وجود دارد كه اوباما قبل از كريسمس سال جديد ميلادي، سرزده از افغانستان ديدن كند و پيمان امنيتي را نيز مثل پيمان استراتژيك امضا كند

مولانا قربانعلي عرفاني، عضو مجلس ملي افغانستان و فعال سياسي اين كشور در رابطه با توافق لويه جرگه و ادعاي كرزي مبني بر تاخير در امضا پيمان تا بعد از انتخابات رياست جمهوري اظهار داشت: كرزي از اول هم مي خواست پيمان امنيتي را با امريكا امضا كند و به زعم و خيال خودش هيچ مانعي را نمي ديد، چون قبلا پيمان استراتژيك را نيز امضا كرده بود، منتهي زيركي كه كرزي كرد اين است كه پاي مردم و لويه جرگه را وسط كشيد تا درآينده ملامت نشود و كسي نگويد كه كرزي در دوران رياست جمهوري خود، ننگ تاريخي را مرتكب شد؛ لذا مردم عادي و ساده لوح را گردهم اورد و با اين كار خواست خود را در تاريخ تبريه كند.
در حال حاضر سند پيمان امنيتي از لويه جرگه تاييد شده و بنظرم اين يك ترفند است كه كرزي مي گويد: اگر در مجلس ملي نيز پيمان مذكور تصويب شود، تا انتخابات برگزار نشود ،من انرا امضا نمي كنم. بنظرم مطرح كردن موضوع انتخابات و برقراري امنيت توسط كرزي باز يك بهانه ديگريست تا از اين طريق بخاطر منافع شخصي خود امريكا را تحت فشار قرار دهد،لذا بنظرم اين يك بهانه است تا مسئله را به تاخير بيندازد البته اگر بتواند اين كار را انجام دهد .
به اعتقاد اين كارشناس افغان، اختلافات در لويه جرگه يك جنگ زرگري بود كه بر اساس توافق صورت گرفته انجام شد.
وي همچنين در رابطه با نقش پارلمان براي امضا اين پيمان افزود : مجلس ملي قبلا آزمون خوبي نداده است، اگرچه بسياري از اعضاي پارلمان بعدا اظهار پشيماني هم كردند، اين بار شايد ضريب افراديكه با پيمان مخالفت كنند از گذشته بيشتر باشد، اما باور نمي كنم كه مجلس ملي پيمان را كاملا نفي و رد كند، اگرچه فعلا در درون پارلمان مخالفان زيادي وجود دارد اما از طرف ديگر طرفداران دولت هم زياد هستند و از سوي ديگر امكان دارد مسئله تطميع و تهديد نيز مطرح باشد، پس در نتيجه باور ندارم كه پارلمان بطور كامل انرا رد كند .
به اعتقاد وي همچون گذشته اين امكان وجود دارد كه اوباما قبل از كريسمس سال جديد ميلادي، سرزده از افغانستان ديدن كند و پيمان امنيتي را نيز مثل پيمان استراتژيك امضا كند.
وي همچنين در رابطه با مفاد اين پيمان و خطرات آن براي مردم افغان اعلام كرد : يكي همين موضوع مصونيت قضايي است كه فعلا اين عبارت در افغانستان مطرح نمي شود ، چون مي گويند صلاحيت قضايي؛ يعني اگر نيروي امريكايي مرتكب جرم شود بالاخره در امريكا محاكمه خواهد شد، يعني محاكمه اي وجود دارد منتهي در امريكا. متاسفانه موضوع مصونيت قضايي درسر جايش به قوت خود باقيست كه پيامدهاي بسيار خطرناكي دارد؛ حاكميت ملي ، استقلال و عزت مردم افغانستان با اين موضوع زير سئوال مي رود و نگرانيها نيز بيشتر در همين زمينه است.
مسئله دوم، دفاع از افغانستان است كه اگر مثلا افغانستان از خارج مورد تهاجم قرار بگيرد، امريكا و افغانستان تدابيري را اتخاذ كنند كه از حمله جلوگيري كنند.
مسله سوم اينست كه تجهيزات و وسايلي كه براي نيروهاي امريكايي از طريق هوا و زمين وارد افغانستان مي شود، از انها گمرگ گرفته نشود. البته مسايل زيادي در متن پيمان وجود دارد كه به ضرر افغانستان است اما بنده تاكنون كاملا متن را مطالعه نكرده ام.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار