افغانستان

اخبار افغانستان

بخش : اخبار -+ نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 3 مارس , 2016 لینک کوتاه خبر :

اهمیت نقش کشورهای منطقه در پروسه صلح با طالبان

مقامات افغان اظهار میدارند که برنامه صلح با طالبان به یک مرحله نو داخل شده و اکنون ضرور است که کشورهای منطقه یک نقش مثبت بازی کنند و به این تهدید مشترک جواب مشترک پیدا کنند.

 

به همین هدف مشاور امنیت ملی افغانستان حنیف اتمر روز سه شنبه به ترکمنستان سفر کرده و در جریان صحبت با مقامات این کشور گفته است که با آغاز احتمالی مذاکرات صلح با طالبان افغانستان از ترکمنستان خواهد خواست که میزبانی یک دور این مذاکرات را به عهده بگیرد.

 

در مورد مذاکرات صلح افغانستان ترکمنستان قبلاً برای همکاری آماده گی نشان داده بود. سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان تواب غورزنگ گفت که آقای اتمر در ترکمنستان به مقامات این کشور اطمینان داد که بر پیشنهاد آنها غور خواهد شد:

 

” این همان پیشنهادی است که جواب حکومت افغانستان به آن مثبت بود و به آنها گفت وقتی که مذاکرات مستقیم صلح شروع شود حکومت افغانستان برای پیشبرد این پروسه بر پیشنهاد ترکمنستان غور خواهد کرد. یعنی ممکن است یک دور مذاکرات صلح در ترکمنستان انجام شود. “

 

حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان اظهار خوشبینی کرده و گفته است که این مذاکرات شاید در ظرف شش و یا هفت روز آغاز شود.

 

یک نظر اینست که اگر مذاکرات صلح افغانستان از پاکستان خارج شود ممکن است این مذاکرات پیچیده تر شود، اما مقامات افغانستان می گویند در این رابطه به یک محل و یا کشور اتکا نخواهند کرد و به گفته آقای غورزنگ برای تامین ثبات در افغانستان نقش تمام کشورهای منطقه مهم می باشد.

 

قبل از این تحلیلگر امور سیاسی پاکستان و افغانستان سمیع یوسفزی گفته بود که اگر طالبان از فشار پاکستان بیرون شوند، ممکن است به یک خطر بزرگ تبدیل شوند:

 

” پاکستان از این مترسد که اگر طالبان افغان از پاکستان بیرون شوند و از دایره نفوذ و فشار پاکستان خارج شوند خطرناکتر خواهند شد. هم پاکستان و هم شاید چین و امریکا به این نظر باشند یک فشار بر طالبان ضرور است البته توسط یک جناحی که بر آنها نفوذ دارد تا طالبان به میز مذاکره حاضر شوند. اگر طالبان به یک قدرت صحرایی تبدیل شوند و هیچکسی بر آنها نفوذ نداشته باشد شاید آنها بیشتر خطرناک شوند. “

 

مشاور امنیت ملی افغانستان در صحبت با مقامات ترکمنستان همچنان در این مورد اظهار نگرانی کرده است که گفته می شود گروه های افراطی و شورشی باهم نزدیک شده اند که این عمل به گفته وی می تواند برای افغانستان و کشورهای منطقه تهدید بیشتر ایجاد نماید.

 

آقای اتمر در جریان سفر یک روزه خود به ترکمنستان با رئیس شورای امنیت ملی این کشور یایلیم بیریدیف و وزرای دفاع، خارجه و سرحدات این کشور ملاقات کرد.

یادداشت
ویدیو
بین الملل
خواندنی
گزارش تصویری
پربازدیدها
    آخرین اخبار