- خبرگزاری افغان تلکس - https://www.afghantelex.com -

اوباما: امضای توافقنامه امنیتی،مشروط به مصونیت قضایی نیروهای امریکایی است!!

قبلا حامد کرزی در دیدار با وزیر دفاع امریکا گفته بود که در دیدار با باراک اوباما بر سر توافقنامه امنیتی، به توافق خواهد رسید!
با این حال، برخی از ناظران می گویند که باراک اوباما و حامد کرزی بر سر امضای توافقنامه امنیتی هم نظر هستند اما به گفته آنان در جزئیات این توافقنامه اختلافات عمیقی بین این دو رئیس جمهور وجود دارد…

 اوباما که در نشست خبری مشترک با حامد کرزی در واشنگتن با خبرنگاران صحبت می کرد تاکید کرد که نیروهای امریکا در هر کشوری که حضور نظامی دارد مصونیت قضایی دارند!
حامد کرزی تاکنون از امضای توافق امنیتی بلند مدت با امریکا به سبب آنچه نگرانی از نقض حاکمیت ملی افغانستان خوانده شده،خودداری کرده است.
رئیس جمهور کرزی تاکید کرد که توافقنامه امنیتی به نفع امریکا و افغانستان است اما باید حاکمیت ملی افغانستان احترام شود، مسئولیت زندانیان تحت کنترول نیروهای امریکا به حکومت افغانستان سپرده و نظامیان امریکا از قریه های افغانستان خارج شوند…

اما با این حال باز هم کرزی  اطمینان داد که توافقنامه امنیتی میان کابل و امریکا در آینده امضا خواهد شد!

همچنین اوباما گفت در مورد حضور و رقم سربازان امریکایی پس از سال 2014 در افغانستان باید با جنرال جان آلن فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان صحبت کند.
وی گفت در صورت که نیروهای کشورش پس از 2014 در افغانستان باقی بمانند، نقش این نیروها نسبت به ده سال گذشته در افغانستان متفاوت خواهد بود…

رییس جمهور امریکا تاکید کرد که برنامه خروج زمانی اجرا می شود که جامعه جهانی مطمئن شوند، که افغانستان بار دیگر به پایگاه امن شورشیان تبدیل نخواهد شد!!!